Nová videokamera na doma

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 8. 10. 2017 13:40

Dobrý den
Toto téma je věčné,neboť technologie se vyvíjejí a zlevňují. Pročítal jsem zdejší vlákna na téma "nová kamera" a co člověk, to jiný názor. Navíc tyto dotazy jsou nejméně 6měsíců staré, spíše starší. Proto se na vás obracím s radou, jakou vybrat(nemusí být konkrétní typ)?

Kamera bude výhradně na natáčení děcek, rodiny, oslav atp.
Nepotřebuji natáčet déle jak 630vt.(omezení EU)
Nepotřebuji držet v ruce vyloženě kameru.

Obecně mám za to, že pro natáčení je, co se týče kvality obrazu, kamera lepší než foťák. A pro fotky je zase lepší foťák.
Na focení mám Panasonic LX-3. S fotkami jsem vcelku spokojen, ale videa jsou docela škaredá. A při natáčení se nedá přibližovat záběr. Zvuk je taky takový divnější-zřejmě je mic.vzadu těla stroje.

Stará kamera, která dosloužila, je Sony HDR-HC7e. Ta měla obraz poměrně dobrý, ale fotky byly děs(fialové linky kolem hran, špatně zaostřené i když byla kamera na stativu). A hlavně byl velmi slyšitelný zvuk motorku, což se nahrávalo a nedalo nijak potlačit.

A proto bych chtěl na natáčení kameru, která bude na karty, fullHD(nevyžaduji 4K), snímkovat po celých snímcích(tedy "p") a ne půlsnímcích("i"), noční vidění, světlo, opt.stabilizace.Pokud možno ne AVCHD(mám za to, že se to nedá dobře střihat).
Funkce, které mohou být, ale nejsou podmínkou. Stereo mic.. Fotky, ale kvalitní-ne to co lezlo z HDR-HC7e(jinak nemusí být vůbec).


Obecně mám tyto dotazy:
1.Je pravda, že kvalita videí z foťáků(kompaktů ve stylu LX-3) je dnes už shodná s tím, co leze z videokamer?
2.Je pravda, že širokoúhlé kamery trpí neduhem "rybí oko"?
3.Má na šum vliv velikost snímače?
4.Jak se projevuje vysoká snímková frekvence(třeba 50p/vt.), na kvalitu obrazu, když jsou horší světelné podmínky? HDR - HC7e snížila počet okýnek/vt.(obraz trhal). Pokud jsem dal napevno "25", tak obraz byl plynulý, ale výrazně se šumem a takový mdlý-bez dobrého podání barev. Je dnešní optika a čipy výrazně lepší, aby stíhaly dodávat kvalitní obraz i při 50okýnek/vteřinu?

Velice děkuji
Petr
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod PetrGa 10. 10. 2017 08:34

tak se dívám po jednotlivých modelech od Sony, Panasonic, JVC a Canonu a noční vidění mají jen modely od Sony či Panasonicu se 4K(které nechci). Nevíte někdo, čím to je, že už tuto funkci do svých kamer příliš nezařazují? Snad to není zase EU? :)

Narazil jsem na pojem "BSI". Jsou tyto čipy lepší než CCD? Máte s tím někdo zkušenost? Je mezi nimi výrazný rozdíl?

děkuji
PetrGa
Junior

Odeslat příspěvekod marts 16. 10. 2017 13:19

BSI (back side illumination) CMOS snímače, co se týče citlivosti (a množství šumu), už jsou na tom dnes lépe než CCD. Oproti CCD se u nich může vyskytovat tzv. "želé" jev, kdy při rychlých pohybech do stran se objekty v obrazu nakloní. Je to způsobeno tím, že CMOS snímače typicky nemívají globální závěrku a jednotlivé pixely se čtou "za běhu", takže každý je vlastně přečtený v jiný okamžik a než se systém dostane k přečtení posledního pixelu, je objekt už někde jinde. U CCD se obsah obrazových bodů překlopil najednou do čtecí fronty. U CMOS bez globální závěrky se navyšuje rychlost vyčítání a dnes je u špičkových snímačů tento jev celkem potlačen.
(na druhou stranu, podobný jev mohl nastat i u klasické analogové/chemické fotografie při focení na velmi krátké časy)
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků