Brum AV receiveru připojeného k UPS

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Ulrico 27. 7. 2017 23:33

Receiver Denon AVR-X1300W mám připojen k záložnímu UPS zdroji APC Back-UPS ES700.
Včera jsme měli výpadek elekřiny, při kterém jsem zaznamenal nepříjemný jev a žádám zdejší odborníky o vysvětlení či radu:
Ačkoliv byl AVR vypnutý ve stavu standby, tak se z něj při výpadku elektřiny a automatického přepnutí UPS na baterii ozýval poměrně hlasitý brum - viz ukázka (to pípnutí ke konci a následné ticho je ruční vypnutí UPS). Pokud elektřina funguje a UPS nenapájí spotřebiče z baterie, je vše OK.
Netušíte někdo, proč se to děje? Pokud nebudu doma a dojde k výpadku elektřiny, tak po celou dobu výpadku (nebo než se vybije baterie v UPS) bude receiver bručet. Hrozí jeho poškození?
Pokud se ptáte proč UPS používám, tak je to z důvodu krátkodobých výpadků elektřiny. Tyto skoro mikrovýpadky mi vypínaly počítač, popř. problikávala TV. UPS mám jak u PC i NASu a funguje perfektně. Proto jsem stejnou UPS pořídil již dříve k TV a svůj účel plnila. Nyní jsem k ní připojil receiver, abych jej ochránil, ale při výpadku jsem zaznamenal výše zmíněný problém. Pro jistotu jsem vyzkoušel obě UPS, abych vyloučil chybu jedné z nich, dělají to obě.
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 7. 2017 12:57

Je to brum způsobenej modulací výstupu UPS, kterým trafo vyrábí pomocí různě dlouhejch impulsů o napětí cca 350V při jejich opakovací frekvenci řádově 10kHz reálně napodobenou sinusovku 50Hz. Říká se tomu PWM - Pulse Width Modulation. A je to tak ostrý, že to prostě tím AVR projde ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ulrico 28. 7. 2017 16:04

Díky za odpověď. Něco jsem k tomu zkoušel hledat, ale to podstatné jsem nenašel. Nebo jsem to, vzhledem k tomu, že elektro mi moc neříká, jen neviděl. A sice nakolik "brum" nebo-li PWM receiveru škodí?
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 28. 7. 2017 20:45

Neměl by mu škodit nijak, ale pro jistotu a pohodu poslechu bych mezi UPSku a další spotřebiče zařadil SÍŤOVEJ FILTR - zkus si o tom přečíst něco hned vedle, maník si tam sám podobnou věc sbastlil i bez elektronickýho titulu.
viewtopic.php?f=1920&t=1249235
Součástky na takovej filtr se vybírají podle pásma frekvencí, který mají zadržet a podle proudu, kterej skrz ně bude odebírat to předpokládaný zařízení. Ve spojení s UPS to funguje jako skutečná síťová pračka, ne jako nějakej naleštěnej prd stejně pojmenovanej. Cena za to je přitom menší než poloviční.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ulrico 28. 7. 2017 22:18

OK, díky. Jen pro jistotu, aby nedošlo k omylu, ten zvuk (brum) který jsem popisoval a jehož ukázka je v prvním příspěvku vychází ze samotného, vypnutého receiveru, nikoliv z repro. Zapínat receiver jsem ani nezkoušel, baterii UPS-ky by vysál během chvilky. Tak snad jsme se pochopili, pač jinde řeší různé lupance ve zvuku apod. Mně naopak vrčí receiver...
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 7. 2017 09:45

Jo, naprosto přesně, bručí-bzučí hlavní síťový trafo toho receiveru, protože dostává ne 50Hz jako ze zásuvky, ale vzájemně pomixovanej kmitočet 50Hz a něco kolem 10-15kHz, což mu moc nešmakuje - obzvlášt ne v nezatíženým stavu. Oba ty kmitočty přitom produkuje UPSka.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Ulrico 29. 7. 2017 10:10

OK, díky za vysvětlení.
Na to abych si doma něco sbastlil se fakt necítím. Když jsem kouknul na ceny síťových praček (dosud jsem tento pojem neznal), tak se mi z toho zatočila hlava. Asi tedy pro mě, vlastně pro AVR bude lepší, když ho zapojím mimo UPS-ku, tedy přesněji řečeno připojím ho do druhé poloviny zásuvek, které nejsou zálohovány baterií, ale fungují jen jako přepěťová ochrana. Holt občas může dostat nějaký ten šok v důsledku výpadku elektřiny. Když bude ve standby, tak výpadek myslím moc vadit nebude a v zapnutém stavu jich snad nebude tolik. Přitom ostatní elektronika zapojená v UPS (PC, TV, SAT, DVD) nebzučí.
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod artam 29. 7. 2017 12:27

@EKKAR
Trochu sa mýliš. Pozri sa tu:
http://diit.cz/clanek/databaze-tvaru-vy ... ic-ostatni

APC BACK UPSky na výstupe nepoužívajú žiadne PWM, tvar napätia na výstupe sú len obyčajné fixné 50Hz obdĺžniky! Takto to majú v podstate všetky lacné UPS aj od ostatných výrobcov. Spínaný zdroj s frekv. rádovo 10kHz sa u nich používa len na dobíjanie baterky.

Samozrejme, že potom pripojené klasické trafo napájané takýmito obdĺžnikmi vyslovene trpí. Nepomôže tomu žiaden filter, ako doporučuješ.Tieto BACK UPS sú preto absolútne nevhodné na zálohovanie zariadení s trafom alebo s motorom (rôzne čerpadlá a pod.), prakticky sú vhodné výlučne na zálohovanie zariadení so spínanými zdrojmi (PC, TV, nabíjačky do smartfónov), kde to nevadí.

Na zálohovanie napájania zariadení s trafom, a teda aj takéhoto zosilňovača, je treba použiť UPSku, ktorá má na výstupe sínus a nie obdĺžniky.
artam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 29. 7. 2017 19:06

artam píše:@EKKAR
Trochu sa mýliš. Pozri sa tu:
http://diit.cz/clanek/databaze-tvaru-vy ... ic-ostatni
APC BACK UPSky na výstupe nepoužívajú žiadne PWM, tvar napätia na výstupe sú len obyčajné fixné 50Hz obdĺžniky! Takto to majú v podstate všetky lacné UPS aj od ostatných výrobcov. Spínaný zdroj s frekv. rádovo 10kHz sa u nich používa len na dobíjanie baterky.
...
Fajn - tak si poslechni tuhle ukázku: https://drive.google.com/file/d/0B2VqAV ... sp=sharing = je z prvního příspěvku tazatele. Jestli tohle je zvuk výstupu UPSky s "obdĺžnikovým výstupom", tak já jsem čínskej bůh srandy - to je totiž zvuk právě PWM modulovanýho sinusovýho zdroje - PROČ? Protože ten modulačně získanej sínus mají nejen SmartUPSky, ale i vyšší řady BackUPSek od APC - a mezi ty právě patří i ta ES700, což je nejvyšší typ napájenej pouze 1 kusem 12V baterie s kapacitou 7,5Ah - vyšší typy už vyžadujou zapojit do série 2ks tý samý baterky, protože kvůli vysokým proudům do primáru by při napájení 12V nestačily jednoduchý spínací stupně, takže výrobce u nich "přešel" na 24V techniku a už typy 750/750i mají baterky 2 v sérii a napětí záložního akumulátoru CELKEM 24V. Naopak pro nabíjení používají typy SmartUPS i BackUPS jen jednoduchý zapojení s LM317, žádnej spínanej zdroj ...
To cos napsal o modifikovaným obdélníku u BackUPS od APC platí pro typy až do výkonu 450-480VA - ty mají skutečně na výstupu jen obdélník s krátkou mezerou a po integraci tak vytvářejí pseudosinus, ale typy vyšší (od tohoto výrobce), určitě minimálně typy s výstupním výkonem 620VA a víc MAJÍ VYSOKOFREKVENČNĚ MODULOVANEJ VÝSTUP. A z toho neuhnu, starší APC Back650 mi bzučí pod stolem jako záloha toho PC, ze kterýho právě píšu ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod artam 30. 7. 2017 18:37

Je pravda, že som si nevypočul to audio (pod slovom "brum" som si predstavil niečo z oblasti 50Hz a jeho najbližších násobkov) a pre ES700 som odvodil predpoklad z ES550 ktorá má obdĺžniky na betón.
Ale nesúhlasím s tým, že obdĺžniky len "...do 480VA" a že vyššie majú už VF modulovaný sínus, pretože som mal staršiu APC BACK UPS600 a predal som ju práve kvôli obdĺžnikovému výstupu (videl som osciloskopom), potreboval som zálohu pre malý jednofázový motor, ten sa ani neroztočil, len drnčal a kvílil. Tak isto BACK 1000VA, ktorou som vo firme dlhú dobu zálohoval servery, mala obdĺžnik, žiadne PWM.
Rád by som skutočne vedel, aký výstup v skutočnosti produkuje tvoja BACK650, bolo by možné preveriť osciloskopom?
artam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ulrico 30. 7. 2017 22:54

Tak jsem pro jistotu přepojil AVR do zásuvek, které mají pouze přepěťovou ochranu a nejsou zálohované baterií a doufám, že jsem mu předtím, co bručel/bzučel neublížil... :-(
Mimochodem zkoušel jsem i APC Back-UPS ES400 a chová se stejně jako ES700, ale to se dalo ostatně čekat.
Ulrico
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 31. 7. 2017 05:33

artam píše:...
Rád by som skutočne vedel, aký výstup v skutočnosti produkuje tvoja BACK650, bolo by možné preveriť osciloskopom?
Až budu na podzim dolejvat baterku, tak tu UPSku vytáhnu a připíchnu ji na vošklivoškopek v dílně - tahat se sem k ní se mi s BM556 opravdu nechce ... a lomcovat ven zpod stolu celou sestavu UPSka + 12V/44Ah olovo + kabely teď, když poslední půlroční kontrolu jsem dělal v květnu, se mi taky nechce ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků