Který pořídit? Yamaha R-N500 či Harman Kardon HK3770

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 27. 8. 2015 21:25

To, že Yamaha nebasuje povídala, která hifibába? Větší nesmyslný výrok jsem dlouho neslyšel. Toto tvrzení bude pocházet od člověka co je dělostřelec jako sands1 nebo měl nevhodně pořešený audiořetězec.
"Vyčištěné uši jsou nejlevnější upgrade poslechového řetězce"
STEREO: SMSL, Yaqin, Aurum Cantus,REL SLUCHÁTKA: Little Dot, Shure
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Pampeliska12 27. 8. 2015 21:42

Že má yamaha (prý) slabší basy jsem slyšela před pár lety v jednom hifi studiu. Prý, že to bylo pro tuto značku typické.
Pampeliska12
Junior

Odeslat příspěvekod petr.5 28. 8. 2015 06:58

Denkez - ty si děláš *****? 80 W do 8 ohm a 120 W do 8 ohm při prakticky stejném THD 0.04/0.07% se ti zdá výkonové srovnatelných?

Pampeliska - myslím, že by jsi neměla přeceňovat informace z virtuálního prostoru od trollů, kteří mají potřebu 365 dní v roce neustále něco komentovat a někomu něco radit, aniž by ty dva přístroje někdy slyšeli, natož porovnávali vedle sebe. Pokud Ti na zvuku opravdu záleží, není nic jednoduššího, než se zvednout od klávesnice a v reálu si to někde poslechnout a porovnat ;-)

R-N 500 je na basech měkčí, rozpatlanější, vhodná spíše k jednodušší zátěži s vyšší impedancí a citlivostí. Harman má více energie, basy pevnější a rytmičtější, z hlediska připojených repro není tak vybíravý, uhraje i náročnější zátěž. Pokud nemáš telefon s jablkem, je výhodnější Harman s univerzálnějším Bluetooth připojením. AirPlay u Yamahy funguje jen s ovocnými produkty.

M-CR 610 jsem neslyšel. Ovšem papírových 60 W do 6 ohm při 10% THD(!) měřeno nikoliv v celém spektru, ale jen na frekvenci 1kHz je jen marketingový výkon. Realita je max.15-20 W na kanál, což odpovídá udávanému příkonu 55 W.
petr.5
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 28. 8. 2015 08:08

HK 3770 má spínaný napájecí zdroj a R-N500 standardní trafo. Z toho také plyne problematické srovnávání výstupního výkonu obou přístrojů.
Zatímco HK si může dovolit výstupní výkon garantovat i při (ještě přípustném) kolísání síťového napětí, u Yamahy museli přistoupit k mnohem konzervativnějšímu údaji výstupního výkonu, aby jim to nějaký troll nemohl reklamovat.
Se zohledněním nižšího zkreslení u Yamahy a minimálního síťového napětí, při kterém ještě musí dodávat garantovaný výkon, bude rozdíl výstupního výkonu mezi oběma přístroji v reálných podmínkách rozhodně menší.
I když tak nemají papírově shodný výstupní výkon (to nikdo netvrdil), v praktickém provozu při zatížení hudebním signálem jsou výkonově srovnatelné.

Pokud někdo hodnotí kvalitu zvuku dvou výkonově srovnatelných zesilovačů podle jejich papírových výkonových údajů jen dokládá, že tomu nerozumí.

R-N 500 je na basech měkčí, rozpatlanější, vhodná spíše k jednodušší zátěži s vyšší impedancí a citlivostí.
Toto hodnocení se nedá nazvat jinak, než totální hloupostí.
Pokud bych to dál vyvracel já, protože R-N500 vlastním, mohlo by to vypadat jako "střet zájmů". Nechť si proto každý udělá obrázek z tohoto hodnocení: https://www.hifi-voice.com/testy-a-rece ... -n500.html nebo z diskuse v tomto obchodě: http://www.hifionline.cz/stereo-receive ... ha-r-n500/
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod petr.5 28. 8. 2015 11:20

Děkuji za odkazy:

1. placený PR web
2. e-shop Yamahy, kde určitě najdeme objektivni diskuzi :lol:

Mimochodem Yamahu i Harmana jsem slyšel párkrát vedle sebe (nejen tyto modely), takže jsem musel reagovat na nesmysly, že mezi nimi není rozdíl ve zvuku. Rozdíl mezi nimi je, a to dost podstatný.
petr.5
Junior

Odeslat příspěvekod Marek44 28. 8. 2015 14:11

tak určitě :tleskani
Marek44
Junior

Odeslat příspěvekod Pampeliska12 28. 8. 2015 22:04

Ahoj,
Petr.5 - co myslis jednodussi zatezi? Ze potrebuji pecliveji vybrat reproduktory? Nebo se tim mysli i nejaky styl hudby? Promin, asi hloupy dotaz. Poslechnout si to nemam kde, nikde je oba nemaji. Kdyz jsi je slysel oba, mohl bys to nejak porovnat? Cokoli, co te napadne. Jestli je zvuk prijemny, srozumitelne slovo, zpev, detaily.....
Denkez - prosim te, kdyz tu RN primo vlastnis, mohl bys to nejak zhodnotit?
Pampeliska12
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 8. 2015 08:48

Pampeliska12: Zhruba před rokem jsem se rozhodl, že zruším multikanál (beztak jsem poslouchal ca 90 % času jen stereo) a přejdu na stereo. To znamenalo vyměnit AVR Onkyo a vybrat nové bedny. Protože je pro mě dosažitený tento obchod http://www.hifionline.cz/ , objednal jsem se k poslechu. Měl jsem vyhlédnuté Dynavoice DF-6.
P. Holcner (majitel obchodu) mně nejprve pustil objednané DF-6 právě přes R-N500. Jak to hrálo? Jednoduše dobře podle očekávání. Pak ale, abych měl srovnání, připojil na zmíněnou Yamahu tyto bedny http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/ ... antus-v8f/ . Ještě se omlouval, že by si bedny za 130.000 Kč zasloužily přece jen lepší železo. Já myslím, že dobře věděl, co dělá, že pokud by ta Yamaha neměla dát vyniknout připojeným bednám, tak by to tak nepřipojil.
Ten zvuk byl ohromující a rozdíl oproti DF-6 jednoznačný. Kdybych ten zvuk měl nějak blíže popsat, tak bych si s klidem mohl vypůjčit téměř všechna hodnocení z této diskuse http://www.hifinazory.cz/forum/viewtopic.php?f=9&t=714
No ale pro bedny za 130.000 Kč jsem si (bohužel) nepřišel. Pak p. Holcněr stále na tutéž Yamahu připojil tyto bedny http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/ ... e-3semkii/ . A rozdíl? Kromě pochopitelně menšího objemu a hloubky basů (což se dalo částečně kompenzovat přidáním korekcí) prakticky shodný zvuk.

Ale zpět ke tvé otázce. Jak jistě víš, zesilovač sám o sobě nehraje a jeho zvuk se dá hodnotit jedině prostřednictvím nějaké připojené bedny. Tak jaké hodnocení mám sem napsat?
R-N500 ve spojení se špičkovými sloupy Aurum Cantus nebo s Dynavoice DF-6 nebo snad s nějakými bednami za 2000 Kč?

Snad ještě jedna informace. Měl jsem možnost důkladně (po týdenním poslechu) porovnat R-N500 proti Denonu PMA-710AE. A rozdíl? Řeknu to takto. Kdyby mně ty zesilovače někdo vyměnil, já to nevěděl a byl slepý (pozor, nikoliv hluchý!), tak to nepoznám.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 29. 8. 2015 09:48

Denkez píše:Kromě pochopitelně menšího objemu a hloubky basů (což se dalo částečně kompenzovat přidáním korekcí)

Pokud to opravdu slyšíš tak, že zdůrazněním peaku na středních basech (100 Hz, kam je v drtivé většině případů laděný hrb korekcí basů), přidá na celkovém objemu basů a jejich hloubce, pak už všechny tvé komentáře k (ne)rozdílnosti ve zvuku jednotlivých komponentů dávají smysl.

Ale kromě tohodle nesmyslu je to od tebe první příspěvek, který má hlavu a patu. Jen tak dál ;-).

-- 29. 8. 2015 10:56 --

Jinak obecně souhlas s tím, o čem píše petr.5.


Pampeliška12:
K té zátěži: každá reprosoustava má nějaký více či méně vyrovnaný průběh impedance v závislosti na frekvenci. Čím větší hrby a propady tam jsou, zvlášť ve spojení s fázovým posunem signálu, tím náročnější to pro zesilovač je. Propady v impedanci znamenají potřebu mnohem většího proudu, což u míň stabilních zesilovačů může znamenat vyšší zkreslení a frekvenční nevyrovnanost.
Jeden a tem samý zesilovač může s 8ohmovýma bednama, který ale mají minimum pod 4 ohmama, zahrát nepřesvědčivě. A s jinýma 8ohmovýma bednama, který se vzorně drží na 6ohmama v celém spektru, může zahrát výborně...
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 29. 8. 2015 20:34

Petulda: Všimnul sis slova "částečně" v mém příspěvku?
Jinak přečíst si od tebe souhlasnou či pozitivní reakci na můj příspěvek - to bych si musel myslet, že něco není vpořádku.

Pampeliška12: To ses toho od Petuldy dozvěděla, že?
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 30. 8. 2015 07:22

Zvětšení celkového objemu basů znamená, že se hlasitost VŠECH basových frekvencí, které je reprobedna schopná v definované toleranci zahrát, zvýší ROVNOMĚRNĚ O STEJNOU HODNOTU přes CELÉ TOHLE SPEKTRUM.

Rozšíření hloubky basů resp. lépe řečeno rozšíření frekvenčního rozsahu směrem k hlubším basům znamená, že dolní mezní frekvence v dané toleranci se posune níže, zatímco OSTATNÍ FREKVENCE SE NIJAK NEZMĚNÍ.

A běžné tónové korekce nefungují ani jedním z výše uvedených způsobů. Vytvářejí hrb / propad kolem své nosné frekvence s nějakou strmostí vlevo a vpravo. Nezkušenému uchu se může vytvoření hrbu na části frekvenční charakteristiky zdát jako (částečné) zvýšení celkového objemu basu (wow efekt), ale už si nevšimne, jak nevyrovnaně zdůrazňuje jednotlivé části basového pásma ani že zasáhne i do hlubších středů. Celkově vede k degradaci zvuku. Nehledě na to, že už samotné zapojení korekcí do signálové cesty (vypnutí Pure Direct) má na zvuk negativní vliv (měřitelně i slyšitelně).

Jediný způsob, jak dosáhnout zvýšení celkového objemu basů, je použití mnohapásmového ekvalizéru s nastavitelnou strmostí. To ale přináší zase jiná negativa.
A jediný způsob, jak rozšířit frekvenční rozsah reprosoustav, je použít jiné reprosoustavy. Pod spodní mezní frekvencí bedny prostě nezahrají. Možná ze sebe po výrazné ekvalizaci něco vyloudí, ale bude to bláto a při hlasitějším hraní hrozí zničení basového reproduktoru díky výchylce, na kterou není reproduktor stavěný.


A Pampeliška12 se ptala, co je myšleno zátěží repro. Popsal jsem to, jak umím. Pokud to umíš lépe, bude Pampeliška12 určitě ráda. Pokud tam píšu něco, co není pravda, budu (nejen já) rád, když to vysvětlíš. Nic ti v tom přece nebrání. Posměšky a plivance zvládne každý blbec, na relevantní diskusi to ale chce trochu víc...
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Denkez 30. 8. 2015 08:36

Petuldo, mě nemusíš poučovat o tom, jak funguje a jakou má frekvenční charakteristiku pasivní korektor hloubek. Pokud ale chceš o tom poučovat ostatní, měl bys tuto problematiku především sám dobře znát http://efis.tul.cz/forum/upload/Gavin_M ... ronika.pdf

Jinak Pampeliska12 se primárně ptala na zvukové rozdíly v prvním vlákně uvedených stereo receiverů a předpokládám, že právě toto ji hlavně a stále zajímá. Moc bych se divil, pokud by ji tvůj obecný příspěvek (teoreticky v zásadě správný, zasazený do konkrétních souvislostí ale nesmyslný) jakkoliv posunul v řešení jejího primárního dotazu.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Petulda 30. 8. 2015 09:30

Výroky
Denkez píše:Menší objem a hloubku basů lze částečně kompenzovat korekcemi

a
Denkez píše:mě nemusíš poučovat o tom, jak funguje a jakou má frekvenční charakteristiku pasivní korektor hloubek


se vylučují. Proč konkrétně jsem ti popsal. Reaguj na obsah ne jak prvok na autora.
Napsal jsem to proto, aby si třeba Pampeliška12 kdokoli kdo bude číst tohle vlákno, nemyslela, že nedostatky malých regálovek na basech se dají kompenzovat korekcí na zesilovači. Nedají. Zvuk to vždy objektivně celkově jedině zhorší. Důvody jsem popsal.

Denkez píše:Jinak Pampeliska12 se primárně ptala na zvukové rozdíly v prvním vlákně uvedených stereo receiverů a předpokládám, že právě toto ji hlavně a stále zajímá.

Nereaguj jak prvok jen na jediný podnět a místo planého předpokládání čti celé vlákno. Padla otázka co je myšleno jednodušší zátěží, tak jsem na ni odpověděl. Od tebe odpověď nulová, vzmohl ses, jak je tvým zvykem, jen na bezzubou kritiku zcela prostou argumentů. Snažíš se marně vzbudit dojem, že moje přímá odpověď na přímou otázku autorky vlákna je nesmyslná, zatímco sám tady vypisuješ něco o zdrojích, zkresleních apod., na které se Pampeliška12 vůbec neptala...
Tak buď napiš konkrétně a jasně, co v mojí odpovědi na přímou otázku je nesmysl, nebo buď i tentokrát dál za troubu, který se vzmůže jen na plivance bez argumentů..
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Marek44 30. 8. 2015 09:53

Do Pr..le, proč si nezaložíte vlastní vlákno a tam si pruďte navzájem.
Marek44
Junior

Odeslat příspěvekod Petulda 30. 8. 2015 09:57

Sorry, jen jsem odpověděl Pampališce12 na její otázku a chtěl uvést na pravou míru ten omyl s korekcema.
Neměl jsem na to napadání pak reagovat, pravda.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků