Zesilovače třídy D (T) - tipy, zkušenosti

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Alexei 8. 8. 2016 17:51

Zesilovače kategorie D se vyznačují vysokou účiností nad 80% a menšími rozměry. Nevýhodou je větší zkreselní než mají zesilovače třídy A a AB.
O něco zajímavější je odvozená kategorie T(označení používáno firmou Tripath). Používá vylepšeného a velice dobře propracovaného algoritmu řízení, účinnost je kolem 90%. Zesilovače této třídy dosahují vynikajích zvukových parametrů.

Chtěl bych poprosit ty co mají s uvedenými třídami praktické zkušenosti, aby napsali své postřehy a případné tipy na konkrétní zesilovače (desky). Děkuji
Alexei
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 8. 8. 2016 21:38

Koukni se sem, sem, sem a sem.

Najdeš tam spoustu praktických zkušeností, názorů, polemik, odkazů...
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 8. 8. 2016 21:43

Něco sem postnu zítra, teď jsem v práci na mobilu = není čas se rozepisovat.
Tak EDIT:
Class D nemám doma v ničem, ale modul s Tripathem TA2024 provozuju k malýmu přehrávači nebo k telefonu na 8ohm bedýnky už několik let. Pořád jsem nemohl přijít na to, proč mi nějak "hapruje", než jsem k němu připojil místo obvyklýho zdroje s trafem a kondenzátorovou filtrací olověnou "gelovku" 12V 7,5Ah - A EJHLE, MODUL HRÁL JAKO Z PRAKU ... Je to jednak o samotný filtraci, druhak o vnitřním odporu zdroje. Ty impulzáky prostě žerou v momentě sepnutí svejch aktivních prvků proud jako prakticky zkrat - a pokud se tohle vezme do úvahy při návrhu DPS, aby nevznikaly vyzařující meandry nebo úzký a slabý místa, kde impulzně vznikají velký úbytky, tak to hraje velice slušně...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Alexei 9. 8. 2016 21:29

Též jsem se dočetl o poměrně kladných reakcích na zesilovače s Tripath čipem (TA2020, TA2022, TA2024, TK2050, STA508), dokonce se někteří zmiňují o "srovnatelné" zvukové kvalitě s třídou A - AB .
Bohužel, podle jistých zdrojů tato firma zkrachovala již v roce 2007, přijde mi ale divné že se stále Tripath čipy prodávají. Nevěděl by někdo co je na tom pravdy, případně jestli byla technologie odkoupena jinou společností ?
Alexei
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků