Pozorovací vzdálenosti - tabulky...diskuze

CRT, LCD, Plasma, projekční TV, projektory a jiné technologie zobrazování

Moderátor: Moderátoři AVMania.cz

Odeslat příspěvekod _daRK 27. 8. 2018 17:20

Planujem nahradit staru telku (9-10rocna 42" HD ready plazma), sledovacia vzdialenost 3,2m. Po precitani prispevkov na fore zistujem, ze zijem v poriadnom omyle. Bol som v tom, ze na tuto vzdialenost bude bohato stacit 55". Zatial mam len 720p obsah, kedze sucasna telka zvlada len HDready, ale pri novej chcem pozerat 4K filmy (1-2x za tyzden) a serialy v FHD (obden).
Oplati sa investovat v mojom pripade do 65" alebo radsej ist do nejakeho kvalitnejsieho modelu 55" ? . Rozpocet,HDR a ine veci zatial neriesim, najskor musim poriesit tu uhlopriecku a nacitat sa do technologii.
Klasicke TV vysielanie vobec nerozhoduje, ja to nesledujem vobec, len rodina.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 27. 8. 2018 22:14

55" úhlopříčka je na Tebou popisovanou pozorovací vzdálenost vhodným základem. Jak Ti ale leckdo napíše, u UHD/4K TV se jedná o malou velikost. Já se přiznám, že mně obdobná vzdálenost/velikost vyhovuje, no a když si pouštím něco kvalitního, tak si přisunu křeslo - třeba.

65" zvládneš ale taky.

Jestliže zvažuješ zda obrazově kvalitnější 55", nebo obrazově méně kvalitních 65"... dal bych přednost první variantě. Hlavně bych nechtěl 50Hz technologii. Ale co člověk, to názor. Tudíž si počkej i na případné reakce dalších přispěvatelů.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 3. 9. 2018 12:49

Par dni som stravil na nete a par hodin v predajniach a stale tento problem nerozriesil. Napisal by som to tak, ze rozum vravi 55", srdce 65". Ked sa v predajni pozeram na 65", hovorim si, ze je to velka krava a ked pozeram chvilu na 55", tak si vzdy spomeniem na toto forum a presviedcam sa, ze to nebude stacit. Cakal by som, ze predavaci ma budu tlacit do 65" (lebo cena), ale vsetci svorne tvrdia, ze 55" je na 3m akurat.
Neocakavam, ze to za mna niekto vyriesi... ja len, ze to nie je take lahke :) Je niekto na fore, kto si kupil 55" a lutuje to, ze nesiel do vacsieho ? Pocitam, ze opacne asi bude premyslat malokto.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 3. 9. 2018 13:26

V mnohych vlaknach najdes povzdych, ze by sa zvladol vacsi.
Ono je to aj o zvyku. Zpociatku ti to pride velke, po par dnoch/tyzdnoch uz nie. A ako som uz bol pisal, ak chces aspon trosku vyuzit benefit 4k, tak na tu vzdialenost je 65" nutnost.

Ale ako si spravne poznamenal, to za teba nevyriesi nikto.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MgX 3. 9. 2018 13:38

daRK ono jde taky o to, čím budeš mašinu krmit. Když SD a HD, bude to jiné, než HD a 4K/UHD. A taky velkým plus by byla možnost odsunout křesla/pohovku dál, když by se Ti, hlavně z počátku, 65" zdálo příliš.

Z mé, a nejen z mé, přímé osobní zkušenosti plyne, že 55" velikost je určitá hranice, kterou v běžně velkém obýváku už budeš vždy brát, jako „velkou“ TV. I po zpětném přechodu z 65" na 55" si následně jsi schopen přivyknout. Paradoxně u skoku z 55" na 49" nikoliv. Ale každý to může mít trochu jinak. Já bych určitě šel cestou kvalitativní rozežranosti, než rozežranosti velikostní. Větší úhlopříčka při menší kvalitě obrazu, navíc část negativ zvýrazní.

Ideální je být zdravý a bohatý, ne chudý a nemocný. Proto ještě našetři a vezmi velkou a kvalitnější, než menší a kvalitní :-)
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kultus 3. 9. 2018 13:52

Tady ty debaty o uhlopricce/poz.vzdalenosti/rozliseni mi obcas prijdou docela usmevne :) Mam ted podobnou situaci jako ty: stara 42" HD plazma Lg, na kterou koukame z cca 2,7m a ceka mne novy dum s o cca metr sirsim obyvakem. Prakticky jakakoliv 55-65" TV FHD nebo 4K za 15-20K bude lepsi nez na co koukame ted a nezalezi jestli na TV budu koukat SD/HD vysilani nebo 4K dokument. Proste "chci na to z te vzdalenosti videt" a je jedno jestli uvidim o tri pirka nejakeho papoucha navic. Chci sedet na pohodlnem gauci a ne zavazet uprostred mistnosti, jak to radi delaji male decka :) Na druhou stranu bych taky spis preferoval kvalitnejsi 55" (lepsi cerna, barvy, kontrast, HDR...) nez mene kvalitni 65" kde uvidim ze stejne vzdalenosti o neco vic detailu.

Doufam, ze jsem se tim nikoho nedotkl, vidim ze na problematiku pohlizim uplne jinym pohledem. Tohle budu do 2 let resit taky. Urcite si jen z principu vazim kazde dobre minene rady tady na foru, ale nekteri to uz hodne prehaneji a podle nich bych si musel na vzdalenost 3,7m kupovat prinejmensi sedmdesatku. Kdo to ma platit :-D uz sehnat aspon trochu kvalitni 65" jeste k tomu nejlepe z vyprodeje do 30K (predbezny rozpocet) je skoro nemozne. Vybirat v elektroworldech neni IMHO idealni, je tam mnoho ruchu a jedna TV vedle druhe. Mnohem praktictejsi mi prijde obejit par nejlepsich pratel :lol: a koukat co maji za pomer uhlopricka/poz.vzdalenost doma. Zenske poslete do kuchyne a chlapi to spolu v klidu proberou a promeri u piiva 8-) Zase kup 55" vratit ji muzes vzdy ikdyz je to trochu prasarna...
kultus
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod SmokeMan 3. 9. 2018 17:10

kultus, ja vim, co vidis, vidis jen svuj pohled na vec...Sam si vlastne odpovidas, ale svoje odpovedi neslysis.

Kdybys toho mel odkoukano tolik, co lidi tady, veril bys. Vis kolikrat jsem treba navrhl radeji mensi tv (kvalitni) na bezne koukani nekde bokem a na hlavni uhel, "stenu, platno", radeji projektor? Protoze takova uhlopricka by byla nezaplatitelna a ten projektor vc. platna uz ano a stejne bude vyuzit jen vecer, takze ani moc nemusis resit zatemeni mistnosti... hadej, jak to dopada? TElka byva pustena jen obcas, spis je pry zbytecna a nebyt okolnosti, clenove ruznych domacnosti radeji mirne zatemni a koukaji uz na ty odpoledni porady na projektoru... nijak neutocim na tvuj post, jen sem chtel ukazat uplne druhou stranu mince, kterou znam ja :)
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 3. 9. 2018 17:11

Čo je usmevne na tom, že niekto ma ine priority ako ty? Alebo že chce z vlastnosti TV vyťažiť čo ponukaju? To je v poriadku, že tebe na tom nezaleži, ale tu sa bavime v objektivnej rovine. A nikto tu neprehaňa. To su proste fakty.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 3. 9. 2018 17:36

Ryan, MgX: uplne vazne by ma zaujimalo, aku velkost mate doma vy. Prip. ak to neni prilis osobne, aj konkretny model. Kludne aj do SZ. A vdaka za prinosnu diskusiu.
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod SmokeMan 3. 9. 2018 17:46

muzu odpovedt taky? 55" je minimum na vzdalenost 2,5-3 metry... a tady je fakt jedno, jesi to bude uhd nebo full-hd..., ber to jako minimum, nastavaji dalsi otazky, co na tom budes koukat?... ze tri metru je idealni obrazovka vic jak 55 palcu, ne vcetne...
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 3. 9. 2018 18:14

SmokeMan: jasne, vsade sa to tak uvadza, ako pises aj ty, tomu rozumiem. Mna skor zaujimala ta praktickost vs. tabulky vs. skusenost. Kultus na to odpisal svojsky, ale de facto, chapem, co chcel povedat. Pocitam s tym, ze ked uz ma clovek 4K telku, tak sa bude snazit stahovat prave UHD, aj ked pravdupovediac, mne az tak na 4K nezalezi, som zvyknuty na 720p, ide mi skor o velkost obrazu ako o raster/detaily.
Mam podobny drziak Solight. Je taky robustny, povodne som ho chcel vymenit, lebo telka je s nim dost od steny aj pri min. moznej vzdialenosti co drziak dovoli, ale premyslam, ze keby som si ho nechal a mohol sa tak s novou TV dostat tak na 2,5 metra pri pozerani lepsieho zdroja. MgX radil posunut kreslo, u mna nemozne, musel by som odsuvat tazky stol, nuz nemam to dobre vymyslene doma :)
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ryan Giggs 4. 9. 2018 07:16

_daRK píše:Ryan, MgX: uplne vazne by ma zaujimalo, aku velkost mate doma vy. Prip. ak to neni prilis osobne, aj konkretny model. Kludne aj do SZ. A vdaka za prinosnu diskusiu.
Najvacsi TV co mam je 40". Ale sedim zvycajne blizsie ako sa bezne obyvackovo sedi. A ja nie som prave reprezentativna vzorka, "neujizdim" na velkosti a 4k nepotrebujem, nema to pre mna prinos. Pre mna je podstatna kvalita obrazu ako taka, nie rozlisenie. Je mi jedno ci je to na co sa divam SD alebo 1000K, najpodstatnejsi e obsah toho na co sa divam, nie forma. A ked mam niekedy chut "odviazat sa", tak mam projektor. Ale pouzivam ho malo.

To ale neznamena, ze tu niekomu budem nutit svoje predstavy a poziadavky. Ked viem ake predstavy maju ludia. A tie su casto skreslene marketingom.
Ked niekto napise, ze pozera napr. z 3,5 m, chce tam hrat hry v 4k a pozerat 4k filmy, ale chce max 50", tak to je proste nezmysel. A nebudem mu preto tvrdit ze je to ok, a tlapkat ho po pleci, ale napisem ako sa veci maju. Resp. upozornim ho na to, ze to je hlupost a ze zelany efekt sa nedostavi. Co je na tom zle? Alebo nepochopitelne, ci usmevne?
Takemu cloveku je zbytocne kupovat UHD player ci tahat filmy v 4k, ktore mu zaberu na disku kopu miesta, ked z toho realne nema nic. Kludne mu staci pustat tam FHD, lebo rozdiel proste neuvidi.

Samozrejme, trochu ina situacia je ak ma TV pouzitelne HDR. To s "uzivi" aj na malom TV. Ale to je na inu debatu.
Ryan Giggs
TV expert
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SmokeMan 4. 9. 2018 12:21

Dark, jasne, ja sem to zapomel zminit, ja litam mezi 42" a 55" (chalupa vs. byt) oboji full hd, oboji cca stejna vzdalenost, cca do tri metru, rastr fakt nevidim, a to si troufam rict, ze zrak mam vyborny, jediny, ceho si vsimnu, je zmena velikosti, tech cca 30cm na uhlopricce je fakt
hodne znat, pro zazitek je to takovy rozdil, jako kdyby si mel 5,5 palcu telefon a najednou 4". A pak taky na kvalite, stara (asi deset let) 42" toshiba dava "novymu" 55" panakovy uplne na ***** a to uplne ve vsem, pohyb, kontrast, barvy, bila... jediny, co ten panak dava lip, min kostickuje, kdyz je slabej stream do dvb-t, proste kdyz stanice vysila nizkej bitrate..., je to haluz, ale je to tak

Osobne, kdyz je sledovacka vic jak 4m, urcite projektor, udela to neskutecnou paradu

jo a taky se omlouvam za trosku off topic :)
FX 8300@4,4GHz@1,38V, MSI 970 Gaming Pro Carbon, Sapphire Rx 480 8GB nitro+ @580 nitro+ undervolted, 16GB Corsair@1886MHz, Scythe FenrisWolf, KC2000, As2000, Scythe chlazeni
SmokeMan
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod _daRK 5. 9. 2018 09:50

Ryan Giggs píše:"neujizdim" na velkosti a 4k nepotrebujem, nema to pre mna prinos. Pre mna je podstatna kvalita obrazu ako taka, nie rozlisenie. Je mi jedno ci je to na co sa divam SD alebo 1000K, najpodstatnejsi e obsah toho na co sa divam, nie forma.

To je podla mna presne to, co si tu vela ludi mysli, ale toto nenapise. Takto nejako som to potreboval pocut/citat... Mne napr. na velkosti uhlopriecky zalezi, ale uplne mi staci, aby to bolo proste vacsie ako doteraz a kedze som bol zvyknuty na 720p, ani 4K nepotrebujem, len dnes uz ine ako 4K skoro nezozenies.
Samozrejme, kazdy sme iny a ked nejaky filmovy maniak pride s otazkou, co je este OK, tazko mu odporucit 55" na 3metre.
Co tak teraz castejsie lovim info na nete, myslim, ze pri posudeni velkosti obrazovky vs. vzdialenost je dolezitejsi uhol zobrazenej plochy voci sediacej osobe. Spravny uhol umocni zazitok (kino efekt) viac ako detaily v obraze, tie clovek casom aj tak prestane vnimat. Alebo sa mylim ?

MGX: nastastie tolko setrit nemusim, mne ide len o to optimum vzhladom na vsetky faktory, a to najma praktickost, vlastna spokojnost, a cenova "vyhodnost". Keby som kupil 75" za 3-4 litre, tak som asi mega spokojny z obrazu, ale takuto kupu by som si musel velmi dlho sam pred sebou obhajovat. Nehovoriac pred rodinou :hm
HP: Hifiman Edition XS
IEM: FiiO FH7,iBasso IT04
DAC/Amp: Lotoo Paw S1,Chord Mojo,HibyR3,iBasso CF01
Iné: Sony WH-1000XM5,LinkBuds S
TV/Audio: SONY KD-55XF9005;Yamaha RX-V683 ► DALI Zensor 3+Yamaha NS-SW200; Triangle Elara

Predaj: iBasso IT01s, IT04, FH7
_daRK
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MgX 8. 9. 2018 21:28

_daRK píše:Ryan, MgX: uplne vazne by ma zaujimalo, aku velkost mate doma vy. Prip. ak to neni prilis osobne, aj konkretny model. Kludne aj do SZ. A vdaka za prinosnu diskusiu.

Pohybuji se většinou od 55" do 65". Televizory různých značek a kvality. Bez jednoznačného určení. Porovnání obrazu a zvuku mám stále ještě s historickým modelem 100Hz CRT TV Nokia.

Telky mně dávají kupříkladu i známí a kamarádi k posouzení, nastavení, naladění atp. Kromě toho chodím k nim, když mají problém. Takže toho vidím celkem dost.

_daRK píše: MGX: nastastie tolko setrit nemusim, mne ide len o to optimum vzhladom na vsetky faktory, a to najma praktickost, vlastna spokojnost, a cenova "vyhodnost". Keby som kupil 75" za 3-4 litre, tak som asi mega spokojny z obrazu, ale takuto kupu by som si musel velmi dlho sam pred sebou obhajovat. Nehovoriac pred rodinou :hm

Není třeba jít vždy do extrému. Nenech se zbytečně vyhecovat k nějaké neuvážené koupi. Projdi si ty telky co to jde, vyber, co vyhovuje očím, uším a peněžence. Někomu stačí 55" za 20000 a někdo nebude spokojen s 65" za 120 000. Ne všichni vidí v obrazu problémy, ne všichni potřebují maximum.
S pozdravem MgX
MgX
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků