Správné zapojení bi-amp

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod marts 4. 12. 2011 17:14

OK, myslel jsem žes pořídil toho Luxmana C-03 (podpis jsem ignoroval).

V tomto případě pro tebe platí zapojení ze spodního obrázku z tvého příspěvku ze 14:01
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vision69 4. 12. 2011 17:30

Já jsem mamlas fakt... já to měl zapojený + k + a - k -. Takže já mám vlastně míchat levý kanál z předzesilovače do L + P kanálu v koncáku. A Pravý stejně v druhým koncáku.
Mac Mini, Fidelia, Denon DCD S10, Denon PRA S10, Luxman C-02, Luxman M-02, 2x Luxman M-03 (bridge), Infinity Kappa 8, Vincent Premium Cables
vision69
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirovák 5. 1. 2012 18:06

šeďour píše:Jeden stereo zesilovač bude budit levou reprosoustavu, druhý stereo zesilovač bude budit pravou reprosoustavu.Každý stero zesilovač má dva kanály, levý a pravý.
Pokud k zesilovači pro levé repro přivedu signál levého kanálu na kabelu cinch, tak mám jeden konec a dvě zdířky na stereo zesilovači.Takže do jedné zdířky strčím cinch rozdvojku a propojím to krátkým kabelem se druhou zdířkou.Pokud do cinch rozdvojky zastrčím přívodní cinch kabel (od předzesilovače), tak mi oba koncové stupně stereo zesilovače zesilují signál levého kanálu.Každý reprovýstup propojím s terminálem reprosoustavy samostatným reprokabelem.Jednou basovou, jednou středovýškovou sekci.
To samé udělám na pravé straně, u pravé reprosoustavy.
:idea:
Je to trochu jasnější ?


Jen pro ujištění! Pokud vynechám předzesilovač, lze to takto zapojit rovnou z CD? Vím!..,ovládání bude poněkud neobvyklé, avšak s dálkovým ovladačem budou komunikovat oba zesilovače zároveň.
Podařilo se mi totiž získat dva stejné Marantze a ten druhý rozhodně prodat nechci.
Předem děkuji za odpověď
Jirovák
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod šeďour 5. 1. 2012 21:41

Na nevýkonové úrovni (třeba kabely cinch, nebo jack) můžeš propojit v podstatě cokoliv.Pokud bude něco špatně, bude to nanejvýš zkreslovat, hrát potichu nebo vůbec.
Klidně to propoj tak, jak píšeš.Myslím, že to bude normálně fungovat.
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 24. 10. 2016 00:45

:tleskani Parádní vlákno :tleskani Také se chystám na toto zapojení s Yamahou CX-830 a dvěma M-45,do Dynavoice df6,(druhou m-45 mám teprve v plánu).Jestli to dobře chápu tak z jednoho stereo koncáku udělám monoblok se čtyřmi výstupy do repro,basy samostatně a výšky středy samostatně s využitím obou kanálů každého zesilovače? Jen nevím čím propojit na koncáku L+R vstup.
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 01:09

Měl bys tam mít elektronickou dělicí výhybku = crossover, nastavenou na stejný dělicí kmitočty, na jakejch jsou dělený pásma v soustavách, abys zbytečně necpal výkon někam, kde se nevyužije. Z nouze to stačí propojit pomocí konektorový rozbočky = "vidličky", což je doslova rozdvojka, propojující ty dva vstupy na tvrdo....
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Leony5 24. 10. 2016 01:47

Ideální by byl 10cm kablík se dvěma samci a jednou samičkou :-* 8-D ,ale na nic podobnýho jsem zatím nenarazil.Možná by to někdo vyrobil.Dělící kmitočty u beden jsou v návodu ale u M-45 nevím,myslel jsem že to dělí výhybka z repro,a podle ní to jde ven ze zesíku?

-- 24. 10. 2016 03:37 --

Tohle? http://www.autohifi-jean.cz/rca-rozdvoj ... -3387.html
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 04:24

Jop, když pomineme ty tuzérský kecy a vychvalování, tak to by bylo vono.

A k těm výhybkám - když do vstupu zesu pustíš celý akustický pásmo teoreticky rozložený od 20Hz až po 20kHz, on ho zesílí - a výhybka před basovým reprákem udělá ŠMIK a ucvakne všecko někde nad 600 - 800Hz (někdy jen trošku vejš - dejme tomu až nad 1500Hz), kampak se jenom z toho výstupu podějou všecky ty zesílený VYŠŠÍ kmitočty? Když tam bude celá soustava, budou k tomu paralelně ještě středovej a vejškovej měnič, každej se svou částí výhybky - ty sblafnou ty vyšší frekvence. Ale jak to je u bi-ampingu, kam se ty středy a vejšky vrtnou, když ty středy a vejšky krmí úplně jinej zesák? Umíš mi na tohle odpovědět?
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Leony5 24. 10. 2016 05:55

Jeden zesik stereo pro jednu bednu, signál z preampu do toho zesiku jeden kanál a pak z reprosvorek A dvěma pary reprokabelu, z L a R výstupů do repro bedny ktera si to rozebere, alespoň tak jsem to pochopil.
Accuphase E 210A / Pioneer SA 9500 MKII / Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 24. 10. 2016 06:40

EKKAR píše:Když tam bude celá soustava, budou k tomu paralelně ještě středovej a vejškovej měnič, každej se svou částí výhybky - ty sblafnou ty vyšší frekvence. Ale jak to je u bi-ampingu, kam se ty středy a vejšky vrtnou, když ty středy a vejšky krmí úplně jinej zesák? Umíš mi na tohle odpovědět?

Ekkare, kolik jsi toho zase vypil?
Zcela běžně se k bi-ampingovému zapojení používají "širokopásmové" monobloky nebo 2 stereozesilovače bez žádných výhybek, pokud pochopitelně napájí standardní bednu s pasivní výhybkou.
"Přebytečné" frekvence se nikam neztrácí, na výstupu zesilovače jsou, jen je pasivní výhybka dál nepustí a zesilovač na těchto frekvencích běží naprázdo.
Jaké překvapení!
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 10:14

Denkez píše:
EKKAR píše:Když tam bude celá soustava, budou k tomu paralelně ještě středovej a vejškovej měnič, každej se svou částí výhybky - ty sblafnou ty vyšší frekvence. Ale jak to je u bi-ampingu, kam se ty středy a vejšky vrtnou, když ty středy a vejšky krmí úplně jinej zesák? Umíš mi na tohle odpovědět?

Ekkare, kolik jsi toho zase vypil?
....
"Přebytečné" frekvence se nikam neztrácí, na výstupu zesilovače jsou, jen je pasivní výhybka dál nepustí a zesilovač na těchto frekvencích běží naprázdo.
Jaké překvapení!
No, já bych si teda na oplátku nebyl příliš jistej buď tvojí střízlivostí, nebo skutečnýma znalostma - protože pokud se některá součástka vexle chová v obvodu se střídavým proudem jako zdánlivej odpor = vykazuje vlastnost zvanou IMPEDANCE (a tím de facto zabraňuje těm inkriminovaným frekvencím v průchodu dál do repráku pro daný pásmo), pak v souladu s teorií střídavýho proudu na ní vznikají ztráty - a ty se buď projevujou ve formě ohřevu dotyčný součástky, nebo se přímo na ní vlivem fázovejch posunů "transformujou" na jalovej příkon, kterej sice neohřívá ty součástky samotný, ale protože spotřebovává ze zdroje = ze zesilovače reálnej příkon, dochází tím k vyšší zátěži zesilovače - v obou případech. Takže se tady nesnaž nikomu tvrdit, že takový napojení je "bezztrátový" a že mimo propustný pásmo vexle jede zesilovač bez zátěže, když bys sám měl moc dobře vědět, že to tak není!!!
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 24. 10. 2016 11:06

Ekkare, tys nejenom, žes požil v noci něco v míře větší než velké, tys ještě nevystřízlivěl!

Co se stane se zesilovačem, když u bi-wiringové bedny odpojím/nezapojím propojku? Přestane podle okolností hrát (středo)basová sekce nebo (středo)výšková sekce a zesilovač bude o to méně zatížen, jestliže v signálu budou přítomny příslušné frekvence. To je vše.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 24. 10. 2016 12:08

Ekkare, ne že bych ti do toho chtěl kecat, ale v tomto případě bys měl znovu zvážit co Denkez psal.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 24. 10. 2016 18:38

Tak si to proboha spočítejte do čistě ohmickejch hodnot, namalujte si to jako soustavu odporů a každou sekci vexle si postavte zvlášť. A pak si spočítejte, kudy teče kterej proud už ve výhybce druhýho řádu, když do ní pustíte kmitočet, kterej ta vexla "odvede" mimo kmitačku repráku ... Jasně, u výhybky prvního řádu (výhybkový prvky výhradně v sérii s kmitačkou) to neplatí, ale ty dneska najdete převážně jen v nejlacinějších budkách - ty co umožňujou bi-wiring/bi-amping už mají v drtivý většině ostřejší výhybky aspoň II. řádu ...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 24. 10. 2016 18:46

Je to marné, je to marné a je to marné...
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků