Homemade zesilovač Zetawatt

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod pech. 17. 4. 2013 12:02

15W na kanál stačí, nejsem až takovej extrémista, navíc je to dlouhodobě vyzkoušeno.

podle měření si doma zpravidla nikdy nepouštím víc jak zřídka 5-6w do kanálu, většinou to je tak 2-3w :-) tak 100% rezerva na špičky stačí. To se mi potvrdilo nyní, když hraju na 2x4W azs a ono to v běžných hlasitostech funguje dobře. POkud bych chtěl víc, nestíhá to špičky. Na malejch bednách je to OK, teď krmí větší 4Ohm třípásma s 8" basákem a to je při vyšších hlasitostech nad jeho síly, obzvlášť když bedny mají sice slušnej frekvenční rozsah, ale nijak zázračnou citlivost, která má na svědomí větší zátěž zesu kvůli strmějšímu poměru příkon/výkon..

Nějakje tip na nízkošumovej Operák by byl? v době kdy jsem stavíval zesy já, jsme to dělali z běžnejch 471 a 1458, o kterých tvrdíte že nic moc...

tomu LM teda šanci dám. V gesu je k dostání.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 17. 4. 2013 14:48

Spíš než na korekce se zaměř na kvalitní fyziologickou regulaci hlasitosti. Spousta lidí po realizaci upustila od potřeby korekcí a dodělat se to dá vždycky.

V GESu LMko nekupuj. Zkusmo jsem tam dva kusy koupil a už od pohledu nějaký pajc - oba vyletěly komínem hned při testu. Kupodivu všechny testy přežily LM1875 z GM. Vhodnou konstrukci koncáku je zde:

http://svetelektro.com/clanky/nizkofrek ... 5-400.html

Stačí si jen dole mezi odkazy vybrat jestli chceš stavět verzi s konektory faston nebo svorkovnicí, stáhnout seznam, vytisknout a poslat do GM (nebo tam zajít).

Doporučený modul ss ochran (nejlépe 2ks verze mono)
http://svetelektro.com/Forum/lada2075-n ... rt227.html

Doporučený modul regulace hlasitosti
http://svetelektro.com/Forum/regulace-h ... 10597.html

Možné řešení zdroje
http://svetelektro.com/Forum/lada2075-n ... rt277.html

Zdroj - podklady pro výrobu DPS
http://svetelektro.com/Forum/lada2075-n ... rt224.html

Doporučené blokové schema zapojení modulů
http://svetelektro.com/Forum/lada2075-n ... rt224.html
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 5. 5. 2013 19:58

Takže dneska jsem obdržel tři nový šváby MDA2020, vyměnil vadnej a dva mi zbyly do foroty...

Zetawatt zase jede jak zamlada. Na chladicí plošky jsem dal trochu teplovodivý pasty pro procesory, původně tam nic nebylo, jen jsem tenkrát plochu na chladiči přefrézoval pro dobrý povrch.

Na tom brouku byl rozpuštěnej nápis, tak se tam asi za ty dlouhý léta utejral teplem.. styk s chladičem byl problém, který odbvody v tomhle pouzdru měly, věnoval jsem tady pastu i vydrživšímu brouku na druhém kanálu.

Až bude chvíle, vymyslím nějakej ten další strojek.. mám nápad sehnat za rozumnou cenu třeba něco jako AZS100L (má slušný korekce a fyziologii), třeba s odprásklejma koncema a ty udělat nový, silnější.

mám pár foto, jestli chcete.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod artam 5. 5. 2013 21:03

Ja som dával ma MDA2020 kúsok do hladka vyhladeného tenkého alobalu (či ako sa to volá) z čokolády, ktorý sa po prišroubovaní k chladiču prakticky vlisoval aj do tých najmenších nerovností. Dva kúsky takýchto PA doteraz denne fachčia už >25 rokov.
artam
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pech. 6. 5. 2013 20:37

mně jel nasucho na chladiči 15 let, nedávno odešel pravej, teď jsem dal oběma pastu, tak se uvidí :-)

Jinak, ono to asi dneska už nikoho moc zajímat nebude, možná ekkara - kdysi jsem psal, že mám v zw omezené napětí na +-16,5V, pamatoval jsem si to blbě.. mám to na +-19,5V - ověřeno měřením při opravě :-)
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 5. 2013 16:31

TDA2010 má Unap max ±18V, kdežto TDA2020 má ±22V. U těch TESLA se doporučovalo raději ještě voltík-dva ubrat. Takže jsi byl opatrnej a napájel je na jistotu...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 7. 5. 2013 18:38

to bylo hned zkraje po smrti prvních IO, na to že jsem dodělával zenerky si ještě vzpomínám. Ono i tak je ten zes pro domácí poslech výkonnej až běda :-)

Dneska jsem ho nechal jet "zátěžovej test" při hlasitosti na horní hranici výdrže v místnosti s hodně opepřenejma hloubkama a ustál to bez nahození větráku... takže jede OK. Zvukově je taky OK, zkoušel jsem pak různý žánry a hlasitosti a jedou oba kanály shodně, bez vad. když jsem vypáral IO a začal měřit, tak mne v první chvíli těch 19,5V rozhodilo, protože jsem měl v paměti (blbě) těch +-18, změřil jsem zenerky, přerušený nebyly, proražený by zase odkouřily zdroj, pak jsem si našel kompletní datasheet (v gesu měli jen popis nohou ve schématu, bez pouzdra) a tam se dočetl +-22V, což mne zase uklidnilo :-)

pár fotek:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 9. 5. 2013 08:01

Kdybys to zas někdy odprásknul a byl si trochu pohrát s mechanikou tak se tam dá narvat i LM1875, který hraje podstatně lépe. Jen je v jiném pouzdře takže dostat ho tam chce trochu bastlířského umu. Jinak je ta konstrukce dost masox.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod šeďour 9. 5. 2013 08:13

Lžička a jídelní nůž na pracovním stole, vždycky něco naznačí o charakteru majitele.
Buď je čuně, nebo má pořád hlad.

A vzhledem k čistotě konstrukce a úhlednému vedení vnitřní kabeláže je jasné, že...

:mrgreen:
Doma: Ultimativní audio miniPC, DAC + zesilovač HEGEL, třípásma LSM (geniálně navrhl Kocour)
Sluchátka: AKG K812, AKG K701,Beyer 770, 990, planární SDR wood.DAC + zes. TEAC
Na ven: FiiO X5, Trinity Delta II, Oriveti Primacy, FiiO X1, Sony MH1, atd.
šeďour
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 9. 5. 2013 14:42

ThalesX píše:Kdybys to zas někdy odprásknul a byl si trochu pohrát s mechanikou tak se tam dá narvat i LM1875, který hraje podstatně lépe. Jen je v jiném pouzdře takže dostat ho tam chce trochu bastlířského umu.....
Na TDA2030/LM1875 je úplně jiná DPS, protože tihle "švábi" se osazují "na stojáka" a na chladič se montujou z boku - v případě týhle modifikace Zetawattu nejsou pod chladičem, jako původní TDA2010/2020, ale VEDLE chladiče (z pohledu zepředu od knoflíků jsou nalevo od chladiče). Celý se to vejde do původního půdorysu desky, protože TDA2030/LM1875 mají vzhledem k pokročilejší konstrukci menší počet pasivních součástek, takže místo pro šváby původně schovaný pod chladičem "nechybí".
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod pech. 9. 5. 2013 18:54

lm1785 má patrně desku stejnou jako tda2030, které jsem kdysi míval, tam je okolo jen pár věcí, deska je malinkatá.

architektura dps zetawattu je ale docela dobře udělaná v tom, že lze poměrně bez porblémů rozdělit na moduly, prostě jen ten kus desky s koncema uříznout a nechat jen korekce, na kabely pak vyvést na jiný konce..

Hodně lidí to třeba osekávalo o předzes gramce, kterej já na desce sice mám, ale také nevyužívám jej.

šváby 2020 jsem skoupil poslední tři na krámu v HK, takže když jsem ten mrtvej kanál opravil, tak mi zbyla sada 2ks na forotu..

navíc když jsem 2030 měl, zvuk se mi nelíbil tak jako u zw.

Lm 1785 mám v plánu někdy zkusit, jestli je tedy zvukově lepší, než 2030.

Teď tu budu mít asi dvě AZS223 na opravu a ještě jednu AZS100L navíc. Tak by LMka mohly bejt nový konce pro bambusák AZS100L.

Ohledně stolu: mám pořád hlad O:-)
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 10. 5. 2013 23:44

tak ta bratránkova AZS223 už jede jak zamlada, nešel levej kanál, ale byly to jen studeňáky ve vstupech, hodinku jsem ho tu hnal v zátěži a jel... tak myslím bude sloužit.

TA azs100L navíc, už je taky doma, je ve velmi hezkým stavu, jen někdo vrchní dřevenej kryt nejdřív něčím ohavným šedým natřel a pak na to dal tapetu se vzorem tmavýho dřeva... Ale zvuk, výkon, korekce, vše úplně OK, mám z něj radost.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pech. 14. 5. 2013 14:48

tak tu mám další azs223 na opravu, ale tentokrát se v někdo hodně šťoural.

levej kanál těžce přebuzenej v hloubkách, balance nesedí, chybí indikátor, tranzistory v koncáku jsou KD366/367(měněný) a druhý má složení Kd366a a kd367B - oba evidentně měněné.. izostat na kaši, chybí hmatníky atp. to bude víc práce na dlouhý zimní večery...

další věcí je, že kolega v práci si vzpoměl, že jsem sháněl io2020 - a přinesl mi celou desku rozestavěnýho zetawattu, chybí tam pár součástek (diody v koncáku, potenciometr hlasitosti, sem tam nějakej kondík. Integráče tam jsou, deska v supr stavu (já mám mizernou), izostaty ok, korekce komplet..
Takže kdybych sehnal dvojitej potenciometr 25K s odbočkou, udělal bych mu zdroj a šel by v pohodě dostavět.
Rip: Škoda 105 DeLuxe 5Q
Sold: Favorit 135LX zvaný Sysel
Aneb já to říkám furt, zlatej karburátor!
A nyní učebnicový příklad produktu globalizace a Francouzským jménem a Českým pasem a strojem jež je svědkem Rumunské obrody s Francouzským srdcem :-)
pech.
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod EKKAR 14. 5. 2013 19:00

Dvojitej ne - musí tam bejt TANDEMOVEJ (dvojitej jsou dva nezávislý na sobě, z toho jeden má průchozí dutou hřídel - používají se třeba v autorádiích, tandemovej jsou dva na společný průchozí hřídelce, ovládají se najednou)...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel


Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků