Hluk po zapojení gramofónu

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod dobryna 25. 3. 2017 10:14

Ahoj,

mám staré rádio/receiver Tesla 637A Sextet. Chcel by som ho dočasne použiť ako zosilovač ku gramofónu Tesla NC430 s magnetodynamickou prenoskou. Po zapojení (cez phono predzosilovač) sa z reproduktorov ozýva len hluk. Keď pustím platňu, nič sa nezmení, stále počuť len ten istý kmitavý hluk, hudba nehrá.

Z gramofónu vedie do predzosilovača DIN5 konektor, z predzosilovača kábel cinch > DIN5 do receiveru (na ňom je vstup samica DIN7).

Predzosilovač: http://www.graled.cz/p/325/gramo-predze ... r-analogis
Kábel: http://www.graled.cz/p/523/kabel-5ti-ko ... rcka-1-5-m

Vedeli by ste mi prosím poradiť kde by mohol byť problém?
dobryna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 3. 2017 13:23

Problém je v tom, že Sextet už v sobě má předzesilovač - sice jenom jednotranzistorovej a určenej spíš pro piezokrystalovou přenosku, stejně má zisk několik desítek dB. Pokud mu na vstup připojíš linkovou úroveń signálu vyprodukovanou tím tvým RIAA preampem pro magnetodynamickou přenosku, beznadějně to celý přebudíš. Výsledkem bude naprosto neposlouchatelný chrchlání (všecky tranzistory počínaje tím předzesilovacím v Sextetu budou v limitaci).

Řešením je výstup z RIAA preampu zapojit do konektoru označenýho značkou magnetofonový hlavy (asi 3/4 kroužku jako podkovička a nad tím značka cívky) a na samotným rádiu pro reprodukci zvolit kombinací kláves "přehrávání z magnetofonu". Servisní manuál Sextetu mám, když mi pošleš do SZ svoji mailovku, naláduju ti do ní celej ofocenej manuál. Můžeš si ho případně i stáhnout na stránce www.oldradio.cz - konkrétně na odkazu na
stránku klubu historie http://www.radiojournal.cz/schemata/ts637anav.pdf .
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dobryna 25. 3. 2017 15:30

Ďakujem za radu. Skúšal som ho zapojiť aj do magnetofónového vstupu, no efekt bol rovnaký, tak myslím, že problém bude asi ešte aj niekde inde.
dobryna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 3. 2017 17:18

Pak nezbejvá než klasický "Měřit, měřit, měřit...." nebo aspoň "Zkoušet, zkoušet, zkoušet..." => vzít jinej zdroj signálu, třeba blbej mobilní telefon s kartou a trochou muziky na ní, zapnout přehrávač a ze sluchátkovýho výstupu vytáhnout signál - a ten zkusit pustit do vstupů toho Sextetu. A to samý zkusit s tím gramcem - napojit ho na jinej zešilovač. A vždycky zkusit co to dělá - měření je samozřejmě lepší než hokusy pokusy, ale někdy to jde i tak....
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dobryna 22. 4. 2017 10:58

Tak skúsil som pustiť do receiveru signál z telefónu a hralo to v poriadku. Napadlo ma či nemôže byť problém v kábli vedúceho z gramofónu a zistil som, že kábliky v konektore sú na jednotlivé piny zapojené úplne inak.

Posielam fotku, napravo je kábel s ktorým som púšťal hudbu z telefónu (2 - GND, 3 - L, 5 - R), naľavo je zas kábel vedúci z gramofónu (tam idú do pinu 5 oba farebné kábliky?).

Môže byť riešením prerobiť ten konektor na kábli z gramofónu na taký ako je vpravo?
Přílohy
WP_20170422_11_03_42_Pro.jpg
dobryna
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 4. 2017 13:29

No to je tutově šňůra na prasáka ubastlená k něčemu jinýmu a ne k propojení gramec - zesilovač.
Dej si do vyhledávání slova "zapojení konektoru DIN5" a pořádně si nejdřív prohlídni obrázky který to najde - někdy ukazujou zapojení toho konektoru ze strany pájení, jindy "zepředu" jako pohled na špičky nebo do dutinek. Obecně u nich platí, že střední kontakt v tom "obloučku" je zem/společnej a ty nejkrajnější jsou pro levej kanál - jak napravo, tak nalevo. Pravej kanál je pak kontakt mezi příslušným levým a společným. Strana (vlevo/vpravo od společnýho) pak odlišuje jestli to je vstup do zařízení nebo výstup z něj. Vyráběly se na to i extra šňůry - existovaly jak "rovný", tak i "překřížený" provedení. Všecko najdeš jak tady na fóru, tak i jinde na netu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dobryna 22. 4. 2017 15:48

Ok, skúsim to teda prerobiť, hneď mi bolo to zapojenie nejaké podozrivé. Ešte raz, ďakujem za rady. :)
dobryna
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků