Kam namířit anténu? 2 vysílače

Digitální vysílání DVB-T/S/C/, poskytovatelé, set-top boxy, diskuze kolem HD

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod bmani 25. 7. 2018 10:57

Dobrý den všem,

řeším takový problém.

Mám přímou viditelnost na vysílač Zlín-Tlustá hora.

Bohužel ve Zlíně tento vysílač vysílá jen některé kanály - nejsou tam třeba kanály v HD kvalitě...
Tyto další kanály ve Zlíně vysílá vysílač II.Segment, na tento však již nemáme přímou viditelnost, je schován za lesy a kopci...

Když anténu namířím na tlustou horu, její kanály chytnu, ale ty další zlínské (HD) kanály už ne.
Mám zkusit anténu namířit doprostřed mezi tyto dva vysílače ? Anebo by pomohl zesilovač ?

Na žádný jiný vysílač přímou viditelnost nemám (všechny ostatní jsou schované za kopcama, byť bydlím také na kopci)

Vzdušnou čarou jsou vysílače cca 10km ... Je možné použít nějakou všesměrovou anténu typu EMOS BEN-9016C ?

Foto je ze seznam.cz Panoráma a jsou tam červeně zakresleny vysílače:
Obrázek

odkaz na místo (barák tehdá ještě nestál)
https://mapy.cz/zakladni?vlastni-body&x=17.5431765&y=49.2508694&z=18&ut=Nov%C3%BD%20bod&uc=97u3ax8I7G&ud=49%C2%B015%273.855%22N%2C%2017%C2%B032%2734.412%22E




Díky za tipy a rady...

-- 25. 7. 2018 11:59 --

Ještě bych doplnil, že mám Logaritmicko-periodickou anténu
bmani
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 25. 7. 2018 11:50

Vyzkoušel bych namířit anténu přímo na vysílač II. Segment, jestli vůbec při tom výkonu 0,5 kW z něj chytneš ty HD programy kvalitně. Při vzdálenosti cca 9 km od Tlusté hory a přímém výhledu by pak nemusel být problém s chytáním ostatních programů z Tlusté hory na tu vychýlenou anténu.

Ale jak se dívám na Tvou situaci s vysílačema, tak bych se teď vykašlal na zkoušení příjmu HD programů z toho Segmentu a pořídil přijímač (STB) na DVB-T2, pokud jej nemáš, a chytal HD programy ČT rovnou z Tlusté hory v rámci přechodového muxu 11. A do budoucna pak vyřešit příjem přechodového mux 13 z II. Segmentu, ale ten už má alespoň rozumnější výkon 10 kW, tak by to neměl být tak velký problém, ale určitě ne s tou zvažovanou anténou.
Za cenu toho šidítka Emos BEN-9016C klidně pořídíš jednoduchý STB pro DVB-T2.

Zesilovač bez nějakého měření by byl dle mého akorát na škodu, protože by nejspíše byl přehlcen signálem s Tlusté hory.
ilja2001
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod bmani 25. 7. 2018 11:58

Jsem čistý laik, proto možná můj dotaz bude působit hloupě, ale když jsem se díval tak plán v budoucnu na dvbt2 je stejný, tj. ČT programy (vč. HD) a ostatní bez HD na tlusté hoře a zbytek nova,prima a spol. (v HD) na Segmentu..

Takže problém bude opět stejný...

Jediný rozdíl tedy bude v tom, že vysílač na segmentu bude mít vyšší výkon a tedy bych jeho kanály mohl naladit i přes lesy a kopce ?

Nebo bude lepší koupit jinou anténu - nějaké síto ?
bmani
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ilja2001 25. 7. 2018 14:28

Tyhle nové sítě už vysílají jak ze Segmentu (mux 13), tak z Tlusté hory (muxy 11 a 12), takže už nic nebrání koupit STB (DVB-T2) a vyzkoušet na stávající anténu. Pak případně řešit výměnu antény (síto by bylo vhodnější).
ilja2001
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků