4k hdr filmy a Sony 55xe8505

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod 25petr 18. 4. 2018 22:35

Ahoj, mam pár dní televizi 55xe8505. Jsem s ní velice spokojen. Je to moje první zkušenost s hdr. Vím, že to není žádný high end na sledování hdr filmů, ale slušný základ na kterém to už dává smysl. Zkoušel jsem několik hdr filmů. Hraju si s nastavením, že zkouším v průběhu filmu hdr vypínat a zapínat. U některých filmů to bylo se zapnutým hdr super, hlavně ten rozsah barevného podání (Passengers, Hacksaw Ridge, Lucy) u některých mi přišlo, že je špatně vidět při tmavých scénách lidem do tváře takže jsem si hdr raději vypnul (John Wick) a u některých z nějakého důvodu při nastavení HDR na auto se hdr nezaplo (Revenant, Marťan) , tak jsem ho v nastavení zapnul na hdr10, ale vypadal v tom pak obraz hůř bych řekl. U Revenanta moc černé scény (nebylo vidět do tváře) a u Marťana ten povrch Marsu hrozně červený. Pár dotazů:

1.) Je možné, že ikdyž to jsou 4k filmy o velikosti 27 a 45gb, že v tom neni zakodovano hdr? Nebo moje televize poznala, že by na mém modelu to hdr nevypadalo dobře a automaticky ho vypla když bylo hdr nastaveno na auto?

2.) Když stáhnu 4k hdr film a nebude se mi v něm hdr líbit a vypnu hov nastavení televize ztratím nějaké barvy, kvalitu filmu (samozřejmě kromě hdr) tím že je ten film dělaný na hdr? Nebo prostě ta televize dokáže hdr vypnout bez poškození barev a užiju si alespoň 4k bez hdr. Stejně tak jako kdyby to bylo uzdělané přímo 4k video bez hdr.

3.)Jinak se mi to hdr u většiny filmů líbí, ale přijde mi, že tím, že to je něco nového tak se občas nějaký film nepovede a je špatně vidět lidem do tváře, ale u spousty jiných filmů i tmavé scény vypadají dobře a tento problém tam není. Takže je to tím že někdo s tím umí pracovat a někdo zatím ne a časem se to zlepší a bude stále více filmů v tom vypadat dobře?

Díky
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 19. 4. 2018 05:24

TV nema ako poznat ako to na nom bude vo vysledku vyzerat. Len pracuje s informaciou, ktora sa mu dostava. Vela ripov je mizernych, a takisto su take, ktore HDR vobec neobsahuju aj ked to tam autor kvoli vacsej stahovatelnosti klamlivo napise. Ak HDR vypnes, tak to samozrejme vidis ako bezny rip be, HDR.
V pripade XE85 a HDR vela vody nenamutis.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 25petr 19. 4. 2018 08:19

Takže předpokládám, že kdy hdr mám nastaveno na auto a nezapne se u filmu tak tam prostě není ikdyž originál uhd bluray toho filmu ho třeba má. Jinak u těch filmů, kde se zaplo tak jsem byl spokejen ve 3 ze 4 případů, takže spokojenost. Ten film John Wick kde to bylo spíš na obtíž, tak se skoro celý odehrával ve tmě. Já to nemám šanci porovnat to hdr u mého modelu a třeba u dražšího xe90, který má hdr lepší, ale dle recenzí, které jsem četl zde https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e tak hdr filmům dávají 7.4/10 (Very good TV for watching HDR Movies. Can display a wide range of colors with very little banding in skies. Doesn't get extra bright, however.)

Takže kvůli tomu barevnému podání na to stojí za to koukat.
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 19. 4. 2018 09:05

Bud tam nie je, alebo je to spraseny rip.

Sirsi gamut ma kdejaky TV, to este neznamena dobry zazitok.
XE9005 uz ma narozdiel od nizsieho modelu aj pokrocilejsi dimming a ten robi prave ten rozdiel v tom sledovani tych tmavych scen kedze dokaze intenzitu jasu riadit lokalne.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 25petr 19. 4. 2018 10:57

Jasný no mně se za televizi prostě 30 a víc tisíc dávat nechtělo tu xe85 jsem kupoval za 22 tisíc a to byl strop přes který jsem nechtěl jít. Přesto když na ní budu koukat na hdr filmy v kterých jsou tmavé scény udělané dobře a uvidím lidem do tváří, tak tím asi nic nezkazím. Na širokouhle hdr filmy koukám klidně z 1 až 1,5 metru a v uplné tmě, aby ten zážitek byl co nejlepší (mam 55 palců). Tak při takových podmínkách 4k hdr dává smysl i na této televizi si myslím.
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod 25petr 19. 4. 2018 21:51

Tak právě jsem dokoukal http://www.blu-ray.com/movies/The-Shape ... ay/196739/ a opět jsem nadšen zkoušel jsem vypnout hdr a vypadalo to o dost hůř se zapnutým hdr nádherné barvy a problém s tmavými scénami nebyl.
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod 25petr 19. 4. 2018 22:13

Ahoj, používám motionflow na true cinema a teď čtu (a i jsem to zkoušel a opravdu to tak je), že při přehravani z usb širokouhleho filmu motionflow nefunguje. Je to nějaký bug. Jaký je vlastně rozdíl mezi motionflow true cinema a off? Soap opera effect jsem zkoušel a nelíbí se mi to, ale četl jsem, že je dobré mít nastaveno true cinema, že to soap operu nezapne, ale vylepšuje to obraz u nějakých filmů. Budu mít horší zážitek z nějakého filmu, když ta televize u nich přes usb nerozjede true cinema?
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod Marek71 20. 4. 2018 09:44

25petr:
Len k tomu rozdielu Sony XE85 a XE90. Ja som videl obe TV vedľa seba v predajni a na oboch bežalo rovnaké video. Rozdiel v obraze tam bol viditeľný v prospech XE90, hlavně čo sa týka kontrastu, resp. jasne bolo vidieť, že biele miesta sú naozaj biele, akoby viac vysvietené, vypadalo to lepšie. Otázku, či to stojí za ten cenový rozdiel, si už musí každý zodpovedať sám.
Marek71
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 25petr 21. 4. 2018 11:55

Jo je mi to jasný. Bylo by divné kdyby televize co je o 10 tisíc dražší neměla viditelně lepší obraz u hdr, ale musel bych do vidět vedle sebe stejný film v hdr kvalitě. Takle si u xe85 na hdr obraz nestěžuju. Včera jsem mimochodem koukal na http://www.blu-ray.com/movies/Interstel ... ay/193686/ a opět skvělý zážitek jako z kina :) . Já doteď koukal na filmy na http://www.trustedreviews.com/reviews/benq-ew2750zl takže pro mě ten zážitek z filmu je teĎ uplně o něčem jiném :D
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod ladys avr 23. 4. 2018 10:57

Problém je, že spousty filmů bylo do 4K pouze remasterováno, takže mnohdy rozdíl oproti 1080p zanedbatelný a barevná škála bohužel vítězí nad kvalitou co do detailů a ostrosti. Ukázkový příklad je třeba Kong Skull Island. S HDR se tady tlačilo hodně na pilu a je to vidět.
Pokud nevynikne HDR u filmů jako Martian nebo Revenant, chyba je někde na trase špatný rip/zobrazovaldo. Jsou to referenční UHD materiály.
HDR vynikne nejvíce v tmavé místnosti a k tomu logicky potřebuješ i TOP zobrazovadlo...OLED, LCD FALD.
...XE85 rozhodně nepatří do této kategorie.
HDR hýbe světem, stejně jako tomu bylo v případě 3D a jak to dopadlo.
ladys avr
Junior

Odeslat příspěvekod 25petr 23. 4. 2018 14:39

No tak dle recenzí rtings.com to HDR u filmů není špatné viz https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850e a hodnocení hdr movies 7.4/10, ale teď jak vyšla ta nové verze x850f, tak tam už to hdr není dobré
(hodnocení pouze 6.3/ 10) https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x850f Udělali to z toho důvodu, že spoustu lidí si kupovalo x850e místo x900e, protože mezi nimi není takový rozdíl a ten příplatek 10-12 tisíc se nevyplatil pro naprostou většinu běžných uživatelů. Teď už si budou muset připlatit pokud budou chtít hdr na které se dá koukat. Po přečtení těchto recenzí jsem o to víc rád, že jsem stihnul koupit x850e v poslední várce za super výprodejní cenu v datartu.
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 4. 2018 16:21

ladys avr píše:HDR hýbe světem, stejně jako tomu bylo v případě 3D a jak to dopadlo.

To nemôžeš vôbec porovnavať.

25petr píše:spoustu lidí si kupovalo x850e místo x900e, protože mezi nimi není takový rozdíl
Rozdiel medzi nimi je dosť viditeľny. Aj v obraze ako takom, aj v HDR.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 25petr 23. 4. 2018 16:40

Ryan Giggs: možná pro tebe protože jsi "geek, nerd" (nemyšleno zle) , ale pro většinu běžné populace (95%+ lidí) je x850e naprosto dostatečná a kdyby jsi jim ty dvě televize pustil vedle sebe tak ti řeknou že skoro žádnej rozdíl nepozorujou a neviděj důvod připlácet deset tisíc za "stejnou televizi" (teď zase přehánim z hlediska běžného spotřebitele)

-- 23. 4. 2018 17:46 --

každopádně rozdíl mezi x850e a x900e je mnohem menší než teď u nových x850f a x900f, takže je to nová strategie sony jak více přimět nakupovat zákazníky dražší televize
25petr
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 23. 4. 2018 16:58

V HDR je rozdiel vidieť na prvu dobru. Na to nepotrebuješ mať žiadnu predošlu skusenosť.
Pre "95%" ľudi je overkill aj XE8505 a nikdy si taky TV nekupia. Lebo kvalita obrazu je až na poslednom mieste a nikdy take peniaze za TV nedaju. Takže to je nezmyselny argument.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 25petr 23. 4. 2018 18:09

Přeste kdyby si měl xe8505 měl před sebou full hd bluray disk a 4k hdr disk koukal ve tmě a měl pozorovací vzdálenost 1,2-1,5 metru tak po čem sáhneš? :) Za mě tam ten rozdíl je a hezčí se na to kouká.

-- 23. 4. 2018 19:14 --

Neni to nesmyslný argument, protože ještě existuje taková střední třída lidí a těch bude nejvíc bych řekl (alespoň z těch co si čtou recenze a alespoň trochu se o to zajímaj). Chtěj slušnou televizi, ale nechtěj do toho nutně dávat přes třicet tisíc. Kouknou na rtings na recenze x850e a x900e a vezmou x850e a teď až se budou koukat na x850f a x900f a chtěj občas si něco pustit z hdr tak je to prostě přinutí si připlatit, protože si řeknou že by ta x850f nemusela stačit :)
25petr
Junior

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků