Co je Bi-Wiring, Bi-Amping a reprokabel "křížová čtyřka"

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 5. 3. 2017 20:52

Ano, pokud víš co měříš a jak můžeš naměřený údaje interpretovat.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 6. 3. 2017 09:47

Prosím návod, co mám změřit a jak. Začneme od základních věcí, alespoň se něco přiučím:-)
Jak zjistím, měřícím přístrojem, co mám,že jsou reproduktory v pořádku, potom bych se zaměřil na výhybku. Zesilovač a kabely k bednám jsou OK. Ta bedna nehraje nalevo, ani napravo , tak jako ta druhá. Takže je to v bedně. Ještě mi napadlo, že jsem při letování na + k výškám dal ten modrý váleček gumou ke svorce, ale uštípl jsem na každé straně 1 cm drátu na tom válečku, ale to by nemělo mít vliv, ne? kabely jsou v bedně přibližně stejné.
Naposledy upravil Igelkaktus dne 6. 3. 2017 11:59, celkově upraveno 1
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 3. 2017 11:54

Sorry jako učit někoho pracovat s měřákem je poněkud mimorozsahový i pro tohle fórum.
Doporučuju nejdřív proštudovat základní elektrotechnický kursy - Voženílka nebo podobný:
https://www.levneucebnice.cz/p/moderni- ... 0wodizsIEQ
https://www.megaknihy.cz/elektrotechnik ... oniky.html
http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... lektroniky
A až potom (nebo v průběhu toho pročítání) se ptát na detaily.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 6. 3. 2017 12:05

No, tak nic, já si nějak logicky poradím a zjistím co je špatného v té bedně. Budu prohazovat reproduktory navzájem a tím zjistím, jestli jsou dobré, nebo ne. Jen jsem se zeptal, kolik má mít zdravý reproduktor odpor a jaká je to hodnota. Poradím si i bez měření. Tak se tu mějte hezky. Jinak děkuji za dosavadní rady, byly přínosné a díky nim jsem si i zapájel a něco přiučil.
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 6. 3. 2017 13:14

Zdravej reprák nemá víc než štítkovou hodnotu a a míň, než asi 80% štítkový hodnoty - pokud chápeš rozdíl mezi impedancí a stejnosměrně měřeným odporem tím jednoduchým měřákem, pak víš i proč. Samotná dýlka přívodů, respektive rozdíl o 1cm nehraje roli.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 7. 3. 2017 08:38

Nemyslel jsem délku přívodního kabelu, ale jestli jsem nějak nemohl poškodit ten modrej kondík, když jsem mu přistřihl kousek drátu. Dnes zkusím vyndat basové reproduktory a prošumím je, jestli hrajou stejně, jestli ano, tak je v háji basová sekce na výhybce.
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 7. 3. 2017 20:17

Tak jsem proletoval basové reproduktory i na membránu a už to hraje jak má, takže studeňák . Jak jsem letoval ty silnější kabely k reproduktoru, tak se porušil spoj na membránu. Navíc stíhá i ten starý osmiohmový AV reciver Sherwood na ty čtyřohmový woofer. Pořád mám na bednách propojovací plíšky a hraji na standartní zapojení a když jsem si pustil Horkýže Slíže, tak tu basu jsem cítil i v břiše, nevím co to potom udělá, až budu mít opravený lepší Onyko NR818 a zapojení do Bi-Ampu? To mi to asi bude rovnou drtit žlučové kameny v žlučníku na písek:-)) Jinak potvrzuji, že český čtyřohmový širokopásmový reproduktor na Surroundu hraje víc nahlas, než 6 ohmový dvojpásmo. Nevím proč, ale je to tak. Dále mám problém s těmi výškami. Na puštěném testu od Sony z roku 1992 mi jddou bedny od 30 Hz, ale končí na 11 Khz, takže asi vyměním ty staré výškáče
DSC_0275.JPG


za jiné. mám ve výběru buď
1:) VIS MHT 12
2:) Monacor RBT 1000
3:) SB Acoustics SB29RDCN, ale ty jsou 4 Ohmové.
4:) nechám si poradit takové, aby se mi do bedny hodili bez větších úprav na výškové sekci, kterou jsem předělal na Bi-Amp zapojení.

Prosím o doporučení
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 13. 3. 2017 09:57

Tak jsem konečně vyměnil reciver za opravené Onkyo NR818 a po menším seznamováním s nastavením jsem spokojen. Je to znatelně lepší, než jsem měl. Děkuji za dvacetileté věrné sloužení Sherwoodu a předám do do pokojíku holkám na hraní. Teď laboruji na který mód je to pro mě nejpřijatelnější hraní a až si zvyknu, tak vyndám na bednách plíšky a nastavím Bi-Amp na sloupech a porovnám, jestli obětovat z DK zadní Back Surrondy. Na bednách už nebudu nic upgradovat, jen možná vzhled a dostanou novou ozvučnici se stávajícím osazením. Děkuji moderujícímu bastlíři Ekkarovi, protože bez něj bych byl ztracen. Teď jdu hledat, proč mi nejde spustit Spotify na Onkyu, když na telefonu to hraje.
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 13. 3. 2017 17:37

Hele, s těma bednama se ještě obrať na Thalese (kolega moderátor s nickem ThalesX) - určitě ti bude umět poradit minimálně s tou ozvučnicí (úprava objemu nebo polohy měničů), dost možná bude mít i přínosný poznatky ohledně úpravy tý stávající výhybky, kterou ty sis rozdělil kvůli bi-ampingu. Tyhlety starší teslácký výrobky se vyznačovaly v první řadě tím, že byly často poskládaný hala-bala jen tak, aby "to nějak hrálo" - hlavně že bylo co vyrábět ABY SE NĚCO PRODÁVALO - protože skutečně v tý době byla nouze o všecko a cokoliv přišlo na krám se jednoduše z důvodu nouze o jakýkoliv jiný výrobky prodalo. V některejch případech stačí menší úpravy, jindy je potřebnej radikálnější zásah. Ale fakt je, že ThalesX o týhle problematice ví víc než leckdo jinej.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 15. 3. 2017 20:12

OK děkuji za doporučení. Teď si dám trochu oraz a až něco našetřím, tak bych nějakou stavebnici, co funguje, nebo si nechám poradit. Nechal bych si udělat ozvučnice, které by se mi líbily, kromě toho, aby fungovaly. Osadil bych to nějakým setem reproduktorů a vhodnou výhybkou. V tomto bych si nechal poradit. Uvidím , co se naskytne. Zase ty Monacory SP-252 C basujou dobře a nepotřebuji sub.
Jinak jsem dnes přepojil bedny na Bi-Amp a obětoval jsem Back Surr. Nejsem, ale přesvědčený, že to tak nechám. Takový rozdíl to zase není. Jenže mám zkušenost, že změna k lepšímu není tolik znát, jako když se přejde zpět k horšímu. Takže budu chvilku poslouchat a potom to vrátím a uslyším.
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod foto1977 31. 8. 2017 21:47

Kozousch píše:Pro BIWIRING stačí, pokud ho podporují reprosoustavy a na typu zesilovače ani AV Receiveru vůbec nezáleží. Na straně zesilovače nebo AV Receiveru může vzniknout jen mechanický problém dostat pod jedny svorky dva kabely většího průžezu, ale většina zesilovačů i AV Receiverů má pro přední reprosoustavy dvoje svorky A a B a pak se jeden kabel připojí na svorky A, druhý na svorky B a provoz se přepne na A+B...


Ahoj vlastním stereo receiver Onkyo tx-8020 se dvěma páry reproterminálů A+B a reprosoustavy Warfedale Diamond 9.1 které by-wiring umožňují. Na zahraničních fórech jsem se dočetl, že je u těchto repro znát zapojení by-wiring a je to přínosem.

Momentálně je mám propojeny pouze jedním repro kabelem 2x4mm2 o délce 3,5m.
Otázka zní:
kabely 2x4mm2 bych připojil na středobasy, a na výšky by stačili při té délce 3,5m jen 2x2,5mm2?
Nebo musí být také 2x4mm2? Někde jsem četl, že na výšky je lepší nižší průřez.

Předem děkuji za odpovědi...

Edit: repro má dle specifikace 6 Ohm, ale v návodu k receiveru píší, že pokud použiji terminály A+B tak musí mít repro min 8 Ohm. Nebude to problém?
foto1977
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 1. 9. 2017 14:12

Ohmove zařízení zesilovače v tomto případu je stejne, plati to jen v případech když se připojí dva páry reprosoustav, síla kabelu je možná jak to popisuješ.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 1. 9. 2017 16:09

OK, díky, to s tou Ohm zátěží pro dva páry repro mě nenapadlo, zkusím koupit tu 2x2,5mm2 a dím to na ty výšky, jsem zvědav zda bude nějaká změna k lepšímu, pokud ne tak alespoň jsem se pokusil :-)
Horší to snad nebude...
Ještě se zeptám, nevadí když to připojím na oba terminály A+B? Koukal jsem, že originální bi-wiring kabely mají na jednom konci 4 žíly a na druhém už jen dva...
foto1977
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 1. 9. 2017 16:22

Ak smiem...nevidím dôvod, aby si to robil, to označenie je pre použitie dvoch rozličných reproduktorov, to nemá nič spoločné s bi-amp-ingom, ktorý je základom toho, prečo existuje bi-wiring.

Celý Bi-amp je o tom, že osobitne napájaš stredobas a osobitne výškač a hlavne, že máš nejaký manuálny crossover, ktorým to, koľko a kam ide upravuješ, lenže to to Onkyo neposkytuje a ty nemáš nejaký dedikovaný crossover, ktorým by si to riešil, takže nevidím dôvod, prečo tým zabíjať čas, metráž a poriadok tam, kde vedieš káble.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 1. 9. 2017 16:28

dropadred: já od toho nečekám žádné zázraky, spíš to beru jako takový experiment když už to bedny umožňují. Vím, že u mé low-end sestavy by byl div kdyby to bylo poznat, ale přeci jen to trošku hlodá...
Navíc když se píše, jak to bi-wire zapojení pročistí basy, středy, výšky a kdo ví co ještě :-)
Jinak kdyby to bylo jak píšeš, tak by přeci nemělo smysl vyrábět a prodávat ty speciální bi-wire kabely...
A hlavně placebo efekt je hlavním tahounem HI-FI byznysu ne? :-)
foto1977
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků