Profesionální kalibrace Televize

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod starší 8. 1. 2014 14:14

Nick Slaughter píše:Kdo si myslí že si přilepšil podle oka, jedná se o placebo efekt a bez změření to nemůžete poznat.


marts píše:Osobně bych vyzkoušení cizích naměřených parametrů nehodnotil tak přísně, ale jedno je jisté - bez změření je to prostě bez záruky.


- hm, chlopi a ma to vyznam ked to bez "změření" nemuzete poznat ?
starší
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Nick Slaughter 8. 1. 2014 14:37

marts píše:Osobně bych vyzkoušení cizích naměřených parametrů nehodnotil tak přísně, ale jedno je jisté - bez změření je to prostě bez záruky.
Jednoduše nevíte, jestli jste si polepšili nebo pohoršili. Možná u nějakého televizoru kde jsou hodnoty z továrny totálně ulítlé může být i pozitivní přínos, ale u strojů které jsou z výroby na slušné úrovni to s největší pravděpodobností bude vždy znamenat zhoršení (myšleno proti standardem předepsaným hodnotám).



Ano, omlouvám se pokud to znělo nějak absolutně, ale minimálně konkrétně na ST60 řadu nemá smysl "opis parametrů" aplikovat (to starší). Je to spíš o tom že opravdu nevíte jestli jste to nastavením zlepšili/zhoršili, a proto je rozhodně lepší nechat předdefinovaný režim.

-- 8. 1. 2014 14:48 --

starší píše:
Nick Slaughter píše:Kdo si myslí že si přilepšil podle oka, jedná se o placebo efekt a bez změření to nemůžete poznat.


marts píše:Osobně bych vyzkoušení cizích naměřených parametrů nehodnotil tak přísně, ale jedno je jisté - bez změření je to prostě bez záruky.


- hm, chlopi a ma to vyznam ked to bez "změření" nemuzete poznat ?




Pokud se ptáš na kalibraci samotnou, tak jistěže to má význam. Význam je v tom, že potom ve filmu uvidíš veškeré detaily které filmový tvůrce chce, abys viděl :-D . Oko si zvykne na ledasco.
Mám kamaráda, co má na nové LCD led samsung kontrast na plno, protože mu to tak přijde "lepší". Když sem to viděl já tak mě ty zářivé barvičky hned praštili, ale kdo je zvyklý, nepřijde mu to.
Další přínos je klidnější obraz,méně namáhané oči, možná i spotřeba, ale na to jsou tu jiní odbornící kteří už pár kalibrací dělali...

Dodnes si pamatuji, jak jsem si sám naladil LCD philips (8684) a po veeeelmi dlouhé době jsem sledoval tenkrát nového Batmana a byla tam jedna scéna, kdy si osoba (už nevím kdo konkrétně) na římse ve tmě vyhrnula rukáv a něco na něm viděla a pak byl střih na úplně jinou scénu, která s tím "objektem co sem tam neviděl" souvisela. Nedalo mi to a asi 3x sem si to vrátil zpět, ale prostě jsem tam nic neviděl (sledoval sem v noci!). Nakonec jsem musel jas vyhnat z 57 na cca 70 abych tam viděl konturu tetování.

To je jeden z mnoha příkladů významu kalibrace v praxi...
Wharfedale 10.7, 10CS, 10.1, Velodyne SPL-800r, Denon AVR-1713, Panasonic TX-P55ST60
Nick Slaughter
Junior

Odeslat příspěvekod HONZIK63 8. 1. 2014 15:05

Nick Slaughter: Ach jo, tak jEŽÍŠEK ZJEVNĚ NEEXISTUJE.
Já si taky nahrál jednu křivku do Sonky na,, best nastavení,, s eD 1,73 . No a nedalo se na to koukat. Autor nastavení tam měl např. gradaci modré -11.
Pak mu kdosi oponoval ,že má asi pidlovoko nebo starou sondu . On si koupil novou a hodnota - 11 se zmenšila na pěknou tovární nulu.
Já si tedy na Edge led vA panelu dám na večer gamu na -2 a KINO2 což je u Sony noční režim , kouknu na Betmana a pokud tam nebude to tetování ,tak bude zle. :D
HONZIK63
Junior

Odeslat příspěvekod Nick Slaughter 8. 1. 2014 18:24

Pokud víš o co jde a pokud tu scénu najdeš, můžeš mi sem (nebo do SZ) postnout čas kde to je? Docela bych to zkusil na Panáku znovu, ale už si nevybavuju ani jaký to je díl natož čas...

Díky
Wharfedale 10.7, 10CS, 10.1, Velodyne SPL-800r, Denon AVR-1713, Panasonic TX-P55ST60
Nick Slaughter
Junior

Odeslat příspěvekod cybernetworm 10. 1. 2014 01:30

Špatná gamma, která crashuje(klipuje) spodek je snad to nejhorší... A bohužel LCD málokdy nezachrání ani Dynamic backlight. Jakmile má něco malý dynamický rozsah(kontrast) tak je prostě problém. Plasmy jsou na tom lépe, nebo i staré CRT obrazovky, popřípadě Lcos projektory. A samozřejmě OLED, kde by tento problém měl snad už definitivně "odpadnout". Je pak lepší raději u LCD panelů/projektorů nastavovat gammu dle BT.1886. Hodně to pomáhá a artefakty nejsou tak veliké, aby nevyvážili ty "tmavé fleky" ve scénách s nízkým APL. Je sice fajn, že masterujou do 2.2gammy, ale 70% TV s ní má prostě problém.
cybernetworm
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marts 10. 1. 2014 10:01

Jak jsem si tak procházel informace o nastavení gamma, tak kalibrační software mi pro HD právě nutil gammu podle BT.1886, což je hodnota 2.4.
Tato prý byla shledána jako nejbližší charakteristice klasického CRT (píše se v té BT.1886).
"Life is a game you can't win. But it may be quite a lot of fun playing it."
marts
Expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cybernetworm 10. 1. 2014 21:54

BT.1886 není 2.4 gamma, je to v podstatě lepší BLC gamma. Jde o to, že její charakteristika "kompenzuje" nedostatečný dynamický rozsah flat panelů. Pak se to chová trošku jako CRT. U zařízení s velkým rozsahem jí není potřeba používat. Já kalibruji do BT často, pže to za to stojí. Stojí za to mít dE o trošku větší, ale s nezlikvidovanými detaily near black.
cybernetworm
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zimcol 19. 1. 2014 07:41

Kto ma doma TV Panasonic, tak ho mozno bude zaujimat toto:
http://www.video-magazin.de/ratgeber/panasonic-tvs-optimale-einstellungen-1338317.html
Za vyskusanie nic nedas...
PHILIPS 65OLED707►Marantz SR-6011►Creek 5350SE►5.1.4 Q Acoustics 3050/3090/3020+Magnat Interior for Atmos; REL HT/1003
HRT MS II►C&C BH►HE-400i
FiiO X3 2nd►VISO HP50/Custom Art FIBAE 3
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Plutotype 19. 1. 2014 10:01

@zimcol

Za vyskúšanie nič nedáš, ale kopírovanie nastavení nemá s profesionálnou kalibráciou nič spoločné. Navyše keď kolegovia tu na fóre stranu späť meraním dokázali že prevzaté nastavenia viedli k horším odchýlkam ako u továrenských režimov.

http://forums.hdtvtest.co.uk/index.php?topic=7202.0
THX certified video calibrator Level I+II
Sony Bravia KDL-55HX850, Yamaha YRS-1100
HTPC: MPC-HC, madVR, ReClock
smakvideotech.com/blog
Plutotype
Junior
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zimcol 19. 1. 2014 10:51

OK, to viem...Ale, veď som to tu dal čisto informatívne. Nechcel som zakladať novú tému: "Neprofesionálna kalibrácia TV" ;-)
PHILIPS 65OLED707►Marantz SR-6011►Creek 5350SE►5.1.4 Q Acoustics 3050/3090/3020+Magnat Interior for Atmos; REL HT/1003
HRT MS II►C&C BH►HE-400i
FiiO X3 2nd►VISO HP50/Custom Art FIBAE 3
zimcol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stormborec 19. 1. 2014 12:12

:oboze Tohle se tu i jinde opakuje stále dokola
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Slaughter 20. 1. 2014 09:56

jj, je to stále dokola a zdá se, že ani měření tento mýtus nevyvrátí :-) .
OPSAT HODNOTY Z JINÉ TV JE HLOUPOST, KAŽDÝ KUS JE INDIVIDUÁLNĚ ROZLADĚNÝ "JINÝM SMĚREM" !!!
Pokud toto chápeš, pak nevím, k čemu nám daný odkaz je...
Wharfedale 10.7, 10CS, 10.1, Velodyne SPL-800r, Denon AVR-1713, Panasonic TX-P55ST60
Nick Slaughter
Junior

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 20. 1. 2014 11:31

To je sice pravda že každy kus je iny, a samozrejme že to nemožno nazvať kalibraciou. To ale neznamena že použitie takych nastaveni nebude na konkretnom tv vyhovovať.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Nick Slaughter 20. 1. 2014 14:50

Záleží jestli myslíš vyhovovat. Uživateli a nebo vyhovovat sondě? Podle mého totiž uživatel naladí tyto "optimální" hodnoty a s pocitem že to je blízké kalibraci, ale zadarmo, maximálně doladí třeba jas, teplotu barev apod. svému oku a zbytek nechá.
Takže si myslí že má lepší obraz, ale jen pocitově. Přece je v tv tolik hodnot na nastavení.... a pokud každá tv "ujíždí" v nějaké toleranci, není možné dosáhnout lepších hodnot, než z továrny.

Aby toto bylo 100% průkazné, museli bychom zmeřit X stejných typů tv, ale selským rozumem je jasné, že výstupní kontrola má toleranci na každou z hodnot (barvy, gamut,...) a pokud je daná tv v toleranci, ať už + nebo - od reference, tak projde.

Př.:
Uživatel potom vezme optimální nastavení z tv co měla menší gamut než ref. hodnota a přepíše hodnoty do své, která má gamut v krajním případě zase v horním tolerančním pásmu, takže si to úplně rozhodí, ale okem to přitom nepozná, jinak bychom si to mohli kalibrovat bez přístrojů že.

vysvětluji to nějak zmateně? Protože mě to přijde úplně jasné. Těch údajů tam je tolik, že pravděpodobnost že budete mít 2 tv rozjeté ve všem téměř stejně, je MINIMÁLNÍ.

Proto si ve většině případů musíte převzetím parametrů přihoršit... :roll:
Wharfedale 10.7, 10CS, 10.1, Velodyne SPL-800r, Denon AVR-1713, Panasonic TX-P55ST60
Nick Slaughter
Junior

Odeslat příspěvekod Jaromír Puk 20. 1. 2014 15:37

Zdravím mládenci. Zajímavá debata. Přidám svoji trochu do mlýna. Berete to jako můj názor, který nikomu nenutím.

Osobně by mne zajímalo, kolik z vás skutečně vidělo zkalibrovaný obraz a na něm video, které odpovídá normě. Prototože teprve pak může člověk říct, že ví co chce a do čeho jde. U TV měříme obvykle kinorežim a jeho odchylku od Rec.709, případně se dá TV zkalibrovat, ale onehdy jsem se bavil s člověkem, který to dělá pro své přátele, ten mi potvrdil, že si to v drtivé většině lidé zase rozštělují, protože se jim to nelíbí.

Osobně se domnívám, že drtivé většině stačí nastavit a poladit kinorežim. Například u testů projektorů Brenner obvykle píše, který režim je nejlepší a případě jak to doladit, ale jinak je to opravdu "zábava" na dlouhé zimní večery.

Alespoň přiblížení normě Rec. 709 je dobré v tom, že se obraz tolik neprzní. Tj. barvy mají správnou teplotu, přibližně odpovídají, jsou vidět detaily ve stínech, sedí pleťovka, ale slibovat si zázraky od kalibrace je zbytečné.

Ta měření od Martse jsou zajímavá. Díky moc. Technická: k nastavení úrovní šedá počítač vs. HDMI. V softu se to dá nastavit, co má použít, ale občas mi dělá neplechu nastavení TV, kde se dá občas nastavit, co má použít, dokonce jsem se setkal s špatnou automatickou detekcí a zobrazením při měření, kdy prostě korektní černá z HDMI (16) byla šedá.
Jaromír Puk
Redaktor

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků