Který typ panelu upřednostňujete? IPS nebo VA? [anketa]

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Který typ panelu v TV upřednostňujete?
1. Jednoznačně IPS (a klony) 11 %  14%  [ 11 ]
2. Spíše IPS (a klony) 7 %  9%  [ 7 ]
3. Jednoznačně VA (a klony) 42 %  54%  [ 42 ]
4. Spíše VA (a klony) 15 %  19%  [ 15 ]
5. Je mně to jedno (znám všechny typy a vím, jaké klady a zápory mají) 0 %  0%  [ 0 ]
6. Je mně to jedno (nevím, že něco takového existuje, neznám tudíž ani rozdíly mezi panely) 0 %  0%  [ 0 ]
7. Jak kdy a jak na co 2 %  2%  [ 2 ]
Celkem hlasů : 77

Odeslat příspěvekod Kawex 31. 1. 2018 16:48

Ryan Giggs píše:Nie, nedoslo. Pod skratkou VA sa moze skryvat aj ten MVA. To je ako keby si sa pytal aky je rozdiel medzi opicou a zvieratom.
Konkretizuj s cim chces MVA porovnat. Tych VA variantov je niekolko.

Kawex píše:Na pctuningu někdo píše že samsung používá 120hz PWM panely, to je též nějaký poddruh VA nebo je to nějaký blábol?
To spolu vobec nijako nesuvisi. Miesas jablka s hruskami. PWM nema s typom panelu vobec nic spolocne.

A jo.. Oukej sory. Že micham jablka a hruskama je hezké napsat ale už si tedy mohl napsat co to PWM je.. Je to druh regulace nastavení jasu led diody která nemusí někomu být příjemná (údajně)

Vycteno z článků na googlu :)
Kawex
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dropadred 31. 1. 2018 18:12

Ja som taktiež milovník VA (pre mňa je to to najbližšie k tomu, čo ponúka OLED), i keď ja ich používam ako monitory, takže predsa musím bojovať s neduhmi VA trošku viac, no i tak by som nemenil. Čierna, farby, kontrast...to všetko za to stojí.

A inak na margo pozorovacích uhlov - mám aktuálne Samsung 40MU6172 a pozorovacie uhly sú oničom, stačí pozerať z jemného uhla (aj zdiaľky) a už farby začínajú blednúť.
Predtým som mal Philips BDM4065UC (určenie monitor, nie TV) a ten bol na tom oveľa oveľa lepšie, nikdy som sa nesťažoval, aj keď som pozeral z 45°C uhla.

Takže je to naozaj vecou konkrétneho panelu.
Audio-GD R2R-11 > MrSpeakers Alpha Dog, Hifiman Edition XS; Dragonfly Red > ...Noble Uni, Fiio FH5
dropadred
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 31. 1. 2018 18:33

V případě TV určitě VA.
Dal bych na ještě tři doplňující dotazy:

1) je někde stránka, kde by se dalo vyhledat spolehlivě jaké panely má který model TV na našem trhu?

2) "hraje" se dnes ještě pořád "panelová loterie" jak to bylo před leta - tedy jestli stejný model TV může mít ve stejné úhlopříčce různý panel

3) může dnešní local dimming "povýšit" IPS panel na úroveň VA?
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BrunDiBarMladSi 31. 1. 2018 19:23

Pro mě je to jednoznačně VA.
BrunDiBarMladSi
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 31. 1. 2018 19:38

Kawex píše:A jo.. Oukej sory. Že micham jablka a hruskama je hezké napsat ale už si tedy mohl napsat co to PWM je.. Je to druh regulace nastavení jasu led diody která nemusí někomu být příjemná (údajně)

Vycteno z článků na googlu :)

Vidiš, že vieš gugliť, moje vysvetlenie nepotrebuješ. :)

stormborec píše:V případě TV určitě VA.
Dal bych na ještě tři doplňující dotazy:

1) je někde stránka, kde by se dalo vyhledat spolehlivě jaké panely má který model TV na našem trhu?

2) "hraje" se dnes ještě pořád "panelová loterie" jak to bylo před leta - tedy jestli stejný model TV může mít ve stejné úhlopříčce různý panel

3) může dnešní local dimming "povýšit" IPS panel na úroveň VA?


1. mame to tu na fore
2. ano, loteria je bežna vec
3. nie, nemôže
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kvok 31. 1. 2018 19:59

3. Na druhou stranu, Panasonic AX900 byl slušně hodnocený svého času.
kvok
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indeshit 31. 1. 2018 20:03

Stromborec:

1) displayspecifications.com -ale nic není na 100%

2) ano, hraje ...což trochu souvisí s bodem 1

3) může krapítek zmírnit tu slabinu v černé, ale jen krapítek ...skoro nevýznamně -možná 2018 LG line-up s IPS FALD, ale stejně na VA FALD to mít nebude, takže furt v tom budou IPS pozadu .... nicméně je to jen můj odhad, nebudu soufit dopředu ...nicméně jakmile vyjdou, otestuju si je :)

-- 31. 1. 2018 20:06 --

kvok píše:3. Na druhou stranu, Panasonic AX900 byl slušně hodnocený svého času.


To nebyla špatná telka..na IPS velmi, velmi povedená. Bylo to dost tím, že měla lesklý panel s dobrou světlopropustností, takže solidní jas, dobrý antireflex a černá vypada na IPS hezky. Třeba IPS s dobrou černou byla i PUS6561 (nemyslím homogenitu, ale hloubku černý na to, že to byla IPS ...patřila k těm lepším)
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 31. 1. 2018 20:24

1) v některých úhlopříčkách by to měla být počítám tutovka - VA / IPS - jako taková základní informace by to nebylo špatný, když už na nic jinýho se nedá spolehnout...

2) bývali výrobci, kteří loterii nehráli...

3) pamatuji na takový první svého druhu - LG 42LE8500 - ve své době velmi opěvovaný...


Klasika... už se ničemu nedivím
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod skorky 1. 2. 2018 20:20

Aktuálně mám cca 5 let Panas ET60E(IPS)přes den odvádí skvělou práci,večer trošku strácí dech:),ale s tím jsem počítal.
skorky
Junior

Odeslat příspěvekod indeshit 2. 2. 2018 00:16

skorky píše:Aktuálně mám cca 5 let Panas ET60E(IPS)přes den odvádí skvělou práci,večer trošku strácí dech:),ale s tím jsem počítal.


Pamatuju...svýho času to byla výborná telka z pohled výkon/cena. Tehdá se proti ní stavěla do duelu F6340, jakožto channel exclusive model pro electroworld, která měla dvb-s2 tuner a nebo F6400, která byla taky 100hz, ale neměla dvb-s2 ... F6470 mající i sateliťák (+ gyroskopickej ovladač v balení...ale F6340 ho neměla, ale já ho měl a odemkl si jeho funkcionalitu v servisním menu :) ) už byla celkem dražší, a proto víc frčely ty zmíněné.. ale tehdá ta ET60E byla fakt pěkná ... to byly ještě časy, kdy i ty lacinější telky obecně za něco stály ... sám jsem tehdá do rodiny kupoval F6340
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JJezevec 4. 2. 2018 09:47

IPS nebo VA?

To je hodně aktuální anketa, v době OLED TV.
Podobně jako třeba "Máte raději klacek nebo luk a šípy?"
JJezevec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod stormborec 4. 2. 2018 10:23

A kde si můžu koupit OLED TV do 42" ???
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod indeshit 4. 2. 2018 10:28

OLED taky není bez chyb a kdo ví, jestli za rok nebude někdo tvrdit něco podobného o OLED vzhledem k microLEDům. Tam to zatím vypadá na to, že microLED udělá z OLEDů méně rozumnou volbu. Nicméně lepší si počkat na nějaké výsledky, než soudit dopředu. OLED se taky zatím moc nepředvedl, i když z něj tehdá dělal každej modlu.
indeshit
Pokročilý

Odeslat příspěvekod JJezevec 4. 2. 2018 11:04

Cituji:
"...OLED se taky zatím moc nepředvedl...."

Co to znamená nepředvedl? Má ve většině ohledech lepší obraz, pozorovací úhly a i životnost už je 100 000 hodin (teoreticky, ale i 50 000 s jistotou stačí).
Co více chtít? Snad jen nižší cenu, ale i ta se už lepší.
Takže volba LCD TV se zaostalým VA nebo IPS? - No fuj. :hm
JJezevec
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 4. 2. 2018 11:10

Máš něco k tématu, nebo jsi přišel jen projevit svoji intoleranci k čemukoliv... tedy jako obvykle? Pokud nemáš nic k tématu, pak prosím o to, abys zde nevytvářel OT. LCD jsou stále aktuálně prodávaným a nabízeným zbožím, které zákazník žádá. Osazené panely natolik dokážou změnit kvalitu obrazu, že není od věci si tuto záležitost připomenout.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků