Rozlišení při digitalizaci

Analogové a digitální videokamery, záznamová média

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod lordbeatle 15. 2. 2017 18:08

Dobrý večer obyvatelé tohoto fóra!
Konečně jsem našel nějaké funkční zařízení k digitalizaci starých Video8 kazet. No ale mám takovou otázku. V programu, kterým digitalizuju, mám šanci nastavit rozlišení daného videa... no a jaké by to mělo být??? Kazety jsou nahrávané v české normě - PAL D. Potřebuji zjistit v jakém rozlišení mi to z kamery leze do PC, aby se mi to program nesnažil roztáhnou do většího, nebo to nějak jináč neprasil. Díky!
lordbeatle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod EKKAR 15. 2. 2017 20:46

Norma TV signálu, ze kterýho bylo video nahrávaný, je rozhodující jen pro určení frame-rate (snímkový rychlosti) - evropská TV norma má 50 prokládanejch půlsnímků za vteřinu (americko-japonská NTSC má 60Hz, ale míň řádků na snímek atd).

Pro skutečně na pásek zaznamenaný rozlišení videa je potřeba vědět, na jakým systému videozáznamu byla nahrávka učuněná (VHS - S-VHS? BETA? AMPEX?...), jakou rychlostí posunu (SP-EP-LP-SLP) atd.

Pro ilustraci - obvyklý "6-hlavý" stereo videorekordér systému VHS měl v režimu SP (nejvyšší rychlost posunu = nejširší záznamová stopa = nejlepší rozlišení) vertikální rozlišení kolem 480 řádek na celou obrazovku = jeho skutečný nativní rozlišení dosahovalo "kvality" srovnatelný se standardem VGA, zatímco v režimu "dvojnásobný hrací doby" LP bylo svislý rozlišení videa VHS pouhejch 280 řádků ...
chce se mi blejt, velebnosti, jdu chcípnout někam do lesa...
EKKAR
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod marts 15. 2. 2017 22:24

Jinak standardní "rozměry" obrazu videa v digitálním provedení jsou 720x576 bodů pro PAL a 720x480 bodů pro NTSC.
marts
Expert

Odeslat příspěvekod lordbeatle 15. 2. 2017 23:08

Děkuji moc, snad se mi to povede! :)
lordbeatle
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod pepe5711 16. 2. 2017 00:50

Kde by VHS vzalo 480 řádků, S-VHS mělo cca 400.
pepe5711
Kolemjdoucí