Harman Kardon HK 3490 stereo

AV receivery, stereo zesilovače

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Leony5 31. 10. 2014 22:15

Malé doplnění pro Trymore,Já preferuji tichý poslech nyní u hk je to volume na -50 až max -30.Pokud bych to vohulil tak samosebou korekce dolu,to je jasný že to pak trhá uši :-\
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Trymore 31. 10. 2014 23:02

Ok to beriem, nahradzas tym chybajuci Loudness a nevidim na tom nic zle.
Trymore
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 1. 11. 2014 00:21

:D Jsem rád že si konečně rozumíme :-D
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petulda 1. 11. 2014 07:25

Leony5 píše:Znalost tohoto faktu nemám Nikdy jsem to neslyšel až od tebe

Ono to je i docela logické. Pokud nás zajímá zvuk nějakého zařízení jako takového, je žádoucí vytvořit takové podmínky, za kterých jej nebude pokud možno nic ovlivňovat. Když tě zajímá zvuk nějakých beden, tak si taky před jednu z nich nepověsíš deku ;-).
Tónové korekce z podstaty své funkce VŽDY mění, tedy degradují, hudební signál. Jsou to obvody navíc v signálové cestě, které k tomu manipulují s frekvenční charakteristikou. Ještě jsem nezažil zesilovač, u kterého by zapnutí korekcí byť nastavených na nulu (ani přidané ani ubrané basy/výšky) nemělo negativní vliv na reprodukovanou hudbu. Většinou je to provázeno úbytkem mikrodynamiky, zhoršením prostoru a separace nástrojů - samozřejmě platí pro soustředěný poslech.
Noble Audio Sunrise
Denon DCD-2020
Parasound Halo Integrated
Focal Electra 926
JBL LS 120P
Petulda
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod ThalesX 1. 11. 2014 16:14

Výhoda je že fyziologický průběh hlasitosti lze vytvořit zcela pasivně a tudíž sice ovlivní frekvenční charakteristiku žádaným způsobem, ale nezpůsobí degradaci signálu kterou popisuje Peťulda (a v čemž mu dávám naprosto zapravdu).
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 1. 11. 2014 17:12

Zcela pasivně lze realizovat i korektor hloubek a výšek a zmiňovaný HK 3490 to tak má. Je tedy z pohledu možné degradace zvuku vlivem korektoru řešený dobře.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Leony5 1. 11. 2014 17:28

Pokud tomu dobře rozumim,tak zesilovač který nemá funkci direct nelze považovat při vynolovaných korekcích že hraje v direct. :?:Já jen že mě tu někteří málem kamenovali za to že používám při poslechu korekce u HK3490.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ThalesX 1. 11. 2014 18:20

Leony - dá a nedá. Teoreticky by to tak mělo být, ale prakticky tomu tak není jelikož obvod korekcí nějakým způsobem ovlivňuje signál i při nastavení na nulu. Ne že by nějak měnil frekvenční charakteristiku, ale jeho zkreslení a šum se uplatňuje. Projevuje se to pak tak jak psal Peťulda. Nekoukal jsem sice jestli HK3490 umí nebo neumí funkci direct, ale má konektory pre-out a main input, které po jejich rozpojení (obvykle jsou propojené) umožňují používat čistě jen koncový zesilovač a vyhodnotit tak jeho kvality samostatně. Nemyslím si ale že bys to musel řešit, ber to jen jako info či možnost.

-------------

Denkezi nepochopil si. Zaprvé HK3490 nepoužívá pasivní korekce ale klasický zpětnovazební baxandal - tedy aktivní korekce. Vím že tě zmátlo blokové schema na straně 64 kde jsou zakresleny pro přehlednost jen pasivně, ale podívej se pořádně na stranu 68 servisního manuálu kde je to rozkresleno podrobně.

Ale i kdyby tam ty pasivní korekce byly tak stejně nemáš pravdu protože pasivní korektor musí mít obvod, který jednak dožene ztrátu způsobenou jeho útlumem, jednak obvod který ho impedančně oddělí od zbytku pokud ten nemá vyhovující impedanční parametry. Na to spotřebuješ jeden nebo dva operáky, nebo nějaké jiné aktivní součástky (tranzitory/elektronky) které by tam jinak nemusely být. Ty mají samozřejmě své vlastní zkreslení a šum. Nijak si tedy proti aktivu nepomůžeš, jen máš menší rozsah regulace.

Pasivní fyziologická regulace hlasitosti toto nepotřebuje pokud je vše impedančně dobře přizpůsobené, což se dělá snadněji než s temi pasivními korekcemi (mají-li mít nějaký rozumný průběh). Ano v některých případech je také třeba impedanční přizpůsobení, není to však pravidlem, jde to celkem slušně i bez toho. Zvláště pokud se jedná o komplexní návrh stroje a ne třeba dodatečný modul.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 1. 11. 2014 18:23

Leony5 píše:Já jen že mě tu někteří málem kamenovali za to že používám při poslechu korekce u HK3490.

To vôbec nerieš, počúvaj hudbu tak ako sa to tebe páči, ako tebe robí radosť... ;-)
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 1. 11. 2014 18:47

Díky,Chápu je mi to jasný.ThalesiX HK3490 tuto funkci memá
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 1. 11. 2014 23:38

Thalesi, ano, HK nepoužívá zcela pasivní korektor, to jsem přehlédnul, zrovna tak ty jsi přehlédnul, že se nejedná ani o "klasický zpětnovazební baxandal". HK používá vtipné zapojení aktivního korektoru s velkým vstupním odporem a malým výstupním odporem. To "baxandal" a pochopitelně ani pasivní korektor neumí.

Co se týče fyziologického regulátoru hlasitosti, tak čistě teoreticky umožňuje vyloučit další aktivní prvky z cesty signálu (kromě pochopitelně koncového zesilovače), v praxi ale takové zapojení lze těžko nalézt, nanejvýš v nějaké amatérské konstrukci. My se ale tady bavíme o spotřební elektronice a to navíc z toho levnějšího konce, kde se toto řešení nepotká. Navíc fyziologický regulátor má taky svá úskalí, a to že k dobré funkci potřebuje pečlivě vybalancované úrovně vstupních signálů.

Když se korektor dobře navrhne, najde své místo i v highendových strojích http://www.yamaha-hifi.cz/produkty/hifi ... s3000.aspx , aniž by jim to ubralo na kvalitě.

Suma sumárum, opět rádoby odborná teoretická diskuse o ničem.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2014 02:11

Ano diskuse o ničem kterou jen ztrácím čas.

Takže podle tebe se tedy nejedná o zpětnovazební baxandall? Já bych řekl že je, liší se jen způsobem buzení. Běžně se regulační prvek aktivního baxandalu budí zpětnovazební smyčkou z výstupu operačního zesilovače proti zdroji signálu, což mu umožňuje regulaci v rozsahu až 20dB (což se často následně snižuje na 16dB a méně). Tento se liší jen tím že regulační prvek je buzen proti zemi, což mu snižuje regulační rozsah na 10dB. Zesilovač je pak buzený do neinvertujícího vstupu, což ovšem s funkcí obvodu nemá nic společného. Jediná výhoda je že pak obvod není tak citlivý na výstupní impedanci předchozího obvodu. Výstup má pak identicky nízkou impedanci jako u běžného aktivního baxandalu. Celou situaci názorně dokládá překreslené schema zapojení z HK porovnané s obecným zapojením aktivních baxandalových korekcí pro lepší viditelnost.

Obrázek
Obrázek

Co se týče fyziologie - ve spotřební elektronice let minulých se zcela běžně a z hlediska implementace správně nacházela pasivní fyziologická regulace hlasitosti bez použití nějakých speciálních oddělovacích obvodů a to i u levných modelů. Úmyslně uvádím starší protože dnes už to není běžně k vidění nejen u levnější spotřebky, ale ani u dosti drahých přístrojů. Jen Yamaha se stále drží a má vyřešen i problém s napěťovými úrovněmi.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Denkez 2. 11. 2014 08:57

Ještě vám tam pane učiteli u korektoru HK chybí důležité základní zpětnovazební odpory a zmínka o tom, že tento typ korektoru má nesymetrické hodnoty součástek a tedy se navrhuje jinak, než korektor běžně označovaný jako "baxandal", a bude to kompletní.
Pokud na nějakou otázku neznáme odpověď, ještě neznamená, že tato odpověď neexistuje.
Denkez
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ThalesX 2. 11. 2014 14:53

Ten jeden zpětnovazební odpor jsem vynechal úmyslně v rámci zjednodušení schematu a přesně jsem věděl že do toho budeš rejpat. Nicméně protože jsem předpokládal že víš jak funguje operační zesilovač tak jsem se domníval že to není nezbytně nutné. Nejde o přesné funkční schema dle kterého by to někdo stavěl, šlo mi pouze o zapojení té zpětnovazební smyčky z hlediska korekcí. Ostatně napájení, blokování, kompenzace a další věci jsem také nezakreslil, na to si budeš také stěžovat?

Jistě že jsou hodnoty součástek nesymetrické vzhledem ke způsobu buzení. Nechme toho, nemá to cenu. U tebe asi také auto které nebude mít přesně 4 kola nebude autem.
ThalesX
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leony5 18. 4. 2015 18:26

Tak to tu oživim dotazem ke korekcím u HK 3490.HK se za tu dobu slušně rozehrál zvuk je při korekcích na 0 slušný a dostatečně razantní s Dynavoice df6.Tak mě napadlo je li možno zásahem do recieveru odpojit obvod který obstarává korekce a jaký by byl pravděpodobný výsledek v ohledu na zlepšení zvuku.
Pioneer SA 9500 MKII/ Cocktail Audio x40 / Repro Diy M. speaker
Leony5
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků