AVR vs. Stereo zosilovac

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod chep 19. 10. 2011 21:24

Blba otazka od laika.
aky je vlastne rozdiel medzi AVR a Stereo zosykom?
chep
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 19. 10. 2011 21:35

AVR ma spravidla aj video vstupy a vystupy. Tak isto aj digitalne vstupy pre audio. Dnes v 90% pripadoch aj tuner. Cize mozes do neho "napichat" vsetky zariadenia a prepinas si na nom vstupy. Podla zvoleneho vstupu vyuzivas zariadenie, ktore mas k tomuto vstupu priradene (napr. CD, alebo PC). AVR ma teda v sebe obvody na spracovanie digitalneho audio a video signalu. Vo vacsine pripadov rozne nastavenia ekvalizeru a podobne.

Stereo zosilnovac ma LEN analogove vstupy. Je par modelov, ktore maju aj digitalny vstup, ale su skor vynimka. Je par novych modelov, ktore maju USB vstup. V ziadnom pripade ale nevedia spracovat video signal. Stereo zosilnovace su integrovane a delene. Integrovany obsahuje "v jednej skatuli" predzosilnovac, ktory sluzi na riadenie hlasitosti a prepinanie (analogovych) vstupov. Deleny zosilnovac su "dve skatule" a to predzosilnovac a koncovy zosilnovac.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Nolwendil 19. 10. 2011 22:47

Nechce se mi věřit, že tu takové téma už někde není. Každopádně jsem ho v rozumném čase nenašel, takže zamykat se nebude. Alespoň prozatím. :twisted:
Přihodím sem některé příbuzné topicy:
Zosilovac, predzosilovac, koncovy zosilovac - co je na co?
Stereo zesilovac a receiver
zasilovač vs. AV receiver (toto je velmi podobné ale řeší spíš výběr než technické rozdíly)
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 20. 10. 2011 05:25

První a zásadní rozdíl je v počtu kanálů. Pokud se požaduje multikanálový zvuk (filmy), tak bez AVR to nejde.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 20. 10. 2011 06:14

Denkez --> To nie je celkom pravda :pozor
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 10. 2011 07:35

Já bych řek, že to pravda je.Z principu je zásadní rozdíl v tom, že AVR je určen k ozvučování vícekanálových formátů.Ať už dohromady s obrazem, nebo bez něj.
Ostatní (vstupy analog/digital, eq.) je tak jak píše Odar.
...
Otázka pro moderátora: Nerozumím tomu, proč píšeš o zamykání tematu ?
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Nolwendil 20. 10. 2011 11:41

Celkem jasně si pamatuji, že už jsme to tu někde řešili a že to bylo dobře popsáno. Jen to nemůžu najít. :-(

AVR máš prostě vše v jednom. Podle toho je to i kvalitní... Existuje i kompletně dělená varianta, tedy multikanálový DAC a dekodér s HDMI, k tomu multikanálový předzesilovač, a navrch samozřejmě i multikanálový koncový zesilovač. Nebo je možno použít více oddělených monobloků, jako ve stereu. Ale je jasné, že toto řešení je extrémně nákladné a výrazně složitější než prostá koupě a zapojení AVR, kde to máš vše v jednom.
Stejně tak pro stereo můžeš koupit buď integrovaný zesilovač co má v sobě i DAC, nebo jen integrovaný zesilovač a k němu DAC zvlášť. Kompletní oddělená varianta pak je mít zvlášť DAC, předzesilovač a koncový zesilovač. Tak je to ohledně zvuku. Stereo receiver je pak přístroj, který v sobě má ještě rádio, neboli tuner.

Stereo zesilovače taky nemívají obvody pro zpracování obrazu. Kdysi bývaly i stereo A/V receivery, ale dnes už jsem něco takového dlouho neviděl, jsou už jen ty multikanálové. Ty pak obsahují obrazové vstupy, obvody pro jejich zpracování, takže jeden přístroj pak slouží jako centrum, které obslouží celý obývák. Na druhou stranu spousta lidí tvrdí, že pro stejnou kvalitu zvuku jako stereo zesilovač je potřeba koupit AVR minimálně 2x-3x tak dratší. A když se zamyslíš nad tím, co vše obsahuje, tak je to logické...
Dobře je to popsáno např. zde: http://www.hifipassion.com/stranky/dkvsst.php
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chep 20. 10. 2011 11:53

wow, som rad, ze ste sa chytili na to. cakal som jednu nevrazivu odpoved a vznikla diskusia + vysvetlenie. musim to podrobnejsie prestudovat aby som to pochopil.

este jedna do pléna. je to tu naznacene uz viackrat ale este mi unika vyznam predzosilovac a koncovy zosilovat. preco vlastne sa to deli a nepredava rovno naraz?
takisto, ak AVR je vsetko v jednom, stereo zosilovac by, snad logicky, mal byt cenovo nizsie ako AVR...? alebo nie? samozrejme, zalezi od znacky, kvality atd atd. ale povedzme vramci jednej znacky
chep
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Odar 20. 10. 2011 11:56

Mas AVR za 200 aj za 2000 EUR. Podobne je to so stereo zosilnovacmi, predzosilnovacmi, monoblokmi . . .
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod chep 20. 10. 2011 13:22

o tom nepochybujem. islo mi skor o to, ze ak by si si zobral rovnaku znacku a kvalitativny model, tak AVR by mal byt drahsi ako stereo. ale to je jedno. len som sa snazil lepsie pochopit ten rozdiel.

s tymi predzosilovacmi a koncovymi je to ako? na co je to dobre ak su rozdelene?
ak beriem do uvahy, ze AVR je na viackanalov (zjednodusene) a stereo je na audio prevazne (zjednodusene), tak to este rozumiem. ale predzosyk a koncovy, to mi zatial jasne nie je
chep
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Kocmeister 20. 10. 2011 14:30

Průměrný AVR je obvykle levnější než průměrný stereo zesilovač (otázka je co považujeme za průměr?), protože zesilovač obsahuje podstatně kvalitnější součástky a konstrukční řešení, počínaje napájením, přes signálové cesty po koncové tranzistory. To vše podřízeno reprodukci hudby. Pokud by takto měl být zkonstruován i AVR, bylo by to pro většinu spotřebitelů cenově nedostupné - vše nutno násobit 5-ti nebo 7-mi kanály plus prostorové problémy ve škatuli.

Předzesík a koncový zesilovač je principiálně skoro totéž jako moje vysvětlení ceny AVR vs. stereo zesíku. Pro dosažení co nejvyšší možné jakosti jsou jednotlivé součásti oddělené a vzniknou 2 samostatné přístroje, kdy jsou oba "pořádně promakány". Ne, že by nešlo udělat nekompromisní stero zesilovač, jde a jsou takové.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nolwendil 20. 10. 2011 16:31

U domácího kina (A/V receiver) i u sterea (integrovaný zesilovač) můžeš mít vše v jedné krabici. Ale pokud chceš vyšší kvalitu (tady se ale bavíme o TOP kvalitě, většině lidí stačí to řešení vše v jedné bedně), tak můžeš úkoly jednoho velkého komponentu rozdělit mezi několik menších. Každý má pak vlastní zdroj, vlastní vstupní a výstupní konektory, je ve vlastní krabici odrušený od ostatních. Takže ve výsledku Tě to vyjde mnohem dráž, ale zase tím můžeš víc získat. Např. že Ti obvody koncového zesilovače nezarušují citlivé prostředí DACu a předzesilovače, není vše namačkané v jedné bedně kde se to navzájem zahřívá a zarušuje EMI, atd. Ale to je teorie. Praxe je taková, že většině lidí stačí integrovaný zesilovač (stereo) a nebo A/V receiver (domácí kino)...

Ale pokud máš třeba aktivní bedny (většinou aktivní studiové poslechové monitory nebo PA boxy, ale občas se najdou i Hi-Fi bedny), tak je Ti integrovaný zesilovač k ničemu, protože ty bedny jsou aktivní=každá bedna má koncový zesilovač v sobě. V tu chvíli ptřebuješ předzesilovač, abys mohl u obou beden řídit hlasitost, pouštět do nich požadovaný vstup, atd. To je typický příklad dělené konstrukce i v nízkých cenových relacích.
Still round a corner there may wait, a new road or a secret gate...
Nolwendil
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 10. 2011 18:55

Tohle vlákno se dostalo na nezvykle vysokou úroveň :tleskani
Chybí tu už jen pár ilustračních obrázků (AVR, Integr. zes., Pre, Koncový zesilovač) a tohle vlákno se může doopravdy uzamknout a udělat z něj vzorové, jako bývají na začátku témat.
:idea:
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 20. 10. 2011 19:23

Poziciam si obrazky z http://www.cambridgeaudio.com, pretoze su tam naozaj pekne a velke. Toto je 7.1 AVR Azur 650R zozadu http://www.cambridgeaudio.com/assets/do ... everse.jpg Hlavne su HDMI vstupy, HDMI vystup (ten ide to TV), digitalne vstupy na zvuk (optika, koaxial). Samozrejme terminaly na 7.1 zostavu a kopec dalsich blbosti (kto chce, nech si stiahne manual a nastuduje si ho podrobne). Osobne sa mi tam nepaci ta vrtula :-|

Dalsi je integrovany zosilnovac 840A v2 (kedysi som ho chcel :D ) http://www.cambridgeaudio.com/assets/do ... 2-Rear.jpg Vzadu su len terminaly na reproduktory (pre 2 zony, napr. v obyvacke a kuchyni - zvyknu sa oznacovat ako zona A a zona B ). Dalej analogove vstupy (CINCH alebo inak RCA) a konkretne tento model ma aj symetricky analogovy vstup XLR (3 PINy vpravo hore). ZIADNE HDMI, ZIADNE digitalne vstupy na zvuk (cize optika a koaxial). Plus nejake bonusy - to je uz od konkretneho vyrobcu. Zas pre podrobnosti si treba stiahnut manual od vyrobcu a nastudovat.

840E je predzosilnovac = preamplifier, cize ta skatula naspodu
Obrázek Zozadu zas len analogove vstupy http://www.cambridgeaudio.com/assets/do ... 0E-rev.jpg Ziadne HDMI, ani digitalne vstupy sa nekonaju. Nie su tu terminaly na reproduktory.

840W je koncovy zosilnovac = power amplifier, cize ta skatula navrchu
Obrázek Prepoji sa s predzosilnovacom 840E XLR vystupom Balanced Pre Out do XLR INPUT na zadnom paneli koncoveho zosilnovaca http://www.cambridgeaudio.com/assets/do ... 0W-rev.jpg Na koncaku su uz terminaly na reproduktory. Tak isto na tomto koncaku vidno dalsi XLR vystup, ktory je (toto si ale nie som na 100% isty, tak ak kecam - opravte ma) mozne pripojit do dalsieho koncoveho zosilnovaca a takto zapojit LUBOVOLNY pocet koncovych zosilnovacov do takzvaneho mostika. V zadu vidno prepinac stereo / mono, cize samotny koncak moze sluzit aj ako monoblok pre jeden kanal, co sa da vyuzit pri BiAmping zapojeni.

Korektury uvitam.
Naposledy upravil Odar dne 20. 10. 2011 19:53, celkově upraveno 2
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod šeďour 20. 10. 2011 19:43

Perfektné...
:idea:
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků