Zapojení a nastavení subwooferu

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod skyker 20. 2. 2017 16:38

Ahoj všem, měl bych jeden lamáckej dotaz, ale snažil jsem se hledat a jasnou odpověď jsem nenašel. Jak mám propojit aktivní subwoofer se zesilovačem. Na zesíku je jeden cinch výstup pre out pro subwoofer a na subwooferu jsou dva vstupy a dva výstupy 2x cinch stereo L+P kanál. Mám zapojit Y kabelem 1cinch-2cinch ze zesíku do L+P vstupu na subwooferu, nebo jen 1cinch-1cinch a je jedno jestli do L nebo P vstupu, prostě jen jako mono.

A pak mi není jasné ještě nastavení, na sub je dělicí frekvence od 35-200Hz a na zesilovači je frekvence pro LFE kanál 80-250Hz. Pokud jsem to pochopil správně, tak sub umí přehrát maximálně těch 200Hz, takže když to na subu dám na max, tak pak můžu na zesíku nastavit jakou frekvenci mi pustí do subu od 80-200Hz, pokud bych dal na zesíku 250Hz, tak těch 50Hz bude hluchých?? Defaultně je na zesilovačí 120Hz pro LFE, takže když dám sub na 200Hz, tak mi bude hrát max do těch 120Hz a vše co je nad půjde do reproduktorů, je to tak správně? Pokud ano, tak jakou frekvenci se doporučuje nechat pouštět do subu, těch 120Hz je ok? A pak to jen nějak lehce doladit podle vkusu?

Díky za rady :-)
skyker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 20. 2. 2017 17:01

nad 100Hz poznas odkial ide zvuk, pod 100Hz nie, preto sa idealne deli maximalne na 100Hz
(ak ale mas dake male plastove repro, ktore nezahraju ani 110Hz bez poklesu, tak budes musiet delit vyssie)

delis bud na zosiku, zapojis do subu len ten jeden kabel

alebo delis na sube, cize zosik>sub>repro (do repro nejde priamo zo zosiku nic)
tato moznost ale v tvojom pripade asi nie je mozna
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod skyker 20. 2. 2017 21:01

Aha, díky. Mám sloupové repro, které umí hrát od 37Hz. Takže pokud mám sub připojený do pre out v zesilovači a repro mám taky ze zesilovače, tak mám nastavit na zesilovači klidně těch 80Hz a na subu je úplně jedno co nastavím, když do něj nemám píchnuté repro? A takhle půjde zvuk do 80Hz do subu a nad do repro a nepůjde lokalizovat zdroj basů, což je asi dobře, ne? Můžu tak sub dát kamkoliv??
skyker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 2. 2017 21:40

Doporučuji nastavit na zesilovači max. frekvenci, tj. 250 Hz a subwoofer nastavovat svými regulátory (hlasitost, dělicí frekvenci a fázi).
Více viz např. zde:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15675
http://avmania.e15.cz/jak-nastavit-subw ... ho-umistit
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod skyker 21. 2. 2017 10:22

Hm, tak to ale nechápu. Když nastavím na zesilovači 250Hz a sub umí max jen 200Hz, tak reproduktory budou hrát od 250Hz výš a sub do 200, tím pádem bude těch 50Hz ticho, to je asi špatně, ne? V každém článku je to popsáno trochu jinak, prase aby se v tom vyznalo :-| Logicky bych to chápal tak, že když na zesiku dám třeba 100Hz, tak na sub musím dát 100 a víc
skyker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 21. 2. 2017 10:52

O jaký "zesilovač" se jedná?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod skyker 21. 2. 2017 11:19

No je to AVR Denon 1312, ale za týden budu mít Yamaha R-N602, ale to je asi jedno, jde mi spíš o obecné nastavení, jak nastavit dělicí frekvence, zesilovač a sub. Zatím to ještě reálně neřeším, spíš potřebuju poradit do budoucna, jak to nastavím. Nemám ještě ten subwoofer doma.
skyker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Denkez 21. 2. 2017 13:08

Pokud se jedná o AVR, tak se sub obvykle počátečně nastaví tak, že se jeho crossover nastaví na max. frekvenci, volume někam do cca 2/3, fáze na 0 a dál se reproduktory vč. subu nastavují v menu AVR (nebo automaticky, pokud to AVR umí) - viz jeho návod.

R-N602 žádné vlastní nastavování subu nemá, tam budeš veškeré nastavení dělat ovladači subu.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod skyker 21. 2. 2017 15:23

Super odpověď, díky :) A teď ještě to zapojení, je lepší jeden cinch-cinch, nebo cinch-2cinch, nebo je to jedno a hrát to bude stejně?
skyker
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petulda 22. 2. 2017 17:40

Nějaký základ pro správné nastavení subu najdeš v mých příspěvcích v tomhle vlákně.

Neplatí žádný všeobecný pravidlo, jak nastavit sub a jestli používat low pass filtr spíš na subu nebo v AVR. Vždy to záleží na kombinaci konkrétní místnosti a její akustiky, na strmosti low pass filtru v subu a v AVR, na schopnostech hlavních beden a subu...

Ve stereo sestavě mám nastavený low pass jak na zesilovači, tak na subu. Ve druhé sestavě (AVR+repro 3.1) mám low pass filtr v AVR vypnutý a na subu zapnutý - s mýma bednama v dané místnosti to dává nejlepší zvuk i měření.

skyker píše:Mám zapojit Y kabelem 1cinch-2cinch ze zesíku do L+P vstupu na subwooferu, nebo jen 1cinch-1cinch a je jedno jestli do L nebo P vstupu, prostě jen jako mono.

Je to jedno, sub pre out je mono, tzn. v obou případech zapojení se do subu dostane totožný signál.

skyker píše:Pokud jsem to pochopil správně, tak sub umí přehrát maximálně těch 200Hz, takže když to na subu dám na max, tak pak můžu na zesíku nastavit jakou frekvenci mi pustí do subu od 80-200Hz, pokud bych dal na zesíku 250Hz, tak těch 50Hz bude hluchých?

Ano, je to tak, ale proč bys to tak dělal :-)?

skyker píše:Pokud ano, tak jakou frekvenci se doporučuje nechat pouštět do subu, těch 120Hz je ok?

To je velká otázka, viz začátek mého příspěvku. To, jestli je ve tvé poslechovce a s tvou aparaturou lepší oříznout basový rozsah hlavních repro a nechat basy pod dělící frekvencí hrát jen sub, nebo jestli je lepší nechat hlavní repro hrát celý jejich rozsah a subem dokrýt jen spodek, kde hlavní repro už nehrají, záleží na mnoha okolnostech. Hraj si s umístěním subu (viz návod, jak na to) a pak jemně dolaďuj jak za pomocí sinového sweepu 20-200 Hz (nastavíš zde), tak za pomocí dobře naposlouchané muziky bohaté na basy.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod skyker 23. 2. 2017 12:49

Díky, ta stránka na to ladění je perfektní, vyzkouším.
skyker
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků