UltraHD Premium: Specifikace

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 10. 11. 2016 10:58

Preco by sa pre nejaku zakladnu predstavu, aby clovek vedel co to HDR vlastne je, nemohli nejake demo obrazky s porovnanim s beznym SDR obrazkom ukazovat na beznom monitore?
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bh69 10. 11. 2016 16:17

asi proto, ze ten bezny monitor ten HDR rozsah nemuze zobrazit takze je to jenom reklamni fake
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 10. 11. 2016 16:43

este raz, vyskusaj si HDR a potom mozes hovorit, ci foto napravo ma blizsie k HDR alebo nie

1.na foto vpravo vidis menej detailov v tmavych a najsvetlejsich odtienov, nez na nazivo na HDR
2. vdaka HDR rozsahu nemusi byt dynamicky rozsah obrazu tak skomprimovany, preto ti pride v strednych odtienoch tmavsi
3. opakujem, je to len pre predstavu, pre toho, kto este nemal moznost vyskusat poriadne HDR
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 10. 11. 2016 19:09

bh69 píše:asi proto, ze ten bezny monitor ten HDR rozsah nemuze zobrazit takze je to jenom reklamni fake

Aky reklamny obrazok? Ked to mas aj v recenziach pre porovnanie, tak to asi tazko moze byt reklama. A pre pochopenie co to vlastne prinasa to uplne staci. Ako som pisal vyssie, si uplne mimo.

A o tom ze si ziaden HDR TV nikdy nevidel, a uz to kritizujes ani nehovorim.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bh69 10. 11. 2016 20:52

http://www.tvfreak.cz/hdr-funguje-jen-ve-tme/5636

-- 10. 11. 2016 21:57 --

ja neco kritizuju ? kde ? jen jsem se ptal na nektere veci a misto odpovedi olemizujete se mnou o vecech ketre jsem vubec nepsal .. to je teda diskuze ...

-- 10. 11. 2016 22:24 --

http://www.czechgamer.com/25113/proc-si ... 4k-tv.html
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 11. 11. 2016 05:57

Napisal si rovno, ze je to blbost. To mi ako otazka nepride.

Ale aby som reagoval. Co sa toho kontrastu tyka, tak v HDR rezime je kontrast samozrejme omnoho vyssi, to stupa radovo, kedze to viac svieti a zaroven zhasina podsvietenie, u tych vyspelejsich modelov. Vdaka QD a 10 bit potom aj sirsi rozsah farieb, tym padom aj vacsiu skalu (odtiene) farieb a aj ciernej. Tam sa detaily nestracaju, prave naopak.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bh69 11. 11. 2016 12:29

Ze je to blbost jsem psal o zobrazeni porovnani SDR a HDR panelu na beznam monitoru na 8-bitovem obrazku z internetu - jasne, pro nejakou predstavu to poslouzi, ale je to zkreslene a tim i trochu zavadejici.

Ale jinak konecne dostavame k veci. Aby HDR fungovalo a nebylo to jen dalsi marketingove heslo musi teda TV splnovat minimalne

- aspon 10 bit panel

- QD (aby zvladala vetsi rozsah - tj. neprosvitala tolik v tmavych odstinech a neorezavala se svetla) - apropo je mezi kontrastem bezneho VA panelu a QD skutecne tak vyrazny rozdil ?

- podsviceni dosahujici vyrazne vyssich hodnot (k 1000cd/m2)

Je to tak ?

Tj. levnejsi TV ktere jsou prezentovane jako HDR jsou jen "HDR ready", tj. zpracuji signal ale prakticky ho nedokazi adekvatne a kvalitne prezentovat (vysledek muze byt mozna i horsi ?) Jenze prave tyhle TV se do lidi zacinaji masivne cpat pod heslama o HDR a SUHD ...

Jinak jsem se ptal na tech nekolik otazek, ktere jsem mozna nespecifikoval dost presne.
Zkusim to znovu -

1/ pokud se pouzije HDR TV na sledovani bezneho SDR obsahu prinese lepsi HW/SW nejakou vyhodu (lepsi zobrazeni detailu ve stinech/svetlech, vetsi rozsah barev) ? Predpokladam, ze tyhle TV budou umet i "roztahnout" SDR data - otazka je jestli pak bude vysledek vypada lip nebo naopak neprirozene ?

2/ nevim jak vy, ale ja rozhodne nemam ani na bezne TV vytazene podsviceni a kontrast na maximum - na tak nastavenou TV bych se dlouho divat nevydrzel, to je o oci. Takze ani u dnesnich beznych TV se maximalni jas a kontast nevyuzije.

U HDR se jas podsviceni jeste zvysi a v HDR rezimu bezi Tv na maximum. Rozumim ze prumerny jas obrazu zustava priblizne stejny, ze se rozsiruje rozsah smerem dolu a nahoru (kontrast), ale to je prumer - problem "presviceni" zustava - tak vysoke kontrasty prece nebudou prijemne (navic kdyz se doporucuje sledovat velke obrazovky z male vzdalenosti a za sera nebo tmy).

3/ zobrazeni detailu a barev v tmavych castech obrazu neni jen otazka vetsiho kontrastu ale i kvality zobrazovace a jeho spravneho (fyziologickeho) nastaveni (gamma apod). Jsem presvedceny ze SDR na prijemny a detailni obraz staci, jen musi byt jeho moznosti vyuzite - a to zdaleka nejsou. Resi se HDR ale ani pro SDR nejsou TV schopne zobrazit dostatecne jemne spektrum barev, panely a zpracovani v 8 bitech vede casto k viditelne posterizaci, panely maji black crush, podsviceni by se mohlo vyrazne zlepsovat atd.

Ale je snazsi misto jit opet cestou kvantity misto kvality. Byl a je to trend u TV, u fotoaparatu, u hudby ...
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod bh69 11. 11. 2016 22:32

Mclaren F1 píše:Upravenou fotku do HDR mi dokáže přehrát a zobrazit i můj blbej telefon, výrobci TV si jen našli další oblbovak na lidi, zvýšit jas, kontrast, barevný gamut atd, hlavně aby se nějak omluvila 500 - 1000 watova spotřeba takového TV jinak by to lidi nemuseli taky chtít.


To chapes uplne spatne, resp je to matouci terminologie, ktera vznikla tak, ze fotak casto nepobere rozsah snimane sceny a tak se to snazi lidi obejit tim, ze nasnimaji nekolik (obvykle 2-3) snimku s ruznou expozici - na jednom jsou spravne exponovana tmava mista, na druhem svetla. Slozenim ale vznikne zase jen fotka s beznym SDR - ten nasnimany rozsah se zkomprimuje, papir ani bezny monitor prece HDR nezobrazi. A tvuj telefon uz vubec ne. U HDR TV ale skutecne dojde k zobrazeni vyssiho rozsahu (kontrastu). Takze to je o necem jinem. Nehlede na to, ze u fotek je problem, ze obraz nevznika jednim snimkem a slozeni neni nikdy idealni.

Ale ten priklad fotky na papire na druhou stranu dobre ukazuje, ze pro zobrazeni detailu v tmavych oblastech neni vubec HDR zobrazeni potreba, problem je jinde ..
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 12. 11. 2016 05:55

1. ciastocne ano. Ale opakujem, pokial chyba v informacia, TV s tym vela nenarobi.
2. HDR je nieco uplne ine ako ked ohulis podsvit na maximum. Tam svietia na max len body ktore maju, nie cely obraz. Ziadny problem "presviceni" tam nie je.
3. to nie je celkom pravda. Dnesne panely nemaju problem s gradaciou farieb. Ani SDR.

Nerozumiem preco sa na to HDR nejdes niekam pozriet, ale budes tu nezmyselne spekulovat a cucat z prsta.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bh69 12. 11. 2016 08:38

To nejsou zadne nesmyslne spekulace. HDR neni zadna nova technologie, je to pouze specifikace. Jeji naplneni je vec uplne jina. A jak se najednou zazracne dosahne, kdyz se pouziva porad stejna technologie s omezenym kontrastem, ktera se kritizuje i pro SDR video ?! Jedine lokalnim dimmingem, ktery ale ma porad spoustu "much" a byl a je predmetem kritiky i u beznych TV. Navic mimo nejdrazsich modelu jsou dneska vsechny TV s edge podsvicenim, kde se ten problem jeste hur resi (viz napr recenze Panasonic DX750, kde kritizuji prave blikani pruhu podviceni). Kdyz to nejsou schopni udelat poradne na SDR TV, tak jak to najednou zvladnou na HDR ?

Ze se ta vysoka svitivost tyka jen nejsvetlejsich mist obrazu je mi jasny, to mi nemusis vysvetlovat (vzdyt jsem to i sam psal, ze prumerny jas obrazu zustane plusminus stejny). Ale uz na bezne SDR TV s nastavenym podsvicenim a kontrastem na maximum se neda koukat. A tady to ma byt jeste vic. Chodit se nekam divat nema moc smysl - v obchode za plneho osvetleni je to uplne o necem jinem nez doma potme.

3/ jak to ze nemaji - ja teda ten problem vnimam. Treba i na obloze je casto pekne patrna posterizace, kdyz se na to clovek soustredi. Zkus si pustit testovaci snimek s gradacema a pochybuju, ze bude plynuly (ani na monitoru s 10bitovym zpracovanim ho uplne bez chyb nemam - v barvach temer ano, ale v sede skale tam trosku prouzky jsou).

A druhy problem je splyvani tmavych odstinu a barev (na TV takove prokresleni a barvy jako mam na monitoru nedosahnu ani nahodou).
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 12. 11. 2016 09:45

Su to spekulacie a nezmysly, lebo ocividne si HDR televizor v akcii nevidel. Ano, v obchode nebyvaju vzdy idealne podmienky, ale rozhodne je to 1000x lepsie ako cucat si to z prsta. Este ked si ocividne mimo.

U beznej TV sa pri zvyseni jasu zosvetluje cely obraz, u HDR len lokalne, to je obrovsky rozdiel. Tam ti svietia aj povodne tmave miesta, u HDR nie. Porovnavas neporovnatelne, dedukujes zle.

3. nie nemaju. Na to su totiz standardy, meratelne. A vacsina TV ich uz dnes splna. Mas to bezne v recenziach. Samozrejme nejaky drahy Tv na tom bude lepsie ako lowend. Tak je otazka ake TV, kde a ako nastavene si videl.

Nema zmysel tu polemizovat nad niecim co sa da overit vlastnymi ocami, co si doteraz zjavne neurobil. Kym tak neurobis, nema zmysel ti tu cokolvek vyvracat. Ani tu v tom pokracovat.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Andrejsvk 12. 11. 2016 11:37

a ja len dodam
bh69 píše: na TV takove prokresleni a barvy jako mam na monitoru nedosahnu ani nahodou

ze toto je mega somarina a akurat nevies nastavit tv (ano, da sa to aj bez optickej sondy)
Topping E50 + Focal Alpha 65
LG OLED42C21

ignore list : Petulda, Peny, bacil2, platprd
Andrejsvk
Pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bh69 12. 11. 2016 20:36

Ryan Giggs píše:U beznej TV sa pri zvyseni jasu zosvetluje cely obraz, u HDR len lokalne, to je obrovsky rozdiel. Tam ti svietia aj povodne tmave miesta, u HDR nie.


to je jak debatovat s tatarem ... kdyby sis aspon precetl co pisu a nepouzoval mne tim, ze napises to co uz jsem sam napal ... I bezne TV maji lokalni meny podsviceni (local dimming) a nevim, ze by fungoval nejak skvele, tim min u edge LED.

Taky koncim diskuzi, nema smysl.
bh69
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 12. 11. 2016 22:11

Ked chces s vlkmi zit....
Musim pisat ako tatar, ked pisem s tatarom. Opakujem to schvalne aby si pochpil o com je rec. Ocividne nepomohlo...
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 14. 1. 2017 01:52

To jsou zas kecy, jako ty lzi o zobrazeni pohybu. Ja HDR nikde nevidim, ani na tech jejich demo, moje tv za 15k to zobrazuje, pro moje oci stejne. Akorat na OLED tv je to lepsejsi, protoze maji takovou fialovo-ruzovou vrstvu co trosinku eleminuje odlesky, takze cerna je tmave spis fialova, nez vyblite seda. A pak ta kontrasni prepalena bila v HDR demicku vic vinikne, ale na LCD s HDR oproti moji domaci ***** LCD fakt moje oci rozdil nevidi.

Zato vidim takovou vec s tim pohybem, ze 24p 4k na 60hz panelu ma pohyb super ostry oproti 24p 1080p na stejnem panelu. Je zvlastni, ze me to prislo logicke uz predtim, nez jsem kdy jakoukoliv realnou 4k vec mel. No nic noc. To jen tak k realite vs. co tu pisou ruzni ... odbornici.


Velky pokrok, ze uz teda vime, ze HDR ma asi 4 ruzne specifikace, pricemz teda, za ten rok furt nikdo nenapsal jak to funguje, krom 10 bitove barvy + marketingove zvasty.

Kdyz by nekoho zajimalo jak funguji HDR dema a co to vlastne HDR je, tak jedine co jsem nasel je SMPTE ST2086 (marketingove oznaceni HDR10) a pak nejake pseudo nazvy ruznych nestandardnich bulshitu ( https://en.wikipedia.org/wiki/High-dynamic-range_video ).

Ale ja mam proste divne oci, vidim v cerne odrazy, co tam jsou, nevidim hdr, nevidim rozmazany pohyb kde neni a kde pry je, tak ho vidim naopak.


Treba na zaklade recenzi ... odborniku ... jsem si koupil nvidia shield, protoze, prej je 4k a bla bla, no tak to zapnu a ano, output je 4k, ale rozhodne to neni 4k, ale upscalovane 720p. Si ... odbornici ... nevsimli, no. Stane se.
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků