Vypalovanie pixelov - OLED

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod kormmmi 19. 9. 2018 15:43

Pekny dobry den prajem. Pri hladani na internete som si vsimol, ze sa tu najdu rozumni ludia, ktori vedia poradit aj v tomto smere, tak snad sa niekto najde.

Kupil som si LG OLED 65” (model teraz presne neviem, ale neskor doplnim, ak by to bolo nutne). Vedel som, ze tieto oled panely su nachylne k vypalovaniu obrazu, no pouzival som doteraz plazmu, kde sa o tom tiez casto hovorilo, a mam ju uz 8 rokov, a nemyslim si, ze tam nieco vypalene je. A keby aj bolo, tak pri sledovani to vobec nevidno, takze to neriesim. Samozrejme pocital som s tym, ze hry na tom hravat nebudem a bude treba sa snazit vyhybat statickemu obrazu.

Na co sa vsak chcem spytat…minule sme kecali s kolegom v praci, a ten ma trochu vystrasil. Nejak sme sa bavili o antiku, konkretne o ich tv archive, kde som hovoril, ze ma stve, ze pri prehrati nejakeho konkretneho filmu, serialu atd. sa prehra len urcity nahraty usek, a ked sa to cele prehra zostane to zaseknute. Nasledne sa zobrazi okno, ci chcem pokracovat v prehravani dalej alebo nie. Nepokracuje to automaticky => staticky obraz. Hovorim, ze asi 2x sa mi stalo, ze som pri tom zaspal a zostalo to tam mozno hodinu vysiet. Neviem. No a zacalo to tym, ze OLED je strasne nachylny na toto (vraj ovela viac ako plazma), ze tie pixely mam po tomto uz urcite “nacate” a nemam to viac robit, lebo parkrat sa mi to este stane, a bude mi to tam svietit uz navzdy.

Chcel by som vas teda poprosit o radu, je to skutocne tak? Som dost laik. Ako viem, ze je potrebne sa vyhybat statickemu obrazu, ale zas nie chorobne, aby som sa stresoval a nezaspal nachvilu pri tom, lebo sa to pokazi. Televizor by som teoreticky este vedel vratit, ak je to skutocne taky problem, ako mi kolega vravel. Chcem si televizor uzivat, nie byt jeho otrokom.

Dakujem velmi pekne za nazory a prajem prijemny den :)
kormmmi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 19. 9. 2018 16:13

Na TV by mohla být volba, kde při statickém obrazu po určité době naskočí spořič. Možno odzkoušet. Druhá věc, lze nastavit, že se má televizor po určité době nečinnosti vypnout. Jestli je tam varianta kupříkladu půl hodiny, můžeš zkusit i toto.

Ano, vypálení může nastat. Z druhé strany... nic není bez chyby. Nic.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kormmmi 19. 9. 2018 16:20

Dakujem za odpoved, chcel som sa skor spytat, ci sa mam obavat toho, co sa mi stalo, alebo nie. Resp. ci je to fakt take zle s tym vypalovanim, alebo staci davat pozor a malo by to byt OK. Viem teraz nejak skontrolovat, ci sa mi panel nejak "poskodil" ?
kormmmi
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 9. 2018 16:32

Pytas sa na vypalovanie (retenciu statickeho obrazu) alebo na vypalovanie pixelov ? Podla popisu skor na to prve.

https://www.rtings.com/tv/learn/permane ... n-lcd-oled
https://www.rtings.com/tv/learn/real-li ... rn-in-test

Pozri si tieto dva testy a sam si sprav zavery, lebo jednoznacny zaver asi nie je, resp. nie pre konkretneho pouzivatela. Realnejsie vysledky dava ten druhy test. Vsetci pisu, ze pri "rozumnom" pouziti by sa nemalo nic stat. Ale co je to presne rozumne pouzivanie ? Ak pozeras niekolko hodin rovnaku televiziu (napr. olympiadu a pod.), logo stanice je tam zobrazene stale. Ja som sa kvoli tomu rozhodol s OLED technologiou zatial pockat... samozrejme som si vedomy kompromisu v obraze.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 19. 9. 2018 16:46

Loga stanic su často dynamicke, oledy maju pixel shifting a mnoho stanic ma X reklam, kedy tam logo nie je.

Rozumne a bežne použitie nie je to, čo je v tych testoch. Tie testy su zaťažove, na demonštraciu toho, čo tie TV vydržia.
Asi nikto nesleduje len jeden zdroj X hodin vkuse, po dobu X tyždňov. Pri bežnom použiti sa asi predpoklada s prepinanim medzi stanicami, s prepinanim medzi rôznymi zdrojmi atd.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 19. 9. 2018 16:55

Ani ja si nemyslim, ze tie testy (teda urcite nie ten prvy) sa daju aplikovavat na bezne domace pouzitie. Ale minimalne ista miera rizika tu je a to uz si musia kazdy zvazit sam. Obrazom sa vsak OLEDu nic nevyrovna.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 19. 9. 2018 17:01

kormmmi píše:Dakujem za odpoved, chcel som sa skor spytat, ci sa mam obavat toho, co sa mi stalo, alebo nie. Resp. ci je to fakt take zle s tym vypalovanim, alebo staci davat pozor a malo by to byt OK. Viem teraz nejak skontrolovat, ci sa mi panel nejak "poskodil" ?

Vidíš nějaké vypálené části obrazu?
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zino333 19. 9. 2018 18:13

Hmm, skúsme malý test. Stále dookola sa omiela vypalovanie obrazu v minulosti na plazmách a teraz na OLED. Tak schválne, dajme test. Ak je tu niekto, kto mal doma vypálený jeden alebo druhý typ TV panela, nech napíše o čo išlo a ak sa s tým niekto stretol, či to bolo tak viditeľné že to totálne znehodnotilo telku. Ja si skôr myslím, že je z toho robený väčší strašiak a aväčšia bublina ako to v skutočnosti je...
Hifiman EF600 + Schiit Lyr 3 > Meze 109 Pro + Hifiman HE6se V2
zino333
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 19. 9. 2018 18:50

Na plazmách jsem to vídal. U OLEDu je překvapující, jak některé mají velmi rychlý sklon k retenci, ale jiné ne.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuko61 19. 9. 2018 19:01

Na plazme vypalovanie statickeho obrazu samozrejme je. Myslim, že sa mu da vyhnuť alebo ho obmedziť na minimum, ak je človek opatrný.
Ja mám plazmu Samsung PS50A456 už asi 9 rokov. 4-5 rokov retencia nebola trvala, dala sa vždy odstranit, ked som na par hodin pustil na TV biely obraz. (Krátkodobá, napr. po filme s titulkami bola od zaciatku.)
Posledne roky je už trvalá - vid foto. Ale mne sa stalo veľakrát, že som zaspal napr. pri NHL na Novašporte a niekolko hodín bol potom na TV statický obraz. A hlavne, TV je nadpriemerne vyťažený, ročný priemer je okolo 3000 hodín.
Ale pri bežnom pozeraní TV ma vypalene loga nerušia. Vidno ich len na svetlej ploche.
S TV som spokojny a kym bude fungovať, meniť ho nemienim :)

IMG_20180919_194322.jpg


IMG_20180919_194302.jpg


IMG_20180919_194334.jpg
AVR Yamaha -> Infinity Kappa 8.2i
Dali Zensor 1 AX
Pioneer U-05 -> Burson Soloist SL / xDuoo TA-20 / Loxjie P20 -> Audeze LCD3, Verum One, Meze 99Classic, HE400se, Senn HD530/II, HD540/II, HD560/II, HD565
kuko61
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Viktor69 19. 9. 2018 20:12

Taky mam na plazme vypaleny logo CT. Taky je to nastesti videt jen na svetly plose.
Viktor69
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 20. 9. 2018 07:31

_daRK píše:Ani ja si nemyslim, ze tie testy (teda urcite nie ten prvy) sa daju aplikovavat na bezne domace pouzitie. Ale minimalne ista miera rizika tu je a to uz si musia kazdy zvazit sam. Obrazom sa vsak OLEDu nic nevyrovna.

Ista miera rizika je vzdy. Ale to plati rovnako aj o LCD. To sa moze tiez za istych okolnosti vypalit. Taam je ale riziko podstatne nizsie. Ale je.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 20. 9. 2018 08:01

Mam plazmu 106" od Panasonicu z rady PX80 (9rocnu) a nic vypalene tam teda nie je. Pozrel som sa dokladne, kym som dal na bazos.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Luda9sl 20. 9. 2018 08:13

Všechno je o uživateli a jeho nastavení podsvícení.jestli se někdo musí celý den dívat na novu s maximálním jasem tak ať se pak nediví že se mu něco vypálí.Osobně sem měl několik let Plazmu a teď Oled ani u jedné sem neměl problém s vypalováním.Podsvícení mám nastavené s rozumem tak ať to vyhovuje všem v rodině.Jen u filmú to mám tak jak to má nastavené televize (pro maximální požitek).
Denon AVR-X1700H
Magnat Signature 507 - Magnat supreme 5.1.2
Chord Mojo - Sennheiser HD 560S
HTPC - madVR - LG Oled B7
Luda9sl
Junior

Odeslat příspěvekod Renoi 20. 9. 2018 09:46

Zdravím, je to s tím vypálením tak, že při denní zátěži cca 8 hodin a z toho 50% je pro PS4 (battlefield, sims, minecraft ...), je riziko docela vysoké ne ?
Renoi
Junior


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků