Na jaké parametry koukat při výběru nové TV?

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod Gooorila 25. 6. 2015 16:59

Zdravím

Zaspal jsem dobu. Mám nějaké LCD TV od LG v domácnosti (velikost kolem 100cm, jedna je dokonce HD!), které jsem nakupoval stylem že mi jedna odpoledne odešla, sedl jsem do auta a v ElectroWorldu jsem koupil "tu největší do dvanáctky a Gogen nechci", bez nějakého sledování parametrů.

Nyní bych tu jednu co není ani HD, rád vyměnil za novou a rád bych šel odjinud, takže heureka, oblíbenost...a jsem v háji. Vůbec netuším, jaký je rozdíl mezi 100HZ a 200HZ (jasně, obnovovací frekvence. Oko má tuším rozlišovací schopnost cca 25HZ, takže proč 100HZ, nebo dokonce více?), další nějaké zkratky, co u těch televizí jsou také nechápu...tak jsem se rozhodl zajít si pro radu.

Nyní mám STB od O2 (ten ani není HD), ale často koukáme na seriály a filmy z domácího NASu (nyní pomocí PLEX Serveru, který běží v domácí síti a u každé TV mám RaspberryPi, ale když to půjde přímo z toho NASu, proč ne).

Rád bych velkou uhlopříčku (těch 50-55") a jediné co vím a co ty TV odlišuje, tak je Ambiligt od Philipsu. Tak jsem se koukal a třeba 55" Philips 55PFH5209 je k dostání za 15, což je krásná cena.

A teď dotaz: Budu-li se odvíjet od této ceny, je lepší připlatit si za něco jiného? Je OK? Vyprdnout se na Ambiligt a chtít třeba nějaké 3D (viděl jsem jen v obchodě, netuším využitelnost, ale všechny filmy mám stejně jen ve 2D)? nebo...?

Vím, podobných dotazů je zde spousta. Ale ty se zvrhnou třeba ve výběr kodeku, nebo formátu tuneru. O tom já vím prd. Chci ať to hraje a nechci za to dát 20k, když to stejné koupím za 15k.
Naposledy upravil Gooorila dne 25. 6. 2015 18:33, celkově upraveno 1
Gooorila
Junior


Odeslat příspěvekod Mclaren F1 25. 6. 2015 18:38

Ambilight je jen doplněk potažmo i 3D ale pokud už je to 3D tak panel bude 100hz což je u 50"-55" docela podstatné, to 3D využívat nemusíš a dnes už to nemá ani moc vliv na cenu ale v téhle velikosti už bych vybíral spíš kolem těch 20 tisíc.
Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 25. 6. 2015 18:41

Pri vybere noveho TV je vhodne parametre uplne ignorovať. Su to vymyslene marketingove čisla vyrobcov (okrem uhlopriečky, rozmerov a hmotnosti), ktore o televizore nepovedia absolutne nič. A rozhodne sa podľa toho nedaju TV porovnavať.

Gooorila píše:Tak jsem se koukal a třeba 55" Philips 55PFH5209 je k dostání za 15, což je krásná cena.
Cena je to krasna, ale ja aj adekvatna kvalite. Pri 15 tis. a 55" bude kvalita kompromis.

Mclaren: 100 Hz je u 3D podmienka len pre aktivne. Pasivne nemusi byť.
Naposledy upravil Ryan Giggs dne 25. 6. 2015 18:42, celkově upraveno 1
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 25. 6. 2015 18:42

Především koukat na obraz - obraz by měl být primárním a hlavním parametrem při výběru televizoru. Následuje zvuk. A pak teprve zbytek.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gooorila 25. 6. 2015 18:57

Neberu 15k jako dogma a popravdě jsem překvapen, že se takto velká TV dá koupit za takovou cenu a navíc je tam ten Ambilight, který jsem vždy vnímal jako funkce vyšších modelů TV od Philipsu.

Na druhou stranu, nemám problém si připlatit, 20k už bych třeba dával nerad, ale smysl toho dotazu byl takový, že tomu skutečně nerozumím. U TV nemám nastaveno nic a mám to tak, jak jsem to dostal z prodejny...takže vlastně netuším pro jakou funkci má smysl sáhnout hlouběji do peněženky.

Prostě to nevím. Vyrábím protipožární dveře, tak jestli někdo potřebuje poradit ohledně dveří, moc rád pomohu, ale tady si nechám poradit. Někde je napsáno pasivní 3D, někde aktivní 3D, někde je dokonce 400HZ, každá značka má ještě nějaký svůj systém, který je pojmenován pokaždé jinak a podle mě je to furt to stejné...atd.

-- 25. 6. 2015 20:02 --

MgX píše:Především koukat na obraz - obraz by měl být primárním a hlavním parametrem při výběru televizoru. Následuje zvuk. A pak teprve zbytek.


Chápu, ale včera jsem byl v Datartu a koukal na ty TV, abych si udělal obrázek.Všechny přehrávaly stejný program a u všech to vypadalo hnusně. Jen u 4K se promítaly fotografie a tam byl obraz super, jenže co jsem zde četl, má 4K smysl jen když je obsah (nemám) a když se koukám do nějakých 1,8 metru. Pak už to oko nevidí.

Takže podle čeho vybírat obraz? Recenze? (Jak jsem psal, já mám 2x LG, tetka co bydlí o pár pater výš si taky koupila a já mám obraz naprosto v pohodě, ona má katastrofu. Takže je to model od modelu

-- 25. 6. 2015 20:06 --

mimochodem, u té Philips neřeším jen ten Ambilight, ale i to že mají teď nějak pětiletou záruku. To se mi také líbí, ale jestli je lepší nějaký jiný model od Philipsu, nebo jít radší do Samsungu/LG atd?

-- 25. 6. 2015 20:13 --

a v neposlední řadě, já nemusím mít ani těch 55". o mi tam jen právě skočilo jako ten referenční vzorek. Já o nové TV začal uvažovat když jsem viděl nějakou 50" hyundai za nějakých 9k, tak jsem začal uvažovat o nové TV. Jenže Hyundai bych nechtěl (jezdím v IX35 a TV bych od nich tedy nechtěl :o), tak jsem začal zadávat značky a už jsem na těch 15k. A teď podle fóru se už asi bude vybírat těch 20k a to už je velký skok...

-- 25. 6. 2015 20:13 --

a v neposlední řadě, já nemusím mít ani těch 55". o mi tam jen právě skočilo jako ten referenční vzorek. Já o nové TV začal uvažovat když jsem viděl nějakou 50" hyundai za nějakých 9k, tak jsem začal uvažovat o nové TV. Jenže Hyundai bych nechtěl (jezdím v IX35 a TV bych od nich tedy nechtěl :o), tak jsem začal zadávat značky a už jsem na těch 15k. A teď podle fóru se už asi bude vybírat těch 20k a to už je velký skok...
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 25. 6. 2015 19:14

Ano TV vyberať podľa recenzii, skusenosti ľudi ale hlavne podľa vlastnych oči.

Pokiaľ nemaš nejake špecialne požiadavky na funkcie TV a ani nemaš nejaku konkretnu predstavu o kvalite, tak si myslim že ťa určite uspokoji aj ten Philips. Nema zmysel sa nejak hnať za vyššimi modelmi. HD na tom bude vyzerať relativne dobre, teoreticky by si mohol byť z obrazu nadšeny. U SD to bude samozrejme horšie, ale nepredpokladam že to bude taky hnus ako si videl v predajni. Tam maju signal rozvedeny z jedneho zdroja cez X zosilovačov do milion televizorov. A častokrat cez cinch kable čo je najhoršie možne pripojenie. Takže tam zakonite dochadza k degradacii kvality signalu.

Aby ta kupa davala zmysel, k takemu TV to už ale bude chcieť ten HD box od O2.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gooorila 25. 6. 2015 20:47

Děkuji za rady. Kouknu se ještě po nějakém modelu s menší uhlopříčkou (těch 48-50"). Ta 55" je možná opravdu zbytečně velké.
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod DinosaurJr 25. 6. 2015 22:21

MgX píše:Především koukat na obraz - obraz by měl být primárním a hlavním parametrem při výběru televizoru. Následuje zvuk. A pak teprve zbytek.

Pokud budeš pouštět zvuk přes DK (případně jiný zesilovač), tak repro v TV je v zásadě možné ignorovat, protože ostatní zvukový projev na tom bude lépe...
◄☼► Život je příliš krátký na poslech muziky přes nudné HiFi ! Kind of Blue ♪♫♪
ProJect RPM 3 Carbon MC●SLVR●TubeBoxSEII ECC83 Telefunken Ribbed●Sony ES
DAC Topping D50s●DPA 386 222 mk2017●B&W●Xavian●TV Samsung 48"●77LP<iii>
DinosaurJr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 26. 6. 2015 04:46

To máš pravdu, ale kolik lidí ze 100 si zvuk stále a jen pouští přes DK?
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mclaren F1 26. 6. 2015 05:28

Mclaren F1
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Gooorila 26. 6. 2015 14:51

Děkuji za info. V Okey je dnes a zítra sleva "TV bez DPH", tak jsem se šel kouknout (no já byl i v EW a Datartu, ale tam se mi ani po pěti minutách nikdo nevěnoval, protože tři prodavači smskovali a jeden si hrál na vystaveném iPadu), ale ceny mají odle mě tak vysoké, že i se slevou jsou drazí.

Každopádně, jak je to s těmi HZ? Oko umí 25HZ, tak mi nedává smysl, proč jsou 200HZ lepší, než 100HZ, protože by to oko stejně nemělo poznat. A když se koukám, tak v tom Okey byly TV s 900HZ a pak mi prodavač zase řekl, že je to 400HZ a 500 se nějak dopočítává a podobně. Nedokázal mi říci nic víc, že "je to prostě lepší"...
Gooorila
Junior

Odeslat příspěvekod matelko 2 26. 6. 2015 16:02

:-) Prakticky máš na výběr pouze mezi 50Hz a 100Hz panely. Ostatní jsou jen údaje do kterých započítávají výrobci kdeco (čti jeko kecy). Se 100Hz panelem dokáže Tv plynuleji zobrazit pohyb který by se na 50Hz trochu trhal. Znát je to hlavně na velkých úhlopříčkách.

Která má jen 50 a která už 100 musíš tak nějak dohledat. Pokud se ti libí některá Tv většinou to na internetu dohledáš, tady se to taky nejspíš dozvíš když se zeptáš na konkrétní typ.
matelko 2
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 26. 6. 2015 16:40

Gooorila píše:Děkuji za info. V Okey je dnes a zítra sleva "TV bez DPH", tak jsem se šel kouknout (no já byl i v EW a Datartu, ale tam se mi ani po pěti minutách nikdo nevěnoval, protože tři prodavači smskovali a jeden si hrál na vystaveném iPadu), ale ceny mají odle mě tak vysoké, že i se slevou jsou drazí.

Každopádně, jak je to s těmi HZ? Oko umí 25HZ, tak mi nedává smysl, proč jsou 200HZ lepší, než 100HZ, protože by to oko stejně nemělo poznat

To je hlupost ze oko umi 25Hz. Taky obraz je slideshow, nie plynule video. Rozdiel medzi 100 Hz a 200 Hz panelom poznas tazko, ale medzi 50 a 100 Hz je viditelny. Obraz na 100 Hz je plynulejsi, ostrejsi a menej trhany.

Predavac ti narozpraval nezmysly.

Matelko: su aj 200 Hz panely, ptirodzene nie v cene v ktorej vybera.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Terminator3 26. 6. 2015 16:55

Plynulejší ano, ostřejší ne...
Terminator3
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků