Bluray a HD přehrávače - dotazy, rady, zkušenosti

CD přehrávače, DVD/Blu-Ray/HD-DVD přehrávače a rekordéry

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod fetus 9. 5. 2009 21:25

Kozousch píše:Zrovna možnosti připojení současných harddisků i za pár let bych se rozhodně nebál. Já se okolo počítadel motám už dlouhou dobu a pamatuji jen 3 disková rozhranní používaná u PC v kategorii "Workstation": ST506, IDE a SATA. Průniky různých verzí "Serverového" SCSI do "Workstation" asi netřeba brát v potaz.

Při dnešních cenách harddisků je pro "důležitá data" samozřejmě dobré používat RAID 1 (Mirror) nebo vše důležité alespoň občas zazálohovat na externí disk.

Základem je samozřejmě dobrá značka disků viewtopic.php?p=6361652#p6361652 a jejich dobré chlazení. Ideální je provozní teplotu disků udržet pod 35 stupňů Celsia, což je například u běžných "tichých" a tedy minimálně "ventilovaných" HTPC problém.


No podle me za tri roky uz nesezenes desku ktera bude mit podporu IDE coz znamena mit vse na hdd SATA atd atd.Vyvoj jde kupredu co si budem povidat.O co se me jevi jednodusi mit par stovek cd a pokud jedno klekne vypalim ho znovu (skladovano ve spindlu zaberou mista stejne jako hdd),ale stale dokupovat hdd neco me na tom pride takovy nepohodlny.J si vecer pustim jake bd chci aniz bych slozite hledal na kterem hdd ten film zrovna mam.Nemluve o naproste nemoznosti komukoliv cokoliv pujcit.Ke me pride kamos donese tri bd a ja mu dam svy tri a hotovo ale s hdd to vidim na problem.Tezko nekomu pujcis hdd kde mas desitku filmu.A nemluvim o treba jen o kamaradovi treba ja to poucim i synovi a tkhle by i on musel mit doma stejny typ pc jako ja a dalsi nepraktricke veci.No a ne kazdy ma pc u tv aby to propojil,ne kazdy si udela htcp stanici a koukat na bd na monitoru cela rodina no nevim.Kazdopadne HDD jsou levnejsi,skladnejsi a mas to vse na jednom miste,ale disky at je to jakoliv jsou vic prakticky a pohodlnejsi.A treba dvd dneska na hdd skladuje uz asi jen ceska televize,to samy ceka i na hd filmy jen co klesne cena medii pod 50 kc bude razem hdd drazsi a tim padem se to vyresi samo.A vsadim se ze spousty lidi bude nektery kousky palit na medium bez ohledu ze ma tri hdd naprane filmy.Je to prece jen o pohodli.
ps:ja mam doma ze starych casu tri hdd ide a desku jen s jednim ide takze bud me tam vidi vypalovacka s hdd nebo dva hdd a musim je stridat zbytek desky je 6 sata a co az bude jen sata???
fetus
Junior

Odeslat příspěvekod Odar 9. 5. 2009 21:49

Jo. Ale budem trosku oponovat. Mam tu zrovna svagra a vcera si chcel pozriet Transformers. Vedel som, ze niekde medzi tymi 300 DVD na policke je. Ale presiel som asi 130 DVD, kym som tie spravne nasiel :D :D :D Tazke co sa tyka hladania, je to asi za jedno. Co sa tyka poziciavania - suhlas. HDD by som z ruky nedal a len tak niekomu urcite nedal.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kozousch 9. 5. 2009 22:12

Samozřejmě je jasné, že jednomu člověku, co se týče uživatelského komfortu vyhovuje varianta s optickými médii a jinému člověku zase varianta se vším na pevných discích. Já samozřejmě nikomu nevnucuji ani jednu z variant, ale jen upozorňuji, že bohužel ani jedna varianta není ani ideální a ani stoprocentně spolehlivá. Jde jen o to vybrat si pro sebe tu příjemnější variantu a minimalizovat možnou ztrátu cenných dat plynoucí z nedokonalosti jednotlivých technologií.

U optických médií je známý problém s trvanlivostí záznamu. Moje první CD-R z roku 1997 je stále dokonale čitelné, ale CD-R stará 5 až 10 let už jsou většinou po smrti a to používám jen "značková" média a vypalovačky a nepálím vysokými rychlostmi. Že je záznam na DVD-R/DVD+R ještě méně trvanlivý je samozřejmě známým "veřejným" tajemstvím. Ale s šizením kvality vyráběných médií se nedá dělat nic jiného, než se s ním smířit a počítat s tím.

U pevných disků je samozřejmě porucha a ztráta dat možná také. Dokonce hrozí i to riziko, že pokud si zazálohuji na pevný disk třeba "fotky dětí", jak byly malé, ten uložím na bezpečné místo a "roztočím" ho až za 5 let, tak se nerozeběhne kvůli zatuhlým ložiskům, která se při prvním rozběhu vysypou. Ale takto důležitá data je samozřejmě vhodné zálohovat vícero způsoby a s příchodem každé nové zálohovací technologie je všechna zazálohovat znovu. Ale sbírku MP3/DivX/DVDripů a spol za smrtelně důležitou nepovažuji a při jejich ztrátě se asi opravdu nezhroutím.

V nedostatku IDE portů opravdu nevidím vůbec žádný problém:
http://www.suntech.cz/produkt/2198/Kouw ... DE-PCI.htm

Podle mě je ale stejně úplně zbytečné kalkulovat se současnými disky do počítače za 3 až 5 let. Za 3 až 5 let budou současné disky malé, hlučné a pomalé, takže půjde maximálně o to zkopírovat z nic obsah na disky nové a v tom opravdu nevidím vůbec žádný problém. Nebo se domníváš, že za 5 let nebude na světě existovat jediný provozuschopný externí box s IDE rozhraním, který by bylo možné si třeba jen půjčit a data na nový disk překopírovat?

Pokud si ode mě z pevného disku chce někdo něco zkopírovat, tak si snad přinese vlastní externí disk, nebo mu půjčím nějakého "otloukánka" a ne svůj "ostrý datový disk, ne?
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fetus 10. 5. 2009 08:04

A ejhle to jsem jeste nevidel docela slusna vychytavka na ty IDE hdd a levna uz ji objednavam.Jinak ja mam ty dvd a bd i s obalama na policce takze prehled docela mam.

http://www.ukazto.com/?img=4266086~P5101119.jpg

A vypada to (teda bude az to dodelam chybi me par regalku) dobre.Jinak ja porad palim na max tj dvd na 16x a bd na 4x a dvd mam doma 8 let a jdou ne vsechny jsou na verbatinech.Stalo se ze odesli treba tri roky nekdy i i po pul roce,ale mam jich par desitek i 8 let a nic,jdou ale jelikoz se uz o dvd nezajimam je me to ted uz jedno dulezita dvd mam zalohovana a data ma mna archive dvd,snad se tomu da aspon verit.jaka je zivotnost bd uvidime a zatim je pravda ze tam kde by dvd byli uz dost poskrabany bd drzi a je porad krasne cisty takze aspon co se tyka ochrany proti poskrabani udelali velky skok.Ale nutit nekomu nejaky typ ukldani je kravina kazdy ma sve oblibene a jen co se tyka prakticke stranky jsou media na porvnim miste ale co se tyka mista ktere zabiraji je to horsi mam tu 2500 dvd a regal na ne jak v mestske knihovne.Takze tady hdd urcite vitezi.
fetus
Junior

Odeslat příspěvekod Kozousch 10. 5. 2009 10:19

fetus píše:O co se me jevi jednodusi mit par stovek cd a pokud jedno klekne vypalim ho znovu .....

Z čeho nové CD vypálíš, když staré klekne a nebudeš ho mít na harddisku? Nazpíváš si ho sám? :-) (samozřejmě to nemyslím ve zlém ....)

Pokud jde jen o jeden IDE disk a je málo volných PCI slotů, lze použít obousměrnou redukci
IOI Konvertor SATA zařízení na IDE rozhraní, Kód produktu: 322324, P/N: 61317
http://obchod.eurocomputer.cz/Product.asp/kod=322324

Já jí používám do satelitů s HDD, PVR rekordérů a podobně, protože dnes jsou SATA disky levnější než IDE a 2.5" IDE disky jsou maximálně 160GB

Existují i levnější jednosměrné redukce IDE řadič -> SATA disk nebo SATA řadič -> IDE disk, tak při šetření pozor na správný směr :-)
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fetus 10. 5. 2009 13:19

Kozousch píše:
fetus píše:O co se me jevi jednodusi mit par stovek cd a pokud jedno klekne vypalim ho znovu .....

Z čeho nové CD vypálíš, když staré klekne a nebudeš ho mít na harddisku? Nazpíváš si ho sám? :-) (samozřejmě to nemyslím ve zlém ....)

Ja myslim ze pokud se nejedna o rodine fotky ci videa,ktera mam a jak na dvd tak i na original kazetkach z kamery (ty jsou podle me vecny viz filmy stary 100 let) jde vse co mam znovu stahnout.Uprimne mam doma tolik dvd a cd ze jsou i kousky co jsem nepustil i 5 let a vice takze mozna nejdou,nevim ale na co jsem zatim sah slo pustit a potom je tu par softiku co vytahnou z dvd maximum co jde.A vetsinou se podela urcita sekvence malokdy cely disk.Stejna neduvera jakou mas treba ty k mediim ja mam k hdd jelikoz uz jsem videl par ne zrovna podarenych kousku.Ale tyhle nase dohady razem utne cena medii kdo dneska strada dvd na hdd kdyz stoji dvd 9 kc.To samy nas ceka na poli BD jen az se jim zaplati vyvoj cena klesne.Jen aby to netrvalo tak dlouho ze to lidi unavi natolik ze se rozhodnou bd jako takovy bojkotovat a nas par nadsencu to nezachrani.Vzdyt uz ted zkouseji a zacinaji prodavat red rey a mnozi se 3D filmy tak aby jeste BD nebyla jen slepa vetev jednoho vyvoje jako hddvd.Jinak bd seda oholit jen na samotny soubor m2ts a zmensit do 8 Gb takze se i vyskytli jedinci co maji na jednom bd i 4 filmy.Taky cesta k uspore podobna jako driv se davalo 6 avi na dvd.Lidi proste ve snaze mit to doma i kdyz na to nemaji vynaleznou ruzny cesty jak to osidit jen by mohl taky rikat ja mam doma filmy v hd rozliseni.Uz jsem videl i nejvetsi prasarnu a to sice avi z HD filmu o velikosti 2 Gb coz je ale ultraprasarna.Je to stejny jako se zvukem i ja bych chtel mit truhd a dts -hd ale to chce reciver a bedny a ted kvlita stoji x tisic a tolik nemam a tak laboruju co koupit abych jeste mel tru hd ale zaroven pri nakupu nevykrvacel a nedohnal manzelku k odstehovani.Takze volim kompromis na hranici snesitelnosti a podobne je to s tim delat z bd mkv a podobne jelikoz kdo na to ma koupi originalku ze jo a prinejmensim bd-r a vypali to 1:1 ti co maji omezeny rozpocet a nechteji o hd prijit voli mkv a ruzny podobny sizunky s ohledem na jejich kapsu.
fetus
Junior

Odeslat příspěvekod Kozousch 10. 5. 2009 13:55

Já se s tebou vážně nepřu o (ne)výhodnosti obou variant ukládání dat z uživatelského hlediska. Já jsem jako IT například HTPC paradoxně zrušil, protože to svádí k tomu, že místo aby si člověk pustil muziku nebo film, tak něco konfiguruje a když už si pustí třeba CD z FLACu, tak ho to třeba hned nechytne a tak pár kliknutími si pustí kus jiného CD a pak dalšího a tak pořád dokola až se dopracuje k úplnému zpitomění, poruchám soustředění a schizofrenii. Když člověk vyndá z police a z krabičky placku a strčí jí do přehrávače, tak ho musí hodně nebavit, aby vstal a vyměnil jí za jinou. Takže z tohoto hlediska s tebou opravdu souhlasím.

Pokud bych do obou variant zohlednil fakt, že ne každý i třeba zkušený uživatel počítače nemá zkušenosti nebo odvahu se zásahy do hardwaru počítače a například za výměnu harddisku by musel platit nějakému "ajeťákovi" za "servisní zásah", pak je samozřejmě varianta s vypalováním jednoznačně výhodnější.

Ale jinak s většinou technických a finančních omezení, která uvádíš, opravdu s dovolením nemohu úplně souhlasit. Pokud počítám správně, tak například na disk 1TB se vejde obsah 222 DVDček 4.5GB, což při ceně 1TB disku 2.220,- Kč s DPH vychází na 10 Kč na jedno uložené DVD.

fetus píše:Ja myslim ze pokud se nejedna o rodine fotky ci videa,ktera mam a jak na dvd tak i na original kazetkach z kamery (ty jsou podle me vecny viz filmy stary 100 let) jde vse co mam znovu stahnout.

S tím samozřejmě souhlasím, ale někdo tu dříve zmiňoval problém se ztrátou filmů nebo muziky při poruše harddisku.
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fetus 10. 5. 2009 16:28

Kozousch píše:
Ale jinak s většinou technických a finančních omezení, která uvádíš, opravdu s dovolením nemohu úplně souhlasit. Pokud počítám správně, tak například na disk 1TB se vejde obsah 222 DVDček 4.5GB, což při ceně 1TB disku 2.220,- Kč s DPH vychází na 10 Kč na jedno uložené DVD.


No pokud pocitas 4,7 gb na film ano ale dost filmu ma treba kolem 6 gb a podobne ale to je jen slovickareni.Asi si me spatne pochopil ja tu financni stranku myslel tak ze mit na to nepatrame po hdd ci htcp ale kupujeme originalky.Tohle je jen kompromis jelikoz kdo by asi chtel davat mesicne treba 7000 za BD original.Dokud nebudou filmy za prijatelnejsi cenu porad budeme hledat nejakou alternativu.Ja mam originalek asi 40 a rychle jsem s tim prestal jelikoz stihat to slo pokud vychazeli tri do mesice dneska uz bych to tezko utah.O hdd bych samozrejme uvazoval pokud by slo propojit s prehravacem a poustet si filmy tak,ale pres pc je to kompromis mezi kvalitou a usporou.Ale pokud PS3 vyresi nejakym firmwerem problem FAT 32 vs NTFS takze si budes moct pripojit hdd k ps 3 pak by jeden dva TB hdd stali za uvahu.Ale takhle je to o pohodli.A co se tyka ty musiky z pc tak jako by si sedel u me pokud dam placku do prehravce jede cela ale pokud z pc hledam vhodnou pisen tak dlouho ze pustim asi 40 kousku na 10 vterin a po hodine to vzdam.Takze v tomhle si myslim jsme stejni.
fetus
Junior

Odeslat příspěvekod Užovka 10. 5. 2009 17:53

Odar píše:ferus --> ked bude cena BD napalovaciek na urovni okolo 100 EUR a media budu za rozumnu cenu (do 1 EURa), tak si mozes byt ISTY, ze vsetci prejdeme na BlueRay na 25GB.

Ale teraz (co som pozeral cca pre mesiacom - mozno sa to zmenilo) LG BD napekacka bola okolo 170 EUR, co mi pride teda ako dost.


si kazdej stezuje na cenu :-( ale vzpomente si co se platilo za prvni CD-RW a DVD-RW !! to jsou dneska uz BD vypalovacky levnejsi...je pravda 150,- za BluRay disk je porad moc, ale oproti DVD je to nesrovnatelna kvalita a navic cena porad klesa...jsem moc zvedavej na ceny prehravacu a BD medii pred vanocema :-)
BMW 320d (E93) Bj. 2013
Fiat Fiorino JTD
Užovka
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Kozousch 10. 5. 2009 18:08

fetus píše:No pokud pocitas 4,7 gb na film ano ale dost filmu ma treba kolem 6 gb a podobne

To, že na každý 6GB film nemusíš použít dražší a méně trvanlivé dvouvrstvé DVD-R bych právě považoval za výhodu řešení s harddiskem.

FAT32 má jediná dvě omezení:
1) velikost souboru nesmí přesáhnout 4GB
2) celkový počet souborů na jednom FAT32 oddílu nemůže přesáhnout zhruba 65 tisíc souborů
To, že Windows neumí FAT32 oddíl větší než 64GB není problém, třeba free prográmkem SwissKnife lze vytvořit jeden oddíl FAT32 do velikosti 2TB

Takže použití velkého harddisku a nějakého HD přehrávače, který nepodporuje NTFS, podle mě nic nebrání

Užovka píše: .... nesrovnatelna kvalita ....

Technická kvalita teoreticky dosažitelná na BD je oproti DVD samozřejmě vyšší, ovšem zásadní problém je v tom, že tento potenciál Holywoodská studia zabíjejí nesmyslnou přesaturovaností barev a ostatní studia se tomu přizpůsobují. Tráva na golfovém hřišti v reálu a v Holywoodském filmu si barevně moc podobné nejsou ani na dobrém zobrazovači, natož na LCD :-D
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 10. 5. 2009 18:42

Kozousch píše:když už si pustí třeba CD z FLACu, tak ho to třeba hned nechytne a tak pár kliknutími si pustí kus jiného CD a pak dalšího a tak pořád dokola až se dopracuje k úplnému zpitomění, poruchám soustředění a schizofrenii. Když člověk vyndá z police a z krabičky placku a strčí jí do přehrávače, tak ho musí hodně nebavit, aby vstal a vyměnil jí za jinou. Takže z tohoto hlediska s tebou opravdu souhlasím.
Na tomto nieco je, sem tam sa pri tom prichytim. Niekedy je fakt menej viac. Mat napr. 10 CD co rad pocuvam, ako haldy MP3 / FLAC na HDD a clovek uz ani nevie, co si ma pustit, tak len prepina ako debil. :hm
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Kozousch 10. 5. 2009 19:03

Nejraději vzpomínám na dobu kotoučáků. Používal jsem dva kusy Tesla B116, které měly tu necnost, že když se použilo převíjení, tak se pásek na cívku navíjel nerovnoměrně - závity pásku neležely přesně na sobě, ale každý závit byl trošku vychýlený na jinou stranu a po delší době se pak okraje pásků začaly deformovat - dělaly se na nich podélné zlomy jako při poškozené páskové dráze a podobně. Při přehrávání bylo navíjení na cívku v pořádku. Ničení pásků jsem samozřejmě jako správný Hi-Fista nemohl připustit a tak když jsem založil pásek, tak jsem si ho jednoduše poslech celý - pěkně 2 hodiny tam a 2 hodiny zpět, nálada nenálada. Ne samozřejmě v kuse, ale pustit si kotoučák znamenalo poslouchat to, co tam zrovna je :-D
Kozousch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Odar 11. 5. 2009 10:58

BTW prave citam na XBMC.org, ze XBMC verzia 9.04 ma uz Dolby TrueHD audio software decoder. Skusim, mam zatial len Betu.
Odar
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod fetus 11. 5. 2009 17:17

Odar píše:BTW prave citam na XBMC.org, ze XBMC verzia 9.04 ma uz Dolby TrueHD audio software decoder. Skusim, mam zatial len Betu.


No to je pekny ale pokud nemas ve zvukovce hdmi 1,3 nechytas se toje jedina cesta jak dostat TRU HD do beden.takova karta je ale stoji 10000 a to radsi av reciver o par tisic drazsi ale o hodne lepsi.
fetus
Junior

Odeslat příspěvekod Kozousch 11. 5. 2009 17:27

fetus píše:No to je pekny ale pokud nemas ve zvukovce hdmi 1,3 nechytas se toje jedina cesta jak dostat TRU HD do beden.takova karta je ale stoji 10000 a to radsi av reciver o par tisic drazsi ale o hodne lepsi.

Já jsem TrueHD ještě neřešil, takže se zeptám třeba hloupě:

1) Není možné použít běžnou 7.1 zvukovku a dostat takto 7.1 zvuk z PC analogově? Samozřejmě v horší kvalitě úměrné kvalitě DA převodníku a analogovým obvodům zvukovky.

2) Spousta lidí už pochopila, že než horších 7+1 bedniček je výhodnější za stejnou cenu lepších 5+1 bedniček. Není tedy možné provést v PC downmix ze 7.1 do 5.1 a dostat z PC zvuk 5.1 po digitálním koaxiálním nebo optickém výstupu a při nejhorším analogově z běžné 5.1 zvukovky?

Díky ....
Kozousch
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků