Tip na TV, 12-16k , FullHD, rychlé reakce, (smart?)

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 17. 9. 2017 16:02

Medzi to preboha nemozes davat rovnitko. Tie biele mrtve pixele nemozes ratat.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jurawood 17. 9. 2017 17:06

aha tak promiň, nevěděl jsem, že jsou to mrtvé subpixely. Myslel jsem, že se dají na panelu adresovat vždy se sousedním rgb zleva i zprava.
Ty vidíš rozdíl když si dáš TV vedle sebe? (krom VA vs IPS). Prostě LG na to šlo jinak.
Jurawood
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MgX 17. 9. 2017 20:20

Ono jde o ten důvod, proč na to šlo LG jinak. Asi se nejedná o věc, která má posílit kvalitu a vrhnout ji směrem ke kupujícímu, že ano? Už si ani nevzpomínám na počátky nasazení této kontroverzní technologie, ale mám ten pocit, že LG se podobným krokem zpočátku nechlubilo. Možná se mýlím.

Některé změny nemusejí být vždy přínosné. Rozdíl je v tom, zda je rozpozná každý uživatel a zda podobný výdobytek navyšuje obrazovou kvalitu. To, že Ti prodám méně kvalitní víno a ty to nepoznáš, nic nemění na tom, jak moc ono víno bylo kvalitní. Jen to zrovna Tobě nevadí.

Já se sice v minulých příspěvcích LG - jakoby - zastal, nicméně věci je třeba vnímat komplexně a číst správně mnou napsané. A jak píšu - ke kompromisním věcem nesahá jen LG... bohužel.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 18. 9. 2017 08:43

Jurawood píše:aha tak promiň, nevěděl jsem, že jsou to mrtvé subpixely. Myslel jsem, že se dají na panelu adresovat vždy se sousedním rgb zleva i zprava.
Ty vidíš rozdíl když si dáš TV vedle sebe? (krom VA vs IPS). Prostě LG na to šlo jinak.
Ono termin mrtvy asi nie je najspravnejsi, ale pointu to vystihuje.
Preto uz ani z technickej stranky sa to neda povazovat za pixel. Podla oficialnej definicie je pixel to co vie emitovat plne farebne spektrum. A to ten biely bod rozhodne nevie. On proste svieti bielo.
Cize ak mame byt exaktny, tak to rozhodne rovnaky pocet pixelov ako klasicke RGB nema. To len LG si samozrejme vymyslelo definiciu vlastnu podobne ako v pripade FHD rozlisenia pasivneho 3D.

Ked si das zobrazit nejaky obrazok kde su linie, ci pc hru atd. tak jasne vidiet rozdiel. Ten RGBW panel nevie korektne zobrazit rovnu ciaru.
Plus dalsi fakt, ze taky tv logicky nedokaze zobrazit signal priamo ako don tecie ale musi ho prepocitat, a to tiez nenahrava kvalite zobrazenia. Kazdy prepocet je totiz vyssie riziko straty kvality resp. chyb v obraze.

On ten biely subpixel je tam preto (podla slov LG) ze je tak mozne dosiahnut vyssi jas panela pre HDR. No len realita tomu absolutne nezodpoveda, kedze LG nema (zatial) ziaden poriadny HDR televizor (neratam tu oled).

Takisto realita ukazuje, ze tie farebne odchylky su proste vacsie ako u klasickeho RGB televizora.

A v neposlednom rade, ide o princip. Platit za nieco "polovicate" co ti vyrobca prezentuje ako plnohodnotne.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jurawood 18. 9. 2017 17:11

Sohlasím a díky za zajímavou debatu.
"Pixel je bod schopný reprodukovat libovolnou RGB barvu"
V tom případě ale podvádí všichni výrobci CCD i CMOS senzorů a to brutálně. Mám foták 24mpix a pixelů má stěží 6 Mpix.
LG podvádí ale jen malinečko :-)

Jistě, při zobrazení na RGBW dochází k přepočtu... no ale odkud se ten obraz vzal? Kde je původ?
V Bayerově masce kde došlo k přepočtu daleko horšímu. Tady rovná čára nevznikne.
Problém Moaré by mohl být u umělé grafiky s antialiasingem?... což zase ale obrovské 4k rozlišení potlačuje..
S rostoucími Mpix u zrcadlovek se už od cca 24 MP nepoužívá AA filtr a problém s čárami už skoro není.
Jurawood
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 18. 9. 2017 18:00

Jurawood píše:V tom případě ale podvádí všichni výrobci CCD i CMOS senzorů a to brutálně.
Tu už sa miešaju hrušky s jablkami.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků