Poctivý starý zesilovač a jeho výkon?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Nick Cave 11. 3. 2018 01:05

Diskuze k výběru CD přehrávače přesunuta do samostatného tématu

viewtopic.php?f=1707&t=1280179
Nick Cave
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 21. 3. 2018 20:58

Jako taky jsem si prošel cestou starších komponentů a v některých případech je i stále vlastním. Ostatně podobně to mám třeba i u fotografie, kdy kromě moderních objektivů používám dnes už historický manuální skla. Nicméně věk se nedá zastavit a dnešní výrobky obvykle v cenovým ekvivalentu veterány válcují. Pravda je, že leckdy bývá retro bytelnější a má "charakter", to je velmi ceněná "veličina", ovšem v podstatě se jedná o chybu či nepřesnost, která v tom konkrétním případě konkrétnímu jedinci lahodí. Dostkrát tu v diskuzi zazněl Denon 720...je to jeden z "moderních" zesilovačů, která mi prošly ušima. Musím říct, že hodnocení vezdejší je minimálně diskutabilní. Je to strojek za "hrst rejže" a je poměrně citlivý na bedny. Kupříkladu s nějakými regály od Cabasse se to nedalo poslouchat, zvuk pod dekou, prostě strašný, naopak třeba s Dali (Concept II, Zensor 5) si vysloveně rozumí... Čekat zázraky jako od zesíku v ceně auta nižší střední třídy od něj opravdu nejde :) Každopádně vyzdvihovat desítky let staré stroje nad současnou konkurenci (cenově adekvátní době vzniku) je spíš o fandovství než objektivitě...
BigglesO27
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 21. 3. 2018 21:20

Denon 720 patří do nejlevnější kategorie a taky tak hraje.Zvuk pod dekou.Zkoušel jsem na třech různých reprosoustavách.Navíc u výstupu na sluchátka je kvalita zvuku hrozná.To je prostě fakt.Zato např. nejlevnější zesilovač z řady Nordmende pa 1000 hraje o dost líp.A to je nejzákladnější model.
Potvrzuje to i člověk co má něco naposloucháno:
http://tesla.iplace.cz/menu/zesilovace/ ... zahranicni
hodnocení je dole uprostřed

Nordmende
Nordmende PA 1000, zesilovače Nordmende jsou vynikající přístroje a rozhodně neuděláte chybu pokud zvolíte tuto značku. Tento zesilovač PA1000 je v podstatě základní model a přesto je zvukově výborný. Naprosto nesrovnatelný se současnými soňáky, pioneery a podobnými hypermarkeťáky lowendové řady. Hodnotím 7,krásně čistý zvuk.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 21. 3. 2018 23:40

Upřímně - ani jedny bedny (co jsem zaregistroval, žes zmiňoval) bych si netroufnul použít k hodnocení jakéhokoli zesilovače. A ano, ten Denon PMA720AE je levná záležitost, ostatně jak sám píšu, a podle toho hraje. Doufal jsem ovšem, že jsem napsal jasně, že je nutné porovnávat v podobné cenové relaci v době vzniku. "Nejzákladnější" model je třeba E-270 od Accuphase, ale asi ho nebudeme srovnávat třeba s denoní 520 (aby to byl fakt holej základ), že ne? Ale jo - podstatný je, že jsi spokojenej. O tom to je...
BigglesO27
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 22. 3. 2018 19:02

Ano nemám žádné HI-END bedny ,ale pokud je i na levných repro slyšet rozdíl ,tak to je pro mne podstatné.Nechtěl jsem původně bazar,tak jsem koupil nový zesík Denon 720.Chtěl jsem novou věc se zárukou.Ale nebyl jsem spokojený.Zvuk pod dekou a bez detailu.A to nejsem extra náročný.Až bazarový levný zesilovač rozehrál Q acoustics 3020 (a ostatní repro co mám)k mé spokojenosti.Rozdíl byl značný.I na konkurenčním foru jeden hifista co má momentálně nový NAD C 338 (cena 19 K)
píše že když zapojil stařičkého GRUNDIGa V7000 tak to NADu ,hlavně v symfonické hudbě ,cituji brutálně natírá.Napiš s čím si porovnával ty toho Denona.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gamb22 24. 3. 2018 09:01

Zdravím a prosím o radu.
Mám (starou) komponentní věž Technics. Mám to jen na poslech na chalupě. Bohužel odešel do věčných lovišť zesík SU-V 450. Nabízí se mi náhrada Technics SE-A 1000 + SU-C 1000
Technics SE-A 909S + SU-C 909U
Technics SE-A 900S + SU-C 800
Pro pamětníky Technics - poraďte prosím.
Gamb22
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod BigglesO27 26. 3. 2018 19:08

Toho Denona? Marantz PM5004/5, Vincent SV232 a z veteránů třeba... Technics SU (několik různých), SONY TA-FE370, nějakej ten Rotel... Bedny jsem zmiňoval, taky by se našly nějaký starý Tesly, atd. Jako to na faktu nic nemění. Prostě Denon 720 je klasickej levnej zesilovač, kterej udělá svojí (za tu cenu) práci. Nic víc a nic míň. Porovnávej kolik stojí dneska tenhle krám a kolik stály kdysi v poměru ty vintage kousky. No jo - balík. Takže o čem se bavíme? Že levná hračka (možná) nepřehraje třicet let starej krám, co stál to, co dnes pomalu střední třída hi-fi? To je jako fakt k údivu? Nebo co na mých příspěvcích nechápeš? Prostě neexistuje levná cesta ke kvalitě a neexistovala ani kdysi, jen kdysi nebyly ty ultralevný věci, co dneska... Adorace "starejch dobrejch časů" je jen drobná šalba mozku...ať už v politice, hi-fi, automobilismu či čemkoli jiným :)
BigglesO27
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JohnyBuchar 26. 3. 2018 21:25

Pokud máš hluboko do kapsy sekáč se staršími (nejen) zesíky je na místě. Risk je zisk ;). Než mít podprůměrné soudobé zařízení, raději bazarové za stejný obnos. Nejde o dogma, jen z minima mačkat maximum při základní obezřetnosti (optický stav a otestování zařízení, atd.). Vzhledem k platům a kolik stojí nyní elektronika jsou lidé ochotni investovat daleko menší poměrnou částku k tomu co vydělají a to se odráží i na výsledném zvuku, kdy slušná, nová sestava je v řádech desetitisíců.

Nevím jestli bych se držel zrovna Technicse z nějaké nostalgie, za ty peníze máš úplně jinou ligu a nemusí jít o dělenec. Třeba Classe CAP151 si ho namaže k snidani.... :) Měl jsem ho s JBL5000Ti a nejeden člověk odcházel se spadlou bradou :D.
Naposledy upravil JohnyBuchar dne 26. 3. 2018 21:35, celkově upraveno 5
JohnyBuchar
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 26. 3. 2018 21:30

Však ale ta stará v kontextu doby minimálně taky. A ohledně "nízkejch cen", to taky není úplně pravda. Za levno se daj obvykle koupit vraky k servisu, a to ještě nijak úžasných strojů. Slušný kousky jsou i v bazarech drahý, servisu se obvykle nevyhnou a jejich další předpokládaná životnost je diskutabilní. Upřímně - stejně tak za deset, dvacet let tu budou s vlhkým okem plkat jedinci právě třeba o tý sedsetdváce od Denonu ;)
BigglesO27
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 27. 3. 2018 15:26

Nevím proč by měl někdo za dvacet let vyzdvihovat průměrnej Denon.Jen proto ,že to bude vintage ?Já si v roce 1994 kupoval za své první dvě výplaty nový zesilovač Sony TA-F435R. Měl jsem ho 22 let.Hrál spíše podprůměrně .To už ten Denon byl o chlup lepší.Už v těch 90-tých letech šla kvalita dolů.Prodal jsem ho.I když byl jako nový a fungoval bez problémů.Nejkvalitnější a zvukově nejlepší zesilovače byli v 70-80 letech.Potvrzuje to i ten nejzákladnější ,nejnižší a nejlevnější model Nordmende pa 1000 který má skvělej zvuk a nevyrovná se mu žádný základní model zesilovače dnešní doby.
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 4. 4. 2018 23:11

Protože "retro", teda za dvacet let a mozek funguje selektivně, co se týká paměti... A znovu, co je nepochopitelnýho na tom, co píšu, teda o porovnávání v rámci cenové hladiny? Ten Normende stál kolem litru marek, teda těch opravdovejch, nikoli východních. Kolik to je? Kolik stojí ten Denon a jiní zástupci dnešních základních řad masovejch výrobců? To je tak složitý si to představit? A pro pokročilejší třeba k tomu započítat i inflaci, atd... A seš na dnešních nějakejch pětadvaceti třiceti? Fakt žádnej ze zesilovačů týhle ceny to Nordmende nepřehraje?
edit: 1000 DM, to bylo v osmdesátkách tak 12 -18 000Kčs, ať nežeru, tak 15. Když vezmu to vezmu podle výdělku, tak byla vejplata tehdy kolem trojky, dnes 21 (přibližně), to je sedmkrát víc. Takže prostým přepočtem to vychází na 7 x15, a to je... tadá... 105 litrů... Hodně jsem to s těma třiceti podcenil... Takže bych tu rád viděl seznam zesíků za kilčo, který ten skoro čtyřicetiletej Nordmende zatluče do země.
Naposledy upravil BigglesO27 dne 4. 4. 2018 23:51, celkově upraveno 1
BigglesO27
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 4. 4. 2018 23:20

Mám stejný názor.Vintage kousky mají smysl,ale jedná se jen o několik opravdu v té době špiček.A jak píše Biggles ani ty se nevyhnou kontrole a seřízení a v horším případě nějaké repasi.Ani ceny těch co za to stojí nejsou nikterak nízké.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod petison 5. 4. 2018 16:59

Já bych to cenově takhle nesrovnával.Dřív byla elektronika celkově mnohem dražší.Porovnával jsem základní model zesilovače té doby VS základní model dnešní doby.To je myslím fér .To je jako když si rodiče koupili v roce 1990 satelit za 30000 Kčs,to je na dnešní dobu nějakých krát 7 to máme satelit za 210 000 Kč.Dneska ho koupíš za 4000 Kč atd..
petison
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BigglesO27 7. 4. 2018 16:56

Já bych to srovnával, prostě protože to tak je. Ostatní jsou kecy v kleci. To že dneska máme na výběr i ultralevný hračky, to je bonus navíc (tím netvrdím, že jsou to super výrobky, ale že je to prostě volba navíc, kterou lze využít s vědomím jejích limitů). Takže naopak není fér srovnávat hračku za sedmičku s hračkou za sto litrů. Základní model jaký doby? Jaké třídy? To můžu srovnávat třeba se mnou zmíněným Accuphase - to je taky základní model a ono Nordmende by si z toho dost možná sedlo na pr.del i ve svý době, natož dneska. Prostě fakta hovořej jasně. Srovnávat má smysl srovnatelný. Nebo že by se třeba udělal test Phantoma od RR bez příplatkovejch serepetiček vs Fábka Junior? Taky by to bylo to nejlevnější...(od obou výrobců).
BigglesO27
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 7. 4. 2018 18:42

Tyhle staré zesilovače 70-80 tek mají svůj specifický zvuk té doby a mnoha lidem se tento zvuk zamlouvá více než zvuk dnešních zesilovačů.Také lépe vypadají a proto je pořád někteří vyhledávají nejen pro nižší cenu.Přiznám se že i já patřím spíše k těmto lidem :-D Každý holt preferuje něco jiného :-D a co do přepočtu té ceny bych řek že je to trošku divoké 8-D
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků