CD vs. DVD přehrávač

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod EKKAR 4. 3. 2010 12:04

Dostal jsem následující SZ (neudávám autora, jeho identita není důležitá - důležitý je jeho dotaz, ze kterého vybírám to nejdůležitější):
user XYZ píše:Ahoj, prosím Tě měl bych na tebe dotaz:
Můžeš udělat v přehrávačích nové téma vysvětlující rozdíl mezi DVD a CD přehrávačema co se zvuku týká? Ne nějaký typ konkrétně ale rozdíly v mechanikách atd.

Chlapík v posl. studiu mě říkal že na zvuku to je znát a CD je lepší o poznání, tak nevím zda-li investovat či ne.

Dále mě na DVD přehrávači točí že skladby propojené nějakým intrem oděluje a nepřehrává v kuse (orig. CD), nevím čím se toto dějě a jestli by to CD př.. vyřešil.

Pokud by jsi mohl tuto a další věci zvuku se týkající trochu obšírněji ale pro laika srozumitelně popsat byl bych moc rád.

Za případnou odpověď Ti předem díky a ahoj.
XYZ.


Odpověď je jednoduchá i složitá zároveň, přesto se o ni aspoň v nástinu pokusím.
Rozdíly mezi mechanikami vycházejí už ze samotného principu záznamu. CD má jen jednu vrstvu a normou určenou velikost stopy (pitu), DVD může být dvouvrstvé a hustota jeho stop je vyšší. Z tohoto důvodu je mechanika pro CD jednoduší (paprsek ostří pouze do jedné hloubky) než pro DVD. Pokud je mechanika vybavená funkcí vypalování, vše se ještě zesložití, protože pro vypalování je potřebný výkonnější laser než pro čtení a na vozíku optiky tedy většinou najdeme lasery dva. Pokud mechanika podporuje BluRay, musí krom červených laserů obsahovat ještě laser s modrým světlem, jehož vlnová délka umožňuje ještě vyšší zaostření (= jemnější stopu = hustší záznam) než optika s laserem s červeným (přesněji řečeno INFRAČERVENÝM) světlem. Podrobnosti jsou v příslušných normách (ČSN EN, DIN atd) a dají se najít třeba i na Wikipedii. Zvenku vše vypadá stejně, mechanika má stejný "vyplazovací" šuplík s oválným výřezem u středu a liší se jen potiskem, nanejvýš výškou u provedení "slim" určeného k vestavění do laptopů.

Záznamové médium i když je stejně velké (plastový 120mm kotouček z polykarbonátu) se samozřejmě liší - aby ho přehrávač mohl identifikovat, má každý (i prázdný vypalovatelný) disk u svého nejmenšího průměru část, která mechaniku informuje o druhu záznamu, pro jaký je disk určen, o kapacitě a dalších údajích, které mechanika použije pro nastavení svých funkcí. Proto například po vložení DVD nebo BR disku do mechaniky staršího typu dojde k hlášce "NO DISC" - mechanika nechce říct, že je prázdná, ale že vložené médium není schopná načítat. Do této části se například u lisovaných DVD vpisují i "ochranná data", tedy například údaj o geografické zóně, pro kterou je DVD určeno a pokud není vloženo do přehrávače se stejným interním označením, tato "ochrana" (čert vem příživníky z "autorských" svazů = autor tam není ani jeden...) zabrání přehrávání. Opět - technické podrobnosti zde nemá cenu rozvádět, zájemcům jsou dostupné jinde.

Poslední částí přehrávače je obslužný hardware - je to deska s procesorem, který umožňuje dekódovat data přicházející z dálkového ovládání, řídí funkce mechaniky a displeje, dekodéry a digitálně-analogové převodníky pro signál. Samozřejmě obsahuje i styková rozhraní pro optické a elektrické digitální výstupy. Tento procesorem řízený celek nese ve své paměti celý ovládací software, který samozřejmě zahrnuje i kodeky, digitální "klíče" k ochranám atd. Pokud tedy DVD přehrávač nepřehrává CD se souvislým záznamem (například live koncerty), ale "seká" reprodukci s mezerami podle ohraničení stop, a přitom "obyčejný" CD player "hraje souvisle", je to způsobeno právě tímto softwarem - prostě program procesoru je tak sestavený. Řešením je (tam kde to jde) přehrátí firmwaru jinou verzí - což ovšem nápravu bez vyzkoušení nikomu nezaručí.
Úplně stejným způsobem závisí na softwaru a na kvalitě dekódovacích obvodů i výstupní analogový signál. Bohužel, z cenových důvodů levnější DVD přehrávače často vůbec neobsahují samostatný DAC, ale dekódování provádějí v jednom soustředěném zákaznickém obvodu včetně dekódování vícekanálového zvuku. Tím je samozřejmě "ošizena" kvalita. Starší přehrávače CD měly obvody oddělené, takže se daly v případě potřeby i měnit DAC v případě poruchy nebo požadavku na vyšší kvalitu - levnější DVD přehrávače tuto možnost jednoduše svou konstrukcí vylučují. Konkrétní typy jsou součástí firemního řešení hardwaru, funkce a kvalita se bohužel příliš neliší. Teprve drahé přehrávače s vysokou kvalitou mají obvody umožňující oddělené dekódování. U lacinějších DVD přehrávačů je proto možné dosáhnout mnohem lepší kvality reprodukovaného zvuku tím, že se použije digitální výstup (je z principu jedno, jestli elektrický koaxiální, nebo optický - v obou jsou data shodná, rozdíl je pouze v tom, že použití optiky vylučuje zavlečení brumu nechtěným vytvořením zemní smyčky) a VNĚJŠÍ DAC, kde si uživatel může ovlivnit kvalitu převodníků minimálně tím, že si sám vybere značku a typ atd.

Není proto chybou nebo klamáním zákazníka, když je v obchodě nebo poslechovém studiu tvrzeno, že "pouze" CD přehrávač má lepší zvuk, než přehrávač DVD nebo BR - pokud jsou v obdobné cenové relaci, je to jako srovnávat motorku s autem. Špičková výkonná silniční motorka stojí dejme tomu "půl mega" - ale za stejnou cenu koupené rodinné auto je "pouhá" Octa II Combi... Ta také odveze a uspokojí dopravní potřebu, "špička" je ale samozřejmě někde úplně jinde...
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milanides 7. 3. 2010 23:36

Pekne si to napisal, len co je pravda...ale ked uz sme pri tom, co povies na popcorn hour?
Toshiba 47VL963G, Evolve Infinity + 2TB HDD Western Digital, Onkyo DV-SP500, Onkyo TX-DS595, Canton LE107 + LE150CM + LE120, router Asus RT-N56U.
milanides
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 7. 3. 2010 23:48

Popcorn Hour len ako transport. Audiofilnu kvalitu tam nehladaj.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod EKKAR 7. 3. 2010 23:50

Sice to sem do tohoto tématu moc nepatří, ale popcorny jsou multimediální přehrávače - de facto multimediálně zaměřená silně specializovaná PC s omezenou "infrastrukturou", která by je řadila do kategorie "normálních PC" - prostě nemají to, co dělá z PC tu univerzální kancelářsko-mediálně prezentační mašinu, ale umějí jen ty prezentace. Všeho. Takže se na ně vztahují téměř všechny vlastnosti, které normálně přisuzujeme multimediálně zaměřeným PC včetně schopnosti vysokého výpočetního výkonu, dovolujícího ve spojení s patřičným softwarem opravit i větší množství chyb, plynoucích z velmi rychlého čtení nebo z poškozeného povrchu CD/DVD. Základem je ale opravdu ten SF a chipset schopný s ním pracovat.
Moje povídání výše ale mělo spíš rozsoudit STOLNÍ přehrávače CD a DVD - protože u DVD sice jde o médium "o třídu vejš" = větší informační hustota, ale mnohé přístroje právě kvůli požadavku na láci = vysokou dostupnost nedosahují kvalitativně ty parametry, které dosahují CD přístroje ve stejné cenové relaci.
je mi tady z toho na blití.
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod milanides 8. 3. 2010 00:33

Myslim ze si mi viac-menej odpovedal, ked ma este nieco napadne ozvem sa ti na ICQ, dakujem.
Toshiba 47VL963G, Evolve Infinity + 2TB HDD Western Digital, Onkyo DV-SP500, Onkyo TX-DS595, Canton LE107 + LE150CM + LE120, router Asus RT-N56U.
milanides
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 10. 3. 2010 07:55

Optám se, co je vymyšleno jako nástupce cd, při stejné kvalitě zvuku? Myšleno jaký přehrávač, nebo jest zatím nepřekonáno?
Kvalitní dvd přehrávače to jistě zmáknou ale ty jsou asi cenou dost vysoko, ne?
Noble Audio Galaxys, Lumin D2, Pro-Ject Xtension 10, Pro-Ject Phono RS, Kinki Studio MX1+, Audiovector R3 Avantgarde a nějaký Heimdall 2.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 10. 3. 2010 10:35

SACD a DVD-Audio měli být nástupci (s vyšší kvalitou zvuku, se stejnou nic)ale moc se to nechytlo. Lidi chtěli mp trojky a plastový domácí kina. Navíc dnesku už lepší kvalita než z CD může být a taky je přehrávání z PC, takže další hřebíček do rakve těchto formátů
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 10. 3. 2010 20:20

Něco co má harddisk hraje ve stejné kvalitě (aspoň) jako cd a musí jít připojit analogvě k zesíku ale ne pc,existuje?
Noble Audio Galaxys, Lumin D2, Pro-Ject Xtension 10, Pro-Ject Phono RS, Kinki Studio MX1+, Audiovector R3 Avantgarde a nějaký Heimdall 2.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Bína 10. 3. 2010 20:56

DAC, kterej bere signál z irivera h120? :)
CIEM: qdc 8CS|AAW W500|HEIR 10.A|HIFIMAN RE1000
IEM: NOBLE Katana & Sage
DAP: SONY WM1A|SHANLING M5s & M2X & M0
TWS: Shanling MTW100BA

Zaměstnanec firmy Shanling, tohoto času v Číně
Bína
Sluchátkový recenzent
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kocmeister 10. 3. 2010 21:58

S HDD je víc řešení, ale jsou to multimediální krabice spíš na filmy atp. Zvuk je tam na poslednim místě. Novinkou je Logitech Squeezebox Touch - má SD karty a myslim i HDD jde připojit, ale to si nejsem jistej. Krom toho má "miliony" vstupů i výstupů včetně wifi. Kvalita analogu by měla být podle různých reakcí víc než slušná. Samozřejmě DAC k tomu připojit můžeš pro další zlepšení na ultimativní úroveň stejně jako k některejm těm multimediálnim krabicim (TEAC WAP 2200).
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slayers 11. 3. 2010 06:30

Hmm tak ten Logitech Squeezebox Touch vypadá velmi zajímavě, zajímalo by mě máli někdo zkušenost s kvalitou analogového výstupu, jestli je dobrý nebo jestli je DAC nutností.
Noble Audio Galaxys, Lumin D2, Pro-Ject Xtension 10, Pro-Ject Phono RS, Kinki Studio MX1+, Audiovector R3 Avantgarde a nějaký Heimdall 2.
slayers
Aristokrat klubu D2
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 11. 3. 2010 06:56

Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 09:56

Ty příspěvky na hifipasion bych nebral jako bernou minci, Touch je novější a lepší než předchozí Squeezeboxy. Navíc tomu nerozumí a plácaj o blbostech.
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Odar 11. 3. 2010 10:04

Osobne by som volil Duet http://www.logitech.com/index.cfm/speak ... 7&cl=gb,en
Ma to ovladanie, ktore ma clovek v ruke (nemusi cumiet na maly display - zvlast vyhoda pre mna, ked nosim okuliare do dialky). Wolfson 24bit nebude zly. Kto to nechce hnat do vysin, urcite postacuje a supluje slusny CD prehravac s X moznostani navyse. Otazna je cena (nemam prehlad).

Jedinu nevyhodu vidim v tom, ze nema USB vstup. Vie prehravat len cez Wifi, alebo priamo z LAN (nutnost mat pustene PC, alebo NAS).
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kocmeister 11. 3. 2010 10:30

Jestli umí SD karty nebo HDD tak ano, do doby Touche tohle Squeezeboxy neuměli. Tehdy uměli jenom připojení s PC přes wifi co je na 2 věci. Výhoda Touche je právě to, že máš puštěný jenom ten a nic dašího.

Edit// Nepřečetl jsem si tvůj příspěvek do konce - takže je to ještě stará generace horších Squeezeboxů ;-)
REPRO: PKAudio Ghibli, SUBY: 2x B&W ASW 825, AMP: Audionet SAM G2, DAC: Chord Qutest battery powered, SLUCHÁTKA: Sennheiser HD800, FILTR, DRÁTY A DALŠÍ SNAKE OILY: vlastní konstrukce.
Kocmeister
Pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků