Zapojím gramofon do receiveru bez phono vstupu?

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod efrankie 18. 10. 2012 12:33

Zdravím, mám dotaz ohledně zapojení gramofonu do receiveru. Mám možnost výhodně koupit receiver, který má snad všechny vstupy, kromě PHONO. No a já chci zapojit svůj gramofon do tohoto receiveru, je to nějak možné udělat? Gramofon by měl mít v sobě již zabudovaný předzesilovač... Zapojím to nebo se mám podívat po jiném receiveru s PHONO vstupem? Děkuju
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 18. 10. 2012 21:57

Pokud má gramofon předzesilovač = preamp s korekcí RIAA už v sobě, má na výstupu úroveň LINE a jde tím pádem zapojit do libovolného vstupu. Pokud nemá RIAA korekční preamp, je nutné ho koupit nebo ubastlit jako vnější jednotku zapojitelnou mezi gramofon a ten další vstup. Ubastlením se dá takový preamp také vestavět do gramofonu.

Na celém předzesilovači je důležitá ta korekce RIAA, která říká, že daný předzesilovač má kmitočtově závislou přenosovou křivku, MEZINÁRODNĚ normalizovanou podle průběhu určeného na konferenci Asociace Amerického Záznamového Průmyslu (Recording Industry Association of America). Tento průběh určuje kolikrát je ten který kmitočet ze slyšitelného pásma zesílen nebo zeslaben ve srovnání s referenčním kmitočtem 1kHz.

Obecně řečeno, kvůli technologickým požadavkům (rozkmit drážky) se při záznamu nižší kmiočty zeslabují a vyšší zesilují, při přehrávání se proces obrací. Sekundárním důsledkem je potlačení šumu, který sám je výraznější ve vyšších kmitočtech a ty se podle křivky RIAA zeslabují. Pouhé zesílení signálu produkovaného přenoskou bez kmitočtové korekce povede k nelíbivému vřískavému zvuku bez výrazných basů a s velmi "plochými" středy.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod efrankie 18. 10. 2012 22:09

Aha, takže pohodlnější a jednodušší řešení asi bude sehnat rovnou nějaký gramofon, který toto již má v sobě integrováno... Děkuju
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 19. 10. 2012 04:47

Pohodlnejsie ano no vzhladom ku kvalite je lepsie riesenie externym zariadenim.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod efrankie 19. 10. 2012 10:53

Takže něco takového, pokud bych chtěl použít externí: http://www.thomann.de/cz/behringer_pp400.htm

nebo interní: http://www.flajzar.cz/predzesilovac-s-riaa-filtrem.htm

akorát ten interní se musí pak nějak napojit teda dovnitř gramofonu, což určitě nezvládnu sám... Takže ten externí bude asi přece jen jednodušší pro mě...
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 19. 10. 2012 10:57

Ten vnutorny z druheho odkazu nebrat... mal som ho.
Prvy odkaz je lepsia volba.
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod efrankie 19. 10. 2012 12:20

No nemyslel jsem přímo tento typ, spíše mi šlo o nějaké znázornění. Ještě se zeptám, pokud bych přece jen nechtěl nějakou další krabičku, tak jak moc náročné je zabudovat nějaký ten interní přímo do gramofonu? Zvládne to průměrně zručný člověk, bez jakýchkoliv znalostí co se týká elektrotechniky? S pájkou pracovat umím, ale tím končím... Díky
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 19. 10. 2012 12:31

No hlavne treba vediet ako a kde umiestnit v skrinke gramo ten preamp. Tieto preamp su nachylne na zemne slucky a takisto je potrebne ich tienit.
Tskze pre menej zdatneho s minimalnymi skusenostami to moze byt aj sklamanim.
Najdi si Project PhonoBox alebo Actidamp ale uz hotovy. Su to sice drahsie no nie nezaplatitelne preamp a pre mnohych uz mozu byt aj konecnym riesenim. Osobne nepreferujem gramo " s pridanou hodnotou" ako je preamp v nom...
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod efrankie 19. 10. 2012 13:59

Ten Project PhonoBox vypadá dobře, ale cena okolo 2500,-... když to srovnám s tím Behringerem PP400, který jsem ale našel za pětinovou cenu, tak nepředpokládám, že bude pětkrát lepší. Stačil by mi tedy ten Behringer, který jsem uváděl výše..?
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod clostermann 19. 10. 2012 15:01

efrankie - a o jaký gramofon se jedná ?
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod efrankie 19. 10. 2012 17:54

Konkrétně zatím o žádný. Chci jej pořídit k receiveru Harman Kardon AVR 500, který je bez PHONO vstupu. Proto se snažím zjistit, jaký gramofon k tomu půjde nebo co potřebuju jiného, aby mi vše hrálo...
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod armaman 19. 10. 2012 18:08

Cenovy strop na gramo je aky?
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod clostermann 19. 10. 2012 18:35

Tak v tomhle případě doporučuji něco od firmy Project , zejména v těch nižších " kvalitativních" a tedy i cenových relací jde asi o nejlepší řešení , potom se tady nabízí i vhodné phono (předzesilovač pro MM či MC přenosku) od stejné firmy , pokud napíšeš nějaký cenový strop pro obojí můžeme Ti něco doporučit .
Audeze LCD X , TEAC USB DAC UD 501 , SPL Phonitor .
clostermann
Junior

Odeslat příspěvekod armaman 19. 10. 2012 18:57

Tiez som to mal na mysli. Obcas sa daco najde aj v bazaroch za rozumnu cenu.....
armaman
Poslední varování

Odeslat příspěvekod efrankie 19. 10. 2012 19:59

No cenove se nechci dostat nejak moc vysoko, proto zatim koukam jen po bazarech. I s predzesilovacem jsem myslel tak 3000-3500,- maximum do 4000,- to je strop. Vim neni to moc, ale nepotrebuju profi sestavu. Z toho duvodu koukam hlavne ted na bazary a aukro, i kdyz samozrejme bych radsi novej...
efrankie
Junior
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků