Local Dimming u QLED TV Samsung

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Matyáš John 22. 10. 2018 21:56

Dobrý den, dostala se ke mně informace, že Samsung u svých QLED TV používá, kromě řady Q9 a Q900R (8K TV), podsvícení Edge LED, díky čemu se u většiny Samsung TV Local Dimming vůbec nevyskytuje. Nalezneme ho údajně pouze ve předem zmiňovaných dvou řadách, které mají "klasické" přímé zadní LED podsvícení (Direct LED). Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Za odpověď, nebo jakoukoli doplňující informaci jsem vám vděčný.
Matyáš John
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 22. 10. 2018 23:12

Lokální stmívání může být i u edge led, jen je (zpravidla) méně efektivní. Q900R, Q9 a Q8D používají FALD (direct led s local dimming), Q8 a Q7 mají edge led s lokálním stmíváním v osmi zónách (zde sloupcích), což je o poznání horší, ale pořád to dokáže obrazu pomoct a Q6 má něco taky, ale tam už je to spíš symbolické.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matyáš John 23. 10. 2018 17:01

Takže u modelů Q8, Q7 a Q6 jsou diody pro podsvícení pouze ze spodní strany?
Naposledy upravil Nick Cave dne 23. 10. 2018 17:23, celkově upraveno 1
Důvod: předchozí příspěvek se necituje!
Matyáš John
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kvok 24. 10. 2018 11:55

Jo, myslím, že jsou dole, někde v recenzích to mají zachycené.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matyáš John 24. 10. 2018 15:01

A nevíte jak je to s podsvícením a Local Dimmingem u klasických Samsung TV s VA panelem, popřípadě jak to řeší jiné firmy, jako například LG u modelů s IPS nebo VA?
Matyáš John
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 24. 10. 2018 15:29

Bolo by dobre konkretizovat co presne ta v ramci toho zaujima. Resp. aky konkretny model. Tak ako si polozil otazku, to je velmi obecne.
Odpoved na taku otazku ze vyrobcovia to riesia rozne. U kazdeho modelu to moze byt (a vacsinou je) inak.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 24. 10. 2018 17:52

Navíc je to u každého modelu jinak dobře, nebo jinak špatně.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matyáš John 24. 10. 2018 21:11

Spíš mě zajímalo, jestli vůbec někdo kromě top modelů Samsungu nabízí pořádnou černou u LCD panelu.
Matyáš John
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 24. 10. 2018 21:24

Domienka ze len drahe Samsung TV vedia ciernu a ine nie, je uplne mimo realitu. To si nabral kde?
Medzi cenou TV a kvalitou ciernej nie je suvislost. Aj uplne lacny TV moze mat ciernu kludne lepsiu ako nejaky drahy.

Oled ma podstatne lepsiu ciernu ako ktorykolvek LCD.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Matyáš John 25. 10. 2018 20:29

OLED vůbec neřeším, psal jsem LCD (VA, IPS...). U řady Q8 bez Local Dimmingu je příšerný statický kontrast, to jsem nabral z vlastní zkušenost. :-) A pochybuji, že u "úplně laciných TV" to bude lepší. Ale nemám zkušenosti s ostatními značkami, třeba LG. Opět zdůrazňuji, že myslím pouze LCD, nikoli OLED. Děkuji
Matyáš John
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 10. 2018 05:05

Pochybovat mozes, ale tak to je. Panely AUO ci Sharp, tie maju v mnohych pripadoch ciernu lepsiu ako napr. panely od Samsungu, ci inych vyrobcov. A ak ma napr. niektory lacny model panel napr. AUO a drahy model napr. panel Samsung, tak ano, ten lacny moze mat ciernu lepsiu. Ved si pozri nejake recenzie.
Cierna je vec pouzitej technologie panela, nie ceny televizora.

LG pouziva v "99%" IPS panely, tam cierna nie je.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirdo 30. 10. 2018 16:48

Matyáš John píše:Spíš mě zajímalo, jestli vůbec někdo kromě top modelů Samsungu nabízí pořádnou černou u LCD panelu.

ano, aj ini vyrobcovia maju LCD modely s DirectLED podsvietenim. nie len Samsung ako sa ta o tom snazia presvedcit predajcovia...
sirdo
Junior
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků