Žádost o radu jak ozvučit obývácí pokoj (hudba, tv)

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod wooff1 24. 5. 2015 17:36

Žádost o radu jak ozvučit obývácí pokoj (hudba, tv)

Chci do obýváku "něco" co bude primárně na přehrávání hudby a také na ozvučení TV. Bohužel tomu nerozumím a netuším jaké jsou dnes možnosti. Hlavně si nedokážu představit jakým způsobem se to ovládá. Na domácím NAS serveru mám velikou sbírku hudby. A rozhodně nechci vybírat ze stovek interpretů a tisíců alb na tří řádkovém displaji receiveru... Takže předpokládám, že se to bude řídit třeba tabletem? Nebo k tomu je nějaký klient? TV? Jak?

Předpokládané využití:
- 30 hodin týdně hudba
  • mp3 z NAS
  • flac z NAS
  • internet stream (radio, spotify? , ...)
  • možná FM-DAB radio? asi jednodužší řešit internetovým radiem
- 10 hodin týdně TV
  • filmy (pohádky nepočítám)

Rozpočet:
- 20-25 tisíc

Co bych chtěl:
  • dobrý poměr cena výkon!
  • poradit s uživatelským rozhraním
  • aby to nebylo na 2-5 let, jsem ochotný dát desítky tisíc (pro mě je to hodně peněz) ale čekám (doufám), že to bude 20 let sloužit. Moje představa je, že audio vrstva (repro, zesilovač) zas tolik nestárne a ovládání můžu časem obměňovat podle aktuálních trendů... Tzn. klidně přidám více do kvalitních repro v případě, že budou "na pořád"
  • možnost přehrát kvalitní hudbu v bezestrátových formátech, zatím mám pouze pár alb (vážná hudba) ale předpokládám, že v tomto je budoucnost a rozhodně chci rozšiřovat
  • chci stereo, dispozice obývacího pokoje mi neumožňuje roztahat více kanálů (stejně si myslím, že lepší je kvalitní stereo - než za stejnou cenu milion+1 chraplátek - pletu se?)
  • Co je lepší ? dát velké stojací repro vedle krbu (max šířka repra cca 35cm) což je ale blízko u sebe (na zemi 2.5 metru od sebe) nebo radši zavěsit pod strop (nad průchody) 5.7m od sebe, což vytvoří lepší trojůhelník ale zase budou příliš vysoko
  • druhý okruh do kuchyně (vzdálenost repro cca levý 3m / pravý 10m), není potřeba tak kvalitní repro, závěsné repro pod strop
  • rád bych aby se to jednoduše ovládalo, ideálně zapnout rádio na "jeden knoflík" (manželka)
  • napojení na domácí NAS (momentálně tam běží samba a DLNA), jaký jiný protokol na šíření hudby v domácnosti?
  • napojení na TV optickým výstupem z TV
  • EDIT: preferuji velké stereo repro, tak aby nebylo potřeba použít subwooferu (primární použití je hudba)

Nevím jestli je lepší vzít Receiver který plní funkci klienta signálu, uživatelského rozhraní i zesilovače. Nebo je výhodnější oddělit výkonnou vrstvu - a koupit "hloupý" zesilovač zvlášť.

POZN: krb skoro nepoužíváme ...
Přílohy
obývák www.jpg
obývák nákres.png
Naposledy upravil wooff1 dne 24. 5. 2015 20:23, celkově upraveno 1
wooff1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 5. 2015 17:58

Nechci se rozepisovat o konkrétní technice - jen napíšu, že tohle uspořádání se bude hodně blbě ozvučovat. Důvodem je, že v nejideálnějším místě, kam by se pro vytvoření aspoň slušnýho ozvučení hodilo umístit reprosoustavy, jsou právě ty dva průchody po stranách krbu... Druhej problém, kterej bude "překážet" jsou velký rovný plochy po stranách - samotný okno nalevo od gauče i ta holá stěna napravo - a to ještě nevíme, co je na stěně nad gaučem. Pokud je ta "zadní stěna" holá, je to asi nejhorší noční můra pro návrháře ozvučení, jakou si jde představit...

Ta cimra má určitě strašnej dozvuk (myšleno dlouhej a výraznej) plus prakticky postrádá místo, kde by bylo možný trvale a dostatečně stabilně umístit reprosoustavy tak, aby zároveň ani bedny, ani kabely k nim nepřekážely dalšímu pohybu po interiéru. Dozvuk se dá odstranit nebo aspoń hodně utlumit "rozbitím" pomocí koberce, záclon/závěsů na okně, drobnýho nábytku, obrázků a dalším "obložením" stěn i třeba poličkama s kytkama, ale dobrou pozici pro repráky mimo "prostor ohroženej pohybem obyvatel" jen těžko něčím nahradíš...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod wooff1 24. 5. 2015 19:53

Ano, dozvuk tam bude značný. I když na té holé stěně napravo jsou cihly s výraznými spárami, skříně, křeslo, a vlevo vzahu další skříň a kytka, nad gaučem obrázky... ale i tak je to "kostka", bohužel. Ale trošku doufám, že ty průchody po stranách krbu to rozbíjí a trochu zlepší.

Ohledně místa řeším jestli dát dva stojánkové repráky ke krbu (příliš blízko k sobě), nebo dva pověsit pod strop nad průchody, ale ty budou zase nesmyslně vysoko )-:
Rozhodně nechci "šoupat" bedny do ideální pozice a zase je uklízet.
wooff1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iggi 24. 5. 2015 20:02

Mozno by nebol zly napad kupit repraky typu Bose Acoustimass 5 serie III

Obrázek

Inak neviem....
iggi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod banner 25. 5. 2015 05:51

Ty Bose jsem slysel a neveril jsem vlastnim usim. Hrajou fakt dobre. A tady se to jevi jako jedno z mala funkcnich reseni.
banner
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sozi 25. 5. 2015 08:57

Miestnost je aka je... takze mame presne len 2 riesenia, ake popisujes. To zavesenie akychkolvek krabiciek hore bude podla mna vzdy ta horsia alternativa.

Dat 2 slusne repraky na miesto ako je zeleny kvetinac a mozno este trosku viac dopredu do urovne stolika nebude urcite prekazat v pohybe. To stereo bude ale asi uzsie, pri sustredenom posluchu hudby, by si asi musel mat posuvatelne kreslo a dat sa blizsie, aby si mal trojuholnik. Pre TV to ale bude zrejme uplne v poriadku a urcite prirodzenejsie, akoby ti mal ist stereo zvuk kdesi daleko zozadu a zosiroka (navyse ak nebude v zostave aspon center pod TV). Keby si mal 5 metrove platno, tak ano. Ale pri takejto malej TV, radsej tie 2 repraky pri nej, bude to ovela prirodzenejsie.

A technicke riesenie? No kazdy AVR od cca 1000 € by mal dokazat vsetko, co pozadujes. Ci to bude dostatocna kvalita na stereo reprodukciu uz je otazne. Ale prave kvoli nie idealnej akustike, mozno to bude najjednoduchsie riesenie a nebude mat zmysel spekulovat nad stereom a vsetkymi komponentami zvlast. Ja mam napr. Marantz SR5008 (dnes uz je novsi SR5009), hodnotia ho zvukom, ze sa blizi stereo zosilovacom. Dat k tomu slusne repraky (dalsich cca 1000 €), co by Ti tu urcite vedeli poradit, a urcite budes spokojny. Do buducna budes mat otvorene dvierka, stale mozes k nim dokupit dobry center, pripadne subwoofer na filmy. Zvlada 2 zony aj nezavislo na sebe ozvucene, keby bolo treba (ty pozeras film, manzelka pocuva radio). Ovladanie cez net prehliadac, alebo android / iphone, alebo cez TV obrazovku. A ano - manzelka ho hravo zvlada. Zapne jednym tlacitkom - zvoli settop box, blueray, cd... alebo co chce na ovladaci a hotovo - hra.
sozi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sands1 25. 5. 2015 10:47

Ano urcite zobrat kvalitny AVR a bude to aj dostatocna kvalita na stereo reprodukciu, to nie je vobec otazne.

.../zde byla moderátorsky zcenzurovaná snaha o vyvolání flamewaru/....
Za tie peniaze - 25 tisic, ak hovorime o kupe noveho, nie pouziteho, fakt radsej AVR+ 2 reproduktory, lebo na 5.1 reproduktory to je uz velmi malo.
sands1
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jakub1983 25. 5. 2015 13:13

Na každém mýtu kus pravdy ;-)
jakub1983
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 25. 5. 2015 18:03

Každopádně bych gauč posunul cca o metr - metr a půl dopředu (odšoupnout ho od zadní stěny) a za něj bych umístil "knihovnu" = otevřenou policovou stěnu, do který bych rozmístil nejenom knížky, ale třeba menší květináče s kytkama, nějaký sošky/sklenice/hrnky/suvenýry/nějaký další "artefakty" - prostě učunit tam takovou "menší" (rozumněj celostěnovou) a hlavně širokopásmovou (ty poličky musejí mít nestejnoměrný rozměry) frekvenční "past" - tím se dokonale "rozbije" případnej akustickej odraz zezadu a zlepší se pozorovací podmínky pro TV.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 25. 5. 2015 18:57

1) TV bych přehodil na stěnu bez okna - na kterou ?
2) sedačku bych umístil proti TV do prostředka místnosti v optimální vzdálenosti k úhlopříčce
3) naplnil více nábytkem, plovoučka může být "smrt" pro kvalitní sound
4) rozhodl se pro stereo/AVR - tedy s výhledem na "ty desítky" let. AVR stárnou rychle...
5) nebál bych se navýšit celkový rozpočet a zprovoznit krb (save money pro ozvučení i tepelnou pohodu)
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wooff1 26. 5. 2015 08:04

" gauč posunul cca o metr - metr a půl dopředu "
No to plánuju až budou děti větší. Gauč šoupnout do rohu a doprostřed si dát velký pohodlný křeslo (-: ...teď je to naopak hlavní prostor pro hraní.

" nebál bych se navýšit celkový rozpočet "
taky bych se nebál... mít ty prachy )-:

" zprovoznit krb "
taky bych ho zprovoznil mít ty prachy

Představy:
Celý život chci pořádnou HiFi a myslel jsem že elektronika zlevnila natolik, že třeba už bude možné za 20-30 tisíc sehnat rozumnou sestavu. No bohužel to vypadá, že také narostly mé očekávání (FLAC, po síti, ovládání, ...). A ve výsledku za tyto peníze stejně HiFi nepořídím. (HiFi já chápu jako sestavu na přesný a tichý poslech instrumentální hudby).

Mě ideově by se nejvíc líbyl zvlášť streamer, UI, zesilovač a robustní stojánkové stereo repro. Bohužel mě od toho všichni odrazují protože to je o řád dražší než mám rozpočet.
Takže mi z toho vychází naopak levný set AVReceiver + bedny. Tedy "domácí kino". Což je sice přesně to co jsem nechtěl ... ale ... budu moc poslouchat alespoň trochu rozumně. A za 10 let si třeba našetřim a koupim si super sestavu kterou už stejně svejma starejma ušima neuslyšim )-:
Klasické dilema (-:

Dík moc za rady a tipy... pokračujte (-: objevuju zase jiný výrobky a jiný řešení o kterých jsem před tím neuvažoval.
wooff1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod f1sker.com 26. 5. 2015 10:12

Napr. taky Marantz M-CR510 za 9500kc. Dalsie alternativy: Denon DRA-N4, Denon DRA-N5, DENON RCD-N9, Marantz M-CR610,Yamaha R-N301

Repro by som volil nejake s prednym BR. - Xavian Bonbonus, Delizia, VMA-2micro, Bowers & Wilkins 685 S2, Focal Aria 905.

Asi by som kupil zosilnovac a isiel s nim osobne do studii vyskusat repro.
f1sker.com
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Denkez 26. 5. 2015 11:27

S akustikou místnosti a rozložením komponent ti neporadím, ale tohle železo v daném rozpočtu by už mohlo vcelku slušně zahrát:
DYNAVOICE DF-6 http://www.hifionline.cz/reprosoustavy/ ... oice-df-6/
YAMAHA R-N301 http://www.hifionline.cz/stereo-receive ... ha-r-n301/
http://www.hifi-voice.com/testy-a-recen ... -n301.html
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 26. 5. 2015 12:31

wooff1 píše:...
Mě ideově by se nejvíc líbyl zvlášť streamer, UI, zesilovač a robustní stojánkové stereo repro.
Stream není žádný Hi-Fi - to je co nejvíc oj*banej zvuk, aby se jich do netovýho přenosu vešlo co nejvíc a dalo se to šířit s co nejmenším datovým tokem...

wooff1 dál píše:A za 10 let si třeba našetřim a koupim si super sestavu ...
Zapomeň - nenašetříš. Znám to moc dobře - manželka, děti, auto, rodina... Furt budeš mít do čeho vrážet peníze - a když už nebudeš ty sám vědět kam bys je dal, tak tvoje 3/4 to určitě vymyslí za tebe. Kabelka, botky, halenka, kostýmek, dovolená u moře, no hele v těch plavkách z loňska už ani nemůžu na pláž, víš jak bych si připadala, kdyby mě tam viděl někdo známej ...

Věř mi, jsem ženatej už skoro 25 let (do výročí nám schází ještě 8 měsíců a 14 dní) ... A FURT S JEDNOU A TOU SAMOU ŽENSKOU!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: A VÍM ŽE TO, CO JSEM SI NEKOUPIL PŘED SVATBOU RESPEKTIVE PO SVATBĚ, ALE DŘÍV NEŽ PŘIŠLO POTOMSTVO, TO UŽ SI NEKOUPÍM DŘÍV NEŽ V DŮCHODU...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod wooff1 26. 5. 2015 13:25

steamer nemyslím "streamované audio" ale hardware který v sobě má příjem datového streamu ze síte (tedy v podstatě file stream - třeba bezestrátový flac) a kvalitní D/A převodník (24bit/192kHz).

Naopak to považuju za nejkvalitnější způsob reprodukce zvuku. Protože každý prvek dělá JEN A POUZE to na co je specializovaný a tedy v čem je dobrý.

Celý řetězec si představuju takto:
- smartphone který nějakým vyzkoušeným a uživatelsky příjemným DLNA clientem pošle příkaz DLNA serveru
- DLNA server (NAS někde na půdě) najde na disku FLAC soubor a pošle ho do zaregistrovaného receiveru
- Receiver (DAC), dekoduje nuly a jedničky do audio signálu
- zesilovač zesiluje
- repráky reprodukujou

- ... křeslo, víno, pohoda
wooff1
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků