YAMAHA RX-V459 nejde zapnout

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod adamistr, 31. 5. 2017 18:07

Zdravím, dostal se mi do rukou tento reciever, který bohužel nejde zapnout. (Mám dojem, že když jsem ho poprvé připojil do sítě a zkusil zapnout, na chvíli se rozběhl, ale nejsem si 100% jistý, protože od jednoho rezistoru létaly blesky :D ...)

Samozřejmě jsem zkusil pojistky, poté jsem našel na webu, že se jedná o typický problém těchto strojů - starý kondenzátor. "Bohužel" už to někoho přede mnou napadlo a byl vyměněn. Stejně jsem koupil nový spolu s tím rezistorem, ale pořád nic. Trafo má na primáru cca 5ohmů, když spojím dva kontakty (S10 a PRY), tak sepne relátko, ale stejně nejde zapnout.
Schéma je z nějakého německého webu, kde se podobný problém řešil, ale já mám asi nějaký jiný

Nevíte někdo co s tím? Nebo alespoň kde je v Brně nějaký dobrý opravář? (Zase aby to nestálo majlant, když se dá koupit kolem 3000 funkční) Nebo ještě nějaké fórum, kde by mi pomohli více? Díky
Přílohy
yamaha-rx-v459-schematic-detail-power-operation-4-pcb_408159.jpg
adamistr,
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 31. 5. 2017 21:47

Problém je kapánek jinde. Samotným kondíkem to nebylo a není. Tenhle receiver má zpožděný spínání hlavního výkonovýho trafa - zpoždění je nastavený časovačem sestaveným z CMOS integrovanýho obvodu CD4013 (tady TC4013BP = rozdíl jen ve výrobci) a hrsti pasivních součástek kolem něj. Vlastní sepnutí je pak realizovaný výkonovým MOS-FETem typu napsanýho ve schématu jako "K3850" (pravděpodobně 2SK3850 - musel bych se podívat na datasheety) na pozici Q3007. Pokud se "něco rozbilo", je potřeba nejdřív vzít měřák a měřit - stav toho MOS-FETu, izolační odpor trafa, stav těch optronů, který tam mají podružnou řídící a hlavně ochrannou funkci (zajišťujou postupný spínání dalších částí receiveru a společný vypnutí najednou), stav toho hlavního časovacího obvodu 4013. Jestli sis tam sám něco vyměnil a udělals to blbě, tak jsi taky mohl poslat do kopru celej ten časovač/zpožďovač zapnutí. To všecko je potřeba kvalifikovaně ověřit a dát do pucu - až pak se může kontrolovat co je dál nemocný. Poslal bych tě s tím za Sinclairem do Luhačovic, ale Leoš je marod a víc nedělá než dělá, bylo by to na prd. Optám se jednoho člověka z Velkejch Bílovic, jestli by byl ochotnej se ti na to podívat - případnej kontakt dám do SZ, je to kvalifikovanej servisák, ale než mu něco hodím na krk, zjistím jeho možnosti. Jinak samozřejmě máš poč a Uja Gůůůůgla a můžeš si zkusit po Oltecu dohledat servis na Yamahu sám ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod adamistr, 1. 6. 2017 07:40

Jo tak s tím kondíkem jsem to zkusil jako nejčastější problém. Rezistor vedle něj byl spálený a probíhaly přes něj jiskry, takže to bylo i preventivně.. (Nevím jestli byl orig, nebo ho taky už někdo měnil, ale má být 2W a podle pouzdra vypadal spíš na 0.5W) Na výměně dvou pasivních součástek snad nemůžu nic zkazit ani já :D
Samozřejmě google znám, jenom nechci za opravu v nějakém servise dát trojku, když za tolik můžu mít funkční. Navíc se v brněnských servisech vůbec neorientuji a vybral bych ten nejhorší..
Kdybys byl tak hodný, zeptej se ho. A ideálně ještě kolik by si za to cca účtoval (vím, že to záleží na závadě, ale tak zhruba) jestli nebude lepší ho poslat zase o dům dál..
Díky
adamistr,
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 1. 6. 2017 10:18

Večer se ozvu, posílal jsem mu to schéma na náhled. Případnej kontakt na něj bych poslal v SZ.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 6. 2017 09:05

Mám odpověď, bohužel ne kladnou - minimálně by to chtělo celý schéma, protože to cos postnul je jenom Stand-By zdroj. Ale i tak by to ten člověk, kterýho jsem oslovil neudělal, protože on je sám zavalenej ve svý práci - nezbejvá něž to zkusit přes někoho od tebe ze školy, případně se obrátit s požadavkem na opraváře z Brna a okolí na nějakej bastlířskej web, pokud to jo extra nechceš dávat do ofiko opravny.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod adamistr, 2. 6. 2017 09:45

Celé schéma mám (je v návodu k použití i s návrhem DSP - bravo Yamaha) bohužel je celkem složité. Na škole je právě problém najít někoho schopného :-| samí lidi bez zkušeností že.. K tomu bastlířskému webu, máš na mysli nějaký konkrétní?
Zkusím se ještě poptat a jinak letí pryč, kdyby měl někdo zájem ať klidně napíše. (Na díly nebo opravu)
Jinak díky za ochotu. Jsem rád, že se tu vyskytují lidé, co se vyznají.
adamistr,
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 6. 2017 10:14

Zkus se optat na www.ebastlirna.cz nebo na www.svetelektro.com. Ten druhej je sice "domovem" na Slovači, ale leze tam jednak spousta Čechů a druhak spousta Slovačisek co tam "jsou doma" študovala nebo ještě študuje právě v Oltecu. Bastlírna je taky obounárodní, ale už tam chodí víc profíků než na ten předchozí, jsou tam samozřejmě i lidi z Oltecu i z VUT respektive se mezi sebou znají a budou líp vědět kdo by se na to juknul. Určitě bude ale každej nejdřív chtít vidět to schéma, takže si ho nafoť nebo jestli už ho máš v elektronický podobě, tak máš náskok - a připrav se na posílání mailem, nebo si ho ulož na Uložto nebo nějakou jinou úschovnu a posílej odkazy na stažení. Ten člověk, co jsem ho kontaktoval, je letitým členem právě Bastlírny - ale bohužel, nemá čas...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků