Co je Bi-Wiring, Bi-Amping a reprokabel "křížová čtyřka"

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 15. 2. 2017 13:39

Tu druhou bednu jsem ještě nepředělal a ten odpor jsem vrátil mezi + a - na výškách, takže je to stejné, akorát je to předělané na Bi-Amp zapojení na výhybce, jak jsi mi napsal a ty basy hrají méně,ale čitelněji, nejsou tak zahuhlaný. Jen jsem vyměnil kabely za silnější. Kdybych to měl blbě zapojené, tak by to asi ani nehrálo, ne? Akorát mi je divné, že ten 8 Ohmový zesilovač na slabé kabely na nepředělané bedně hrály v basech více nahlas. Počkám na ten zesilovač z Německa a uvidím. Nevím jak to zapojit na 4 Ohmový výstup??? odpojil jsem propojovací plíšky na bedně a hraje to odděleně, takže to je zapojené dobře, jen ty 4 Ohmový basy nejdou vybudit 8 Ohmovým zesilovačem
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 22. 2. 2017 11:58

Objednal jsem Onkyo NR818 a tam píšou že má aktivní systém Digital Crossover, pro aktivní bi-amping. Rozumím tomu dobře, že mohu obejít výhybku v reprobenách a zapojím výstupy ze zesilovače rovnou k reproduktorům? V zesilovači nastavím vlastnosti reproduktorů ( 4 Ohmy a jednotlivé dělící frekvence reproduktorů v hlavních sloupech a pojede to? Navíc to má Audysey MultEQ® XT32 a tam si reciver sám nastaví reproduktory na nejlepší výkon a zvuk dle akustiky a rozestavení nábytku na optimální poslech? Navíc má výstupy zesilovače 4-16 Ohmů, takže by mě ty staré dobré bedny měli být maximálně využité?
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 22. 2. 2017 12:18

Teoreticky je to tak. Praxe bude určitě vypadat jinak.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 22. 2. 2017 15:50

Píší toto, to abych měl vyšší dívčí vzdělání :-):

Digital Crossover provides a separate routing system by splitting the audio signal into separate frequency bands optimized for each speaker driver. It provides a fine, three- dimensional sound field that extend each driver’s performance to the uppermost.

With its built-in time alignment function, this system also adjusts the sound shifting that occurs when there is a physical offset between sound drivers. At a digital processing level, it corrects this offset by delaying the related audio signal.

Although this function is meant for speakers without crossover network, it can also be used with bi-amped speakers.

In this case, set the crossover network on the AV receiver as the speakers’ built-in network frequency is not used.

Crossover
“250Hz”, “320Hz”, “400Hz”, “500Hz, “630Hz”, “800Hz”, “1000Hz”, “1250Hz”, “1600Hz”, “2000Hz”, “2500Hz”, “3200Hz”, “4000Hz”, “5000Hz”

Output Band for Test
High + Low, High, Low:
Select the output for the audio signal.

Overlap
No
Yes

With this setting, a frequency band near the specified crossover frequency is output by both tweeters and woofers. Based on the frequency selected for “Crossover”, the cutoff frequency of the low-pass filter (LPF) will be set to 1/3 octave up and that of the high-pass filter (HPF) to 1/3 octave down. Example: With a “Crossover” of “3200Hz”, the cutoff frequency of the woofers’ LPF will be “4000Hz”, and the tweeters’ HPF will be “2500Hz”.

High Level, Low Level
–6.0dB to 0.0dB to +6.0dB in 0.5 dB steps

With this setting, you can set the volume of tweeters and woofers.

High Phase, Low Phase
0o
180o:

With this setting, you can adjust the phase of tweeters and woofers.

High Distance, Low Distance
0inch(0.0cm) to 12inch(30.0cm) in 1 inch(2.5 cm)
Audio Adjust
Note
steps
With this setting, you can adjust the virtual position of tweeter and woofer units.
Adjusting “High Distance” virtually shifts woofers behind tweeters. Adjusting “Low Distance” virtually shifts tweeters behind woofers.
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 2. 3. 2017 14:28

Chtěl bych se zeptat, jestli by bylo možné nějakým způsobem ten basový reproduktor 4 Ohmy udělat na 8 Ohmů, aby si s tím ten Sherwood poradil. Na neupravené bedně si s tím poradil a hrál dobře, ale jak jsem tu jednu bednu upravil ( výměna jednoduché svorkovnice za dvojitou, předělání na basovou a výškovou část výhybky dle vašeho návodu a výměnu propojovacích kabelů za silnější ), tak reciver nestíhá a vypíná. Napadlo mě, jestli nekoupit nějaký odpor a přidat ho k basáku, ale nevím jak a jestli by to fungovalo.
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod Denkez 2. 3. 2017 15:36

Chtěl bych se zeptat, jestli by bylo možné nějakým způsobem ten basový reproduktor 4 Ohmy udělat na 8 Ohmů...

Krátce řečeno: ne!
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2017 18:56

Denkez na jednu stranu má pravdu a na stranu druhou kecá.
Pravdu má v tom, že JEDNODUŠE to udělat nejde - ale kecá v tom, že to vůbec není možný.
Možná by se totiž podařilo sehnat 8ohmovou variantu toho basáku, pokud ho TESLA ValMez vyráběla - to by věděl ThalesX. Musela by se k tomu doupravit i ta cívka ve vexli. Pak by se přehodil kus za kus - tyhle typy se lišily koncovou číslicí v označení typu.
Druhou možností by bylo sehnat ještě jeden stejnej kus ke každý bedně a zapojit ho ke stávajícímu repráku sériově. Impedančně by se to dorovnalo na 8 ohmů, ale byl by problém s tím, kam ten druhej systém nechat vyzařovat, aby se to nehádalo se stávajícím stavem ... Proti náhradě 8ohmovou variantou je to ale drbání se levou nohou za pravým uchem.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 2. 3. 2017 19:10

EKKAR: Až budeš zase o někom psát, že "kecá" a následně nesmyslně teoterizovat, tak si nejprve přečti pořádně dotaz.
V tomto případě zněl, zda se ze 4ohm repráku dá udělat 8ohmový a nikoliv, zda se dá sehnat jeho 8ohmová varianta (o sériovém zapojení dvou 4ohm repráků nemluvě - jak by se asi do stávající bedny vešly nehledě na nutnost nové výhybky).
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2017 19:21

Než se zase začneš vztekat, přečti si pořádně, co jsem já napsal a v jaký souvislosti. Uklidni se, Igelkaktus se snaží bastlit, jednoduchá odpověď holou větou "NE" je sice možná pravdivá, ale na místě je i vysvětlení a případný možný řešení. A to je NAPŘÍKLAD náhrada repráku typem se stejnou charakteristikou, ale jinou impedancí kmitačky - samozřejmě spolu s úpravou výhybky. Jestli je to řešení vhodný pro tazatele nebo není nech radši na něm - ať si sám posoudí podle toho co se dozví, jestli se do toho má nebo nemá pouštět.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 2. 3. 2017 20:57

Děkuji za odpověď i za vysvětlení. Nebudu se do toho pouštět. Nechám to , jak to je. Jen jsem chtěl to čekání na opravený Onkyo NR818 nějakým jednodušším způsobem obejít. Nebo se zeptám jinak. Když to na slabší kabel k bedně i uvnitř bedny hrálo dobře a tím, že jsem vyměnil kabely za silnější přívodní k bedně ( kabel CSSS 4x2,5 mm zapojený do kříže), tak jsem něco změnil z 2x3mm za 2x5.A tak jsem si myslel, že když dám nějaký odpor na přívod , nebo za výhybku, že bych to jednoduchým způsobem dočasně vrátil. Dovnitř do bedny jsem od svorek k výhybce upletl ty původní 4x1,5 a dal do bedny za výhybku k basáku a zbytek 2x1,5 mm jsem dal k výšce místo 2 x 0,75 mm. Koukám, že jsem zdvojnásobil průřez kabelů:-)
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2017 21:22

Tím zdvojnásobením průřezu jsi zmenšil odpor vedení, takže jediný co jsi mohl změnit, je tlumicí faktor sestavy zesilovač/bedny. Negativní ovlivnění zvuku ale může nastat třeba taky tím, že nedodržíš hermetizaci bedny = neutěsníš dostatečně basák při zpětný montáži do skeletu.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Denkez 2. 3. 2017 21:33

EKKAR: Nikdo se nevzteká, na druhou stranu nemám vůbec zapotřebí, aby moje správná informace byla klasifikována jako "kecy".
Pokud si myslíš, že tvá moudra někomu pomohou, nikdo ti v nich nebrání, mě z nich ale napříště vynech.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 2. 3. 2017 21:42

Basák je namontován, jak byl. Jinak nemohu říc, že ta bedna hraje hůře než před předěláním, protože jí nemohu vybudit na odpovídající výkon. Ten osmi ohmový zesilovač jí nerozezní. Spíše naopak, myslím, že ta bedna má čitelnější výšky a basy, ale potřeboval bych jí více osolit, abych mohl porovnat
Igelkaktus
Junior

Odeslat příspěvekod EKKAR 2. 3. 2017 22:43

A toho docílíš jedině zesilovačem s příslušně normovanou výstupní impedancí. Nezbejvá než si počkat až ti opraví ten tvůj.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Igelkaktus 5. 3. 2017 18:58

Tak jsem předělal i tu druhou bednu na Bi-Amp a nechal jsem steý kabel k výhybce na basovou cestu a kabel k basáku a hraje to dobře, jen ta první, kde jsem také vrátil stejný kabel na basovou cestu, takže je to zapojené stejně. Jenže ta první bedna nehraje, tak jako ta druhá. Něco odešlo a nevím co. Zapojené je to stejně. Co mám zkusit udělat? Vyměnit reproduktor z jedné bedny do druhé, ale mě se zdá, že i výšky hrají poněkud tiššeji.Zkusil jsem zaměnit bedny z L za P na zesilovači.Nevím jes,asi odešlo něco na výhybce. Koupil jsem si nějaký základní měřící přístroj
Malý digitální multimetr FK8250 s 3,5 místným displejem pro měření všech základních elektrických veličin.
Díky robustní konstrukci vydrží měřící přístroj i trochu hrubší zacházení, takže je ideálním měřícím přístrojem pro každodenní použití.

Vlastnosti a funkce: •Měření stejnosměrného i střídavého napětí
•Měření stejnosměrného proudu
•Měření odporu
•Akustický test průchodnosti
•Diodový test
•Měření h21E malovýkonných bipolárních tranzistorů
Technické parametry: •DC napětí: 200 mV / 2 V / 20 V / 200 V / 600 V
•AC napětí: 200 V / 600 V
•DC proud: 2 mA / 20 mA / 200 mA / 10 A
•Odpor: 200 Ohm až 2 MOhm
•Zesilovací činitel h21E: 0..1999
•Napájení: baterie 9 V (součástí dodávky)
Zjistím s tím něco???
Igelkaktus
Junior

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků