5 starších zesilovačů, vyplatí se investovat?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod sidro 3. 5. 2015 12:32

Zdravím hi-fi nadšence,
vím že toto bude spíše subjektivní hodnocení, ale
mám tu 5 zesilovačů:

Tesla AZS 217
Tesla Z710A
Transiwatt 140 studio
Sharp SM-1122
RFT SV3000

Jedná se mi o to, jaký je dle vás nejkvalitnější dle zvukového projevu, případně do kterého se vyplatí investovat na jeho repasi. Všechny jsou funkční, ale rozhodně by nějaký ten servis uvítaly.
Podotýkám, že se v tomto moc neorietuji i servis bych svěřil profesionálovi.

Děkuji za vaše tipy.
sidro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ThalesX 5. 5. 2015 01:33

Ani jeden z nich není žádný zázrak. Ideální by bylo se toho zbavit a za utržené peníze pořídit něco trochu rozumnějšího. Nicméně pokud prostě jeden z nich chceš opravit tak asi toho Transiwatta. Každý z těch strojů má své přednosti a nedostatky. Záleží na co to chceš používat. Třeba ta AZS217 má celkem rozumně navrženou fyziologickou regulaci hlasitosti, ale malý výstupní výkon. Pro tiché hraní může být lepší než Transiwatt. Ten má sice 2x větší výkon, ale má svůj charakteristický zvuk způsobený poměrně atypickou topologií. Ve Sharpu je STKčko, které sice na tehdejší dobu nebylo zlé, ale když to zdechne tak už to nikdo neopraví.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 5. 5. 2015 12:07

Já bych taky volil ten Tranziwat.Dá se celkem jednoduše opravit a neměl by bejt problém s jeho mírným vylepšením (repase součástek, nahrazení modernějšíma).S jeho zvukovým podáním určitě problém nebude.

Neřekl bych, že má atypickou topologii...spíš bych řekl, že naopak, pro šedesátý léta byla tahle topologie velmi typická :-D
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 5. 2015 14:51

U Tranziwattů byla a je topologie atypická - budič ve třídě A, předávající výkon do zátěže tvořený jak samotnou impedancí repra, tak koncovým stupněm zapojeným ve třídě B (bez klidovýho proudu).

Drtivá většina audiozesilovačů má aspoň nějaký klidový předpětí konců, protože tím vzniká klidovej proud a ten eliminuje přechodový zkreslení - Tranziwatt naproti tomu využívá toho, že až do určitý hodnoty výstupního napětí se výkon do zátěže předává jen z budiče, pracujícího bez přechodovýho zkreslení ve třídě A - a v momentě, kdy výstupní napětí přeleze mez otevíracího napětí konců ve třídě B, ty se začnou otevírat taky a přeberou na sebe zbytek zatížení.

Druhým atypickým řešením bylo použití kombinace křemíkovýho a germaniovýho tranzistoru v některých modifikacích - byla to reakce na nedostupnost komplementárního páru s dostatečným výkonem ze stejnýho materiálu. Takže dokud Tesla nedala na trh PNP typ KD617, Janda (autor Tranziwatta) na pozici PNP trandu osazoval germaniovej typ xNU74 (2NU74 až 7NU74).

Zavedená zpětná vazba zpátky před budič to kupodivu dokázala "utáhnout" a udržet linearitu přenosu takovou, že i když to použití výkonový kombinace NPN Si + PNP Ge vypadá hrůzyplně, dalo se to (a do dneška se to dá) poslouchat. Jen ty koncový trandy jsou trochu nesymetricky zatížený, protože Ge typ se otevírá dřív = při menším výstupním výkonu, než Si - rozdíl pokryje právě ten budicí Mesa tranzistor KU611(612), kterej se Tesle mimořádně poved a Jandovi se perfektně hodil...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod sidro 5. 5. 2015 15:47

O výkon mi zas tolik nejde. Použití je hlavně na kvalitnější MP3 a občas gramofon v bytě. Repra mám starý 3-pásmový Tesla cca 15W reálný výkon. Typ už nevím, basák má gumovou membránu :D Každopádně s nima neměl problém žádnej ze zesilovačů.
Zvukově se mi asi nejvíc líbil právě ten zmiňovaný AZS 217. A hodí se parádně jako podložka pro gramofon :D
Ten transiwatt taky není zvukově špatnej, když se trochu pošteluje na potenciometrech. Ale u AZS 217 se mi líbil už ten výchozí stav
sidro
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 5. 5. 2015 18:47

Po zvukové stránce mi 217 přijde trochu povedenější, ale je pravda, ze má menší výkon. To ale na poslech doma nevadí. Stejně 10 W (sin) je docela hukot. Pokud míříš na 217, tak bych se taky poohlédl po resívru 814A, což má být v podstatě 217 + tuner v jednom "kejsu". U fšech uvedených přístrojů je vhodné rovnou počítat s výměnou (vybraných) kondíků.
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků