TV do 15K především na filmy, pozorovací vzdálenost +- 2,3m

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod AudioVideoLama 6. 1. 2015 18:30

Zdravím, rád bych poprosil o radu při výběru TV do 15 000. Stejná témata tu už jsou ale každý máme jiné požadavky tak doufám, že se nade mnou někdo slituje.

Prostředí:
Momentálně bydlím v rodinném domku v místnosti asi 4x4,5 metru. Vzdálenost od TV je +- 2,3m z křesla a +- 3,4m z gauče. Zdroj světla je jeden lustr uprostřed místnosti, zrcadlící se v CRT kterou teď mám, a velký okno napravo. Za 2 roky se pravděpodobně přestěhuju do paneláku. Je to 2+kk, 56m2 i s balkónem. Pokoj nemůžu změřit ale předpokládám tak 3x3,5m tzn. pozorovací vzdálenost asi 2,5m, s oknem vlevo. Je to 11. patro oreintovaný na severo-východ takže s přímým sluneční světlem by neměl být problém, ale světla tam bude dost.

Využití:
Tv budu tak z 30% používat na klasický pozemní vysílání na anténu. Zatím nevim jestli budu mít v tom paneláku nějaký UPC TV nebo něco podobnýho, nebo zase jen anténu.
Z 55% na filmy z notebooku nebo stolního pc (acer aspire 6920G nebo i5 2500k + nvidia gtx560ti) přes HDMI.
Z 15% na hry typu Fifa a NHL popřípadě nějaký auta když by přišel někdo na návštěvu. Nejsem si jistej jestli bych sám používal TV místo monitoru na třeba COD nebo warthunder.

Vlastnosti:
U TV není nutností:
3D - málo obsahu, 3D filmy jsou velký drahý a pochybuju že bych se na 3D nějak víc díval.
Nahrávání na USB - drtivá většina vysílání je česky, s titulkama vysílaj jen vyjímečně a podle mě je českej dabing dost zoufalej tak proč to nahrávat.
Tloušťka TV - nemyslim si že jde popřít fyziku, preferuju spíš tlustší TV s lepším obrazem než tenkou do který se holt některý součástky nevešly.
SMART - od prohlížení netu mam pc, fajn by asi bylo kdyby šlo k propojení pc a TV použít třeba DLNA místo HDMI (momentálně mám stolní pc cca 4m od TV) ale nutností to také není.

Čeho se bojím u LCD:
Nerovnoměrné podsvícení, těžko se hledá jestli je to edge led nebo direct led, já předpokládám že u direct problé není.
Slabá černá, souvisí s podsvícením, s tím jak umí zhasínat/rozsvěcet diody, nicméně v téhle cenové kategorii se asi s ničím podobným počítat nemohu, že.
Frekvence panelu - neznám z praxe ale kamarádka pracující v Sony v Brně mi říkala, že sony dává do svých menších úhlopříček pouze 50hz panely a že pokud je postaví třeba vedle Samsungu tak je rozdíl znát. Těžko se hledaj reálný frekvence panelů bez umělýho navýšení.
Poruchovost - dobře vím že se dnes vše dělá především apotřebně ale není na plazmě oproti LCD přece jen méně věcí které se mohou porouchat (nefunkční diody, vadné pixely).
Čeho se bojím u plazmy
dvojnásobná spotřeba oproti LCD - neví na kolik to vyjde při třeba průměrném 4 hodinnovém provozu za rok, na vyúčtování jsem nenašel cenu za kWh od RVE.
Velikost, řikám si jestli do toho paneláku nebude moc velká.
Malý výběr (pouze LG), pískání zdrojů nepřehledné ovládání viz AVmania forum: viewtopic.php?f=1703&t=1222775

Moje tipy:
http://www.czc.cz/lg-50pb660v-plazma-tv ... 39/produkt
http://www.czc.cz/panasonic-viera-tx-42 ... 69/produkt
http://www.czc.cz/panasonic-viera-tx-40 ... 68/produkt
http://www.czc.cz/sony-bravia-kdl-40w60 ... 57/produkt
http://www.czc.cz/sony-bravia-kdl-42w70 ... 58/produkt

Samozřejmě cenu bych rád co nejníž takže pokud se u těch novejších připlácí jen za vyšší číslo tak radši tu starší řadu.

Velmi děkuji všem kteří poradí.
AudioVideoLama
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 6. 1. 2015 19:31

AudioVideoLama píše:dvojnásobná spotřeba oproti LCD - neví na kolik to vyjde při třeba průměrném 4 hodinnovém provozu za rok
Priemerna cena za kwh je cca 5 Kč. Ten rozdiel nie je nijako vyrazny, vychadza to cca 300-400 Kč za rok. N mizinu to ešte nikoho nepriviedlo. Zas ale za menej peňazi maš väčši a lepši obraz, takže v podstate ušetriš.

AudioVideoLama píše:Slabá černá, souvisí s podsvícením, s tím jak umí zhasínat/rozsvěcet diody, nicméně v téhle cenové kategorii se asi s ničím podobným počítat nemohu, že.

Čierna je hlavne vec použiteho panelu. TV s VA panelom maju čiernu viac než dobru. Tam sa toho netreba bať. Aj keď jasne, nie je to plazma. IPS s tym ma naopak problem. Kompenzovať sa to da čiastočne dimmingom, ale to ma zas ine neduhy kedže v tejto cenovke nejaky dokonaly dimming nehrozi.

Z tvojho vyberu maju 100 Hz tie Panasonicy, pričom AS640 ma VA panel, AS650 IPS.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AudioVideoLama 6. 1. 2015 19:38

Takže s Panasonic Viera TX-40AS640E neudělám chybu? Ještě mě napad Panasonic Viera TX-42AS600E, nicméně v diskuzi pod tímhle článkem http://avmania.e15.cz/panasonic-tx-42as ... est-lcd-tv se do ní dost opřeli, předpokládám že rozdíl me 600e a 640e je krom 2" jen ta 3D funkce?
AudioVideoLama
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 6. 1. 2015 19:48

Tych rozdielov je tam viacero, ten najväčši je v tom že je tam iny panel. AS600 ma 50 Hz.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 6. 1. 2015 19:49

AS640 má sice 3D, ale bez brýlí. Pro zájemce o stereoskopii to proto nemusí být dobrá volba - brýle zakoupené mimo navýší celkovou cenu. Nicméně - AS640 je pokročilejší 100Hz model. AS600 je 50Hz. Poznat by to měl i běžný uživatel při srovnávání obou modelů.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AudioVideoLama 6. 1. 2015 20:10

Ono to je možná dobře, že tam nejsou, zase mohli tu tisícovku dát do něčeho jinýho. By mě nenapadlo, že jsou ty brýle tak drahé, se nedivim že 3D neprorazilo. Děkuju moc za rady, takže zatím to vidím na 40AS640E.
AudioVideoLama
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 6. 1. 2015 20:14

Brýle jsou dražší pro aktivní stereoskopii. U pasivní je cena výrazně nižší... proto většinou v balení podobně zaměřených televizorů naleznou kupující třeba 4, někdy i 6 kusů 3D brýlí pro pasiv.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 6. 1. 2015 20:27

Okuliare sa daju pouzit aj lacnejsie. Napr. od Samsungu.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AudioVideoLama 6. 1. 2015 20:37

Přiznám se, že 3D jsem vůbec nezkoumal, napadá mě co 42" Philips 42PFH6309? Tam bych ho alespoň vyjmečně použil.
AudioVideoLama
Junior

Odeslat příspěvekod MgX 6. 1. 2015 21:16

Hodně lidí má 3D jako kuk, jé, podívej a tím to skončí. První dva, tři měsíce, následně se brýle odloží a max. se vytáhnou, když přijede návštěva a touží se podívat. Osobně bych 3D neřešil a nepodmiňoval mu výběr.

AS640 je z mého (a nejen z mého) pohledu slušná volba. S televizorem bych se seznámil někde v reálu. Jestliže chceš něco pro porovnání, dej si tam třeba Samsung H6200/H6270/H6400/H6470.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod AudioVideoLama 18. 2. 2015 12:28

Takže po nějaké době bych rád sepsal svoje zkušenosti s vybranou televizí. S černou barvou jsem spokojenej, oproti CRT není moc rozdíl, to stejné s odrazivostí, je to zrcadlo ale CRT nebyla o moc lepší. Jen mě napadlo, televize píše při DVBT vysílání frekvenci 50Hz, stejně tak při připojení PC, pokud má 100Hz panel kdy je tahle obnovovací frekvence využitá?

Co nefunguje nebo nevím kde to najít je korektní zobrazení při připojení PC, obraz je cca o 2cm menší než je plocha, tzn. že chybí dolní lišta a první sloupec ikon. Dle internetu jde o běžný problém televizí, z podpory Panasonicu mi řekli že televize není dělaná na připojení k PC a že mám smůlu. Další věc je prima play od primy. Obsah který tam je přeskakuje, tzn. vynechává části seriálů a pořadů, nedá se na to koukat, z Panasonicu řekli že poskytují platformu ale aplikace dělá prima, z Primy samozřejmě neodpověděli. Na internetu to funguje notmálně takže připojením to není. Jinak je TV fajn, jen ještě dotaz, 5.1 tam připojím jen přes optiku nebo HDMI? Což znemná TV -HDMI/optika> dvd přehrávač co to umí nebo AV reciever -> repro?
Díky
AudioVideoLama
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 18. 2. 2015 12:55

AudioVideoLama píše:Jen mě napadlo, televize píše při DVBT vysílání frekvenci 50Hz, stejně tak při připojení PC, pokud má 100Hz panel kdy je tahle obnovovací frekvence využitá?

To su informacie o vlastnostiach vstupneho signalu, nie o tom na akej frekvencii pracuje TV.

Ak nemas pri pripojeni k PC obraz na celu plochu, treba sa pohrat s nastavenim scalingu v nastaveniach grafickej karty.

Ak ma receiver funkciu hdmi arc, staci to pripojit hdmi kablom a tuto funkciu v oboch zariadeniach zapnut.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků