Správné zapojení bi-amp

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Leony5 24. 10. 2016 19:02

No pěkně, ale co si z toho mám vzít Já? Mohu to tak jak jsem psal zapojit?
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 19:13

Můžeš, akorát bez crossoveru opravdu část energie promrháš. Jenže se to tak dělá běžně a lidi už si to dost dobře jinak nedokážou představit.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod ThalesX 25. 10. 2016 12:59

Jo, ale to je zanedbatelné jelikož paralelním členem prochází jen malá zbytková energii po filtraci sériovým předředným členem, navíc v poměrně úzkém pásmu. Stačí se podívat na impedanční průběh na vstupních svorkách jednoho pásma takové soustavy (mohu dodat grafy). To pro zesilovač nepředstavuje žádný problém protože mimo aktivní pásmo ten výkon skrze vysokou impedanci není odebírán, zesilovač tedy v tomto pásmu pracuje naprázdno.
Naopak použitím dalšího předřadného crossoveru/filtru v oblasti dělícího kmitočtu soustavy úplně rozhodíš naladění soustav - změníš tím strmost i průběh součtu filtrů co jsou před vlastním reproduktorem. Tím pádem původní soustava je navržena s filtrem strmosti třeba 12dB/oct s nějakým definovaným průběhem (kmitočtovým, útlumovým i fázovým) přesně přizpůsoběný konkrétní soustavě a najednou před něj dáš filtr dejme tomu dalších 12dB/oct. Součtově máš filtr 24dB/oct s nedefinovaným průběhem a je to stejné jako kdybys do beden nedal laděnou výhybku, ale nějaskou náhodně koupenou v obchodě. No není to skvělé? Je to skvělé! Hraje to pak na prd.

Filtry prvního řádu se používají i u velmi kvalitních soustav, ale je to výjimka podobně jako třeba seriová výhybka, jelikož to klade zvláštní požadavky na výběr reproduktorů a provedení soustav. Nicméně technicky to kvalitně udělat jde.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků